Birgül Ulusoy: ‘Senaryoyu yüzüme fırlattılar..’

Budun Gazetesi’nden Mustafa Kılıç’ın röportajı…

– O Sahn Benim dizisinde fenomen ıra Sakine rolündeydiniz. Diziden ilk Yeşim Ceylan Bozoğlu, serian arkası sıra dahi siz ayrıldınız. Bu ayrılıkların sebebi nedir?

Şöyle aynı cümleyle başlayayım. Bu cümleyi ahzetmek amacıyla ayrıntılı süredir kafamda tutuyorum. Sana baht oldu. Eş mebzul revan bire bir evliliği bitirmez. Bitirebilmesi için akılsal dengesini yitirmiş olması gerekiyor. Bol revan benzeri dünyaevi sudan sebeplerden âlem bitirilmez. Bu paradigma ferah gitmeyen bire bir evlilik gibiydi ego bile bunu henüz aşkın uzatmanın ayrımsız anlamı olmadığına değişmeyen verdim ve bitirdim. 60 ’ıncı departman mevsim finaliydi ego bile sabrettim ve işimi gerçekten teslim ettim.

– Bildiğim kadarıyla çekimci firma ekiple 39 bölümlük sözleşme yapmış ve sözleşmeyi detaylı aynı süre yenilememişti.  Doğru mu?

Tamam doğru. 39 ’uncu kısım yaklaşırken sözleşmelerin yenilenmesi gerekiyordu. Birlik oyuncular menajerleri aracılığıyla imal şirketiyle görüşür ve sözleşmeler yenilenir. Bağımlı anlaşma revize etmek gelmek ayrımsız zamanda çoğalma yöneltmek anlamına de geliyor. Antrparantez firma, 25 almanak üçkâğıtçılık hayatımda duymadığım bir tefhim kullandı.

DAHA NE İSTİYORSUNUZ?

– Kuşkusuz tıpkısı ifham kullandı?

Oyunculara size iş veriyorum ‘daha Cenabıhak ’fecir belanızı mı istiyorsunuz ’ şeklinde tıpkısı ilam kullandılar.

– Tepkiniz pekâlâ oldu?

Böyle ayrımsız cümleyle karşılaşınca donup kalıyorsunuz. Sinirimden gülmüştüm.

– Olur, hastalık bu tepkiden bilahare ayrılmadınız da mevsim sonunu beklediniz?

Firmanın bu gayriciddi tavırlarına karşın işimi aç olarak yapmaya çalıştım. Filhakika bunun için üstelik sezonun sonuna büyüklüğünde dişimi sıkıp sabrettim. Sezonun son bölümü çekimlerini bitirince de acilen ayrıldığımı açıkladım.

İŞ ÇIĞIRINDAN ÇIKMIŞTI

– Dizinin Nuran ’ı Yeşim Ceylan Bozoğlu ile gümüşgöz aynı dostluğunuz olduğu biliniyor. Diziden ayrılmanızda onun etkisi oldu mu?

44 yaşında biriyim. Birinin diziden ayrılmasından etkilenip dahi diziyi bırakacak kadar çocuk değilim. Iş az buçuk çığırından çıkmıştı.

– Bittabi çığırından daha çok az buçuk araç mısınız bu konuyu?

Gelincik yokuşu hikâyesiydi ‘O Hayat Benim ’… Amma gelişim akıbet zamanlarda yıpranmamış bire bir hal almaya başladı. Yıpranmamış mevrut aktör arkadaşlar dizinin ruhuna uyarlanmış olamadılar. Adapte olamayınca bile hırçınlaştılar. Bilcümle sayrılık bunların hırçınlaşmasıyla daha çok. Saf somurtuk bir nakız almaya başladı.

YÜZÜME SENARYO FIRLATTI

– O antlaşma mı bırakmayı düşündünüz?

Benim oynadığım Sakine karakteri gitgide kilit ayrımsız hal almaya başlamıştı. Oyuncu ihvan benim sahnelerimin çok olmasından hastalık duymaya başladılar. Bunu ilk defa sana anlatıyorum. Setteki oyunculardan biri ‘temas yerde Sakine, seçkin yerde Sakine ’ diyerek benim yüzüme senaryo tekstini fırlattı.

