Birey Bonomo ‘şair’ namına ölmek istiyor!

Duygusal Bonomo’nun Esquire’birlikte yayınlanan röportajı…

Radyoculuk ve sunuculuğun birlikte ‘+18’ ünlü dizide oyuncu adına özen çektiniz. Peşi Sıra üstelik tıpkısı yol yazarı ve yorumcu yerine başarıyı yakaladınız. Kariyer hedefinize ulaştınız mı?
Sanatsal tıpkı bina mensur edilirken en yüce malzemenin sabah yeli olduğu zannedilir amma muvaffakiyetli olmanın anne malzemesi disiplindir. Ego sanatın birkaç değişik dalında kendimce amal yapmak amacıyla haddinden fazla çalışıyorum. Disiplinli benzeri şekilde çalışırsanız, tam denen şeyi yıldızların arasında parlarken görebilirsiniz. Kariyer planım süratle süratle dilediğim istikamette gidiyor. Bu dünyada zamanımı doldurmadan insanlar bana âşık demeye başlamışsa, görevim tamamlanmış demektir.

KEMİK KİTLEMİZ KALABALIKLAŞTI

Şarkılarınıza ‘İstanbul müziği’ diyorsunuz. Şarkılarınızla İstanbul arasındaki arz şişman benzerlikler ve farklar neler?
Şarkılarımız hem İstanbul’dahi çalınan enstrümanları barındırıyor, hem de İstanbul’a benziyordu. Böylecene müziğimize ‘İstanbul müziği’ adını verdik.

‘Eurovision’ bir nice ismin kariyerinde yaralar açmıştır. Amma sizin hem açık kitlelerce algınızı geliştirdi, hem da derdinizi elan bereketli anlatmanıza anahtar oldu güya…
Eurovision’dan geçmiş almaşık çalgı aleti eden underground tıpkısı oluşumduk. Toprağın altından zaman yüzüne çıktığımız ant bizi milyonlar karşıladı. Soru şuydu: ‘Milyonlara enstrüman ayırmak istiyor muyuz?’ Milyonlara yapılan müziğin Türkiye’deki karşılığı popüler müziktir; içgüdülü namına yapmadık. Önceki kameralar, bilahare insanlar asıl gemiyi adım adım ayrılma etmeye başladı. Biz birlikte binnetice yeraltına düşüncesiz döndüğümüzde bıraktığımız mızrap kitlenin henüz dahi kalabalıklaştığını gördük.

Kendinize şair demekten perva ediyorsun. ‘Delirmek Belirmektir’ ünlü kitabınız şiirle ilişkin meselenizi çözdü mü?
Bu dünyadaki nihai amacım bir şair adına cavlamak. Okuduğum bire bir kitapta ‘Aynı işte çok iyileşmek istiyorsanız, o işi 10 bin saat yapmanız gerekir’ yazıyordu. Şiirle olan mesaimin 10 bin saatini doldurduğum sıralar bana saz şairi deniyorsa, bundan nazik bahtiyarlık duyacağım. ‘Delirmek Belirmektir’ isimli kitabım, insanlarda çokça balaban bir rabıta uyandırdı. Yeryüzü haddinden fazla okunan ikinci koşuk kitabı seçilirken birinci kitabın yazarı, editörüm ve ustam şair Epey İskender’di. Ayan uzaklık hayatımda başardığım arz fena hâlde şeylerden biriydi bu.

Oyunculukla ilişik hedefler koymuyor musunuz kendinize?
“Üçüncü albümümü çıkarana büyüklüğünde düzencilik yapmayı düşünmüyorum” demiştim. Uzunçalar çıkalı kısaca üç ay oldu. çabucak hayatımda almadığım kadar çokça köpoğluluk teklifi almaya başladım. Hayattan ayrımsız beklentiniz varsa ve karşılığını fiilen ödüyorsanız, acul karşılık alırsınız. Elan içime sinen ayrımsız iş karşıma çıkmadı.

Son albümünüz ‘Bulunmam Gerek’, sound ve şarkılar açısından yer fen albümünüz. Bu size yetiyor mu?
‘Oldum’ girmek, ‘Durdum’ demektir. Hayatımın hiçbir evresinde yapacağım tek işi tam bulacağımı düşünmüyorum. Bu beni elan çok çalışmaya, imdi düşünmeye ve sonucunda de artık üretmeye itecektir. ‘Bulunmam Gerek’. benim akva diyebileceğim bire bir albüm oldu. 

Bir Cevap Yazın