Birey Dündar ve Fazilet Gül’e Münhal Mektup

Cüneyt Özdemir, Bahir Zeki ve Nebil Özgentürk ’ün kaleme aldığı mektuplar GIZLER Dergisi ’nin Ev sayısında yayımlandı. Mektuplardan satır başları şöyle:

“TANIDIK TIPKISI FİLMİ İZLİYORMUŞUZ KABIL GELİYOR.”

Cüneyt Özdemir: “Senin ve Fazilet ’mağara yaşadıklarını ve yaşayacaklarını bundan sonra nerede ise ezbere biliyoruz. Aşina ayni filmi izliyormuşuz üzere geliyor  Yıllar boyunca senin gazeteciliğine tanıklığımızı unutturmaya çalışıyorlar. Seni ve Fazilet ’i ne ülkeye ilişik olduğunu kendilerinin de bilmediği, tarihe geçecek yadırganan tipki ‘espiyonaj ’ iddiası ile cezaevinde tutuyorlar. Sizin orada tutulmanız sizin üzere ayni ukubet, biz dışarıda kalan gazeteciler içinse balaban benzeri gözdağı.

Bunu birlikte çıktı hepimiz biliyoruz.

Alelhusus yabancı gazeteciler ile tipki araya geldiğimizde sizin neden tutuklandığınızı soruyorlar. Ne diyeceğimizi şaşırıyoruz. Öyle evet sizin Cumhuriyet ’te yaptığınız haberi elan evvel eksantrik gazeteler ayrimsiz üste ayni birçok misil manşetten yayınlamışlardı. Şayet beyninde bayağı sav edildiği kadar ayrimsiz ‘yurt hainliği ’ varsa neden onlar dahi sizin üzere tutuklanmadılar. Bırakın tutuklanmayı haklarında anket de açılmadı?”-

Tamam hastalık siz tutuklandınız?”

“NE ÇOK SEVENİN VARMIŞ.”

Bahir Anlayışlı: “Sen tutuklandığından beri seçkin buluşmamızda olduğu kadar bugün bile temsilcilerle senin durumunu konuştuk. Hangi çokça sevenin varmış. Sakıncasız ol, siyasetçiler on paralık bu büyüklüğünde haddinden fazla ve bu büyüklüğünde ‘seçme telden ’ şekil faaliyetini ayni arada görmemiştir.

Sabık Cuma Parlamento Muhabirleri Derneği ’nin buluşması vardı. Bütün dinozorlar oradaydı. Meram Şahane üstelik geldi. Bak bu nöbet iştiyak rahatlığıyla yazacağım: Bir bir tane sen yoktun…

Sevgili Aslı bile oradaydı. Kardeş Kardeş ettik. Yiğit arkadaşım. Hayat Dolu arkadaşım. O ’na dedim ki, “bak zinhar çıktığında Fazilet ’e yüklenme. O yalınlık FEMEN eylemcisinin göbeğinin konusunda Fazilet Gül diye niteleyerek yazmasında Erdem ’in hiçbir kabahati namevcut. Erdem kadını tanımıyor üstelik. Filhakika FEMEN tanıdıkları üzere değil, adalet ihlaline maruz mütezayit insanlar amacıyla eylem yapıyor. Fazilet ’mağara isminin kadının göbeğine balya gelmesi ağız ağıza tesadüf.”

“HESAP VERMEYE DEĞİL, SORMAYA GELMİŞTİ.”

Nebil Özgentürk: “Arkadaşımı haddinden fazla özledim… Çokça zamandır yarenlik yapamıyor, görüşemiyor, konuşamıyoruz.. Erdem Gül kardeşimle ayni gece yarısı tutuklandıklarından bu yana hangi yazık ki buluşamadık, dertleşemedik. Nahak Yere bir yargılanmanın arkası sıra Silivri Bağlı Mapushane ’nde “ilişkin” benzeri ortamda, dolaşma yüzüne, güneşe hasret yatıyor, benzeri aydır.

Bakir ayni yıla üstelik orada girecek! Ve ego buna çok başkaldırı ediyorum…

Silivri ’den Edvar Adliyesi ’ne getirilip da dosta düşmana ibret niteliğinde savunma yaptığı 17 Antrakt günündeki 3 saniyelik tokalaşmayı mülakat niyetine saymıyorum bittabi kim. Zat ifadesiyle “adisyon vermeye değil, sormaya gelmişti o çağ; ve tutmaya çalıştığı amma bulutların ardına saklandığı amacıyla da güneşi göremeden dönmüştü gene Silivri ’deki suratsız koridorlara.”

Bir Cevap Yazın