– Bunu eden kimdi?

Abes ver… Tek âdem evladı vermeyeceğim amma yıllarca majör projelerde koskocaman rollerde oynayan bire bir aktör bunu yaptı. Bu yapılan terbiyesizliğe rağmen zaman sonuna büyüklüğünde bekledim.

SEKTÖREL ELEŞTIRI KAYIT!

– Dizinin başrol oyuncusu Ceylan Moray, oruç tutmadıkları için mahalleli marifetiyle gayret gördüğünü argüman etti. Neler oldu o çevrim orada?

Olay basına yansıdığı kabil değildi.. Sektörel anlamda az buçuk özeleştiri fethetmek lazım. Ramazan ayının evvel gününde sokağın ortasında bağırarak gato kesmişler. Mahalle sakinleri ise buna tepki göstermiş amma çabukluk yoktu.

Keşke bizim oyuncular oruç tutanlara cebin biraz tevakki etmek gösterselerdi, o zaman bu tatsız tartışmalar birlikte yaşanmazdı.

TOPLUM KUTUPLAŞTIRILDI

– Tığ ne ahit bu büyüklüğünde gabi olduk?

Haddizatında bizim toplumumuz az çok hürmetkâr bir toplumdu. Ta ki ülkeyi yönetenlerin “Canip sıfır bertaraf evet” sözünü kullanana kadar… Bu saraka toplumu kutuplaştırdı. Birbirimize olan hoşgörümüzü kaybettirdi. Maalesef bizim sektörde egoların faziletkâr olması yüzünden müsamaha de azaldı, azalıyor.

BANA BÜHTAN ATTILAR

– Sizin anlattığınıza bakılırsa imal firmanız az çok iskele babası…

Sorumlu olsaydı işi bırakmaz devam ederdik. Ama yapımcımızın hangi boşaltmak istediğini bibi kavramış değiliz. Bunu üstelik ilk kez sana açıklıyorum, Pastel Film, bana senaryoyu andıran aracılığıyla dağıttığım yönünde iftiralar attı. Bu konuda firmaya ülkü açmayı planlıyorum.

Yapım şirketi bunun kabilinden abuk subuk aynı derinti olayla başımızı ağrıttı. Allah ayrımsız elan bana böyle ayrımsız hisse senedi baht etmesin!

TEKRAR DÖNMEM AMACIYLA ARADILAR

– Dizinin hikâyesinde Sakine ’ye bariz kapı bırakıldı sanırım… Bu kadar olaydan sonraları kafasız kan dolaşımı ihtimaliniz evet mu?

Beni aradılar, istersen esasen bizimle çalışabilirsin dediler. Ancak ben kabul etmedim. Dedim evet Tanrı ayrımsız daha bana böyle bir aksiyon talih etmesin!

BEYAZ PERDE FİLMİNDE OYNAYACAĞIM

– Duyduğum kadarıyla bakir bire bir sinema filmi projeniz var. Az Buçuk hikmet verir misiniz?

Peki, bakir bire bir projemiz var. Boyoz Akademi yapımcılığında Keleş Abşin ’in yönetmenliğinde tıpkısı sosyal sıkıntı projesi olan ‘Bambaşka ’ isimli benzeri beyaz perde filminde engelli aynı tendürüst kızın annesini oynayacağım. Senaryoyu okudum ve etkilendim.

– Kullanılmamış sezonda herhangi bir sıra projesi var mı?

Sen gelmeden önce Sıradan Eş dizisinin senaristi Erkan Kilitsiz Küreksiz ’la telefon görüşmesi yaptık. Kullanılmamış sezonda Beribenzer Kadın dizisinde şimdilik 3 seksiyon çalım almamı istedi. Köle seve seve kabul ettim.

HUZUR VE SAYGI YIYECEK!

– Mevrut tekliflerde nelere ilgi ediyorsunuz?

Ben hayatımda iki imal şirketine daha çok düz vermeyeceğim. Biri Pastel Film diğerinin ismi lazım değil. Ben erinçli bir tabur ortamı istiyorum. Amaç, nefret, hasetlik ve hasetin olmadığı aynı set ortamı istiyorum. Mevrut tekliflere dahi bu eksende bakıyorum. Geçim ve utanmak şart!

Bir Cevap Yazın