Biricik çaresi: cerrahi müdahale olmak..

Bakir Asır’da düz alan habere bakarak Okul Hastanesi Ayn Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kaan Ünlü özellikle yaşlılarda görülen ve rüyet kaybı ile başlayan akbasma ve tedavisi karşı hikmet verdi. Görmeyi ve kataraktı açıklanan Prof. Dr. Kaan Ünlü, “Görmeyi oluşturan azrail kısmı gözdür. Gözün iki tane merceği var. Bunlardan ayrımsız tanesi aynaya baktığınız ahit haricen gördüğümüz saydam tabaka tabakası, ötekisi dahi gözbebeğin arkasında bulunan ikinci tıpkı merceğimizdir. Görüntü bu iki mercekten geçerek gözün içindeki sinir tabakasında odaklanıyor ve bizde görüntüyü o şekilde kemiksiz yerine algılıyoruz. Katarakt gözün içerisindeki merceğin saydamlığını yitirerek kesisleşmesidir. Zımnında güzeşte fon asap tabakasına ulaşmadan aynı perdeye takıldığı amacıyla retina tabakasına net düşemiyor. Zımnında fon bulanıklaşıyor” dedi.

GÖRMEDE EKSILME TAMAM

Prof. Dr. Adlı, “Ekstra ayrımsız probleme faktör olamaz ise hastalığın belirtisi, görmenin adım adım azalmasıdır. Akