Bire Bir ‘dizi’ ağız dalaşı!..

Türk Kült Varlık-Sen, Başbakanlık, Familya ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Radyo ve Monitör Dip Kurulu (RTÜK) ’na referans yaparak, dizilerde tertemiz şekilde işlenen metal, bade kullanımı ve eş yapısını bozucu müstesna ilişkilerin kullanılmasına cebin tılsım alınmasını istedi.

Türk Kült Kredi Sen Umumi Başkanı Nuri Ünal, bazı dizilerin toplumsal erozyona el açtığını belirterek, “Dizilerde bade kullanımına ve ayrılmış ilişkilerin toplumun gözünün içine sokulmasına dur denmesi gerekiyor. Dizilerde sigaraya gösterilen hassasiyetin, şarap ve çarpık ilgiler için da gösterilmeli.” dedi.

Başvekil Yardımcısı Bülent Arınç, Karı ve Toplumsal Politikalar Bakanı Fatma Delicesine ve RTÜK Başkanı Davut Dursun ’a gönderilen referans yazılarında, ailenin toplumun destek olduğuna özen çekildi. Islamlık dininin, ailenin korunmasını, toplumun tamamının korunması adına gördüğü hatırlatılarak, çocukların gövde sağlıkları yanında can kuşu sağlıklarının da korunması gerektiği rapor edildi.

Başvurularda, Temel ’birlikte “Azamet, gençleri etanol düşkünlüğünden, maden maddelerden, suçluluk, kumar ve aynı dokunaklı alışkanlıklardan ve cehaletten müzaheret etmek için mukteza tedbirleri alır” hükmü bulunduğu da hatırlatıldı. Günümüzde, bazen göstergeç yayınlarının, alelhusus gençlerin eğin sağlıkları yanında ruh sağlıklarının bile bozulmasına etken olduğu anlatım edildi.

Alelhusus bigünah kadar hasıl ve temas saatte yayınlanan izlence ve dizilerde ivinti, metal, şarap kullanımı ve sülale yapısını bozucu çarpık ilişkilerin normal gösterilmesi kabil yayınlara sıkça rastlandığı belirtildi. Bu durumun önüne geçilmesi üzere lüzumlu tedbir ve girişimlerin yapılması istendi.

Başvurular ile ait ayrımsız değerlendirme yapan Türk Din Kredi-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, “Alelhusus dizilerde şarap kullanımına ve munfasıl ilişkilerin toplumun gözünün içine sokulmasına dur denmesi gerekiyor. Dizilerde sigaraya gösterilen duyarlık, şarap ve kural dışı münasebat üzere bile gösterilmelidir. Alelhusus, gâh diziler bu halleriyle toplumsal erozyona öğün açıyorlar. Tığ bu konuda gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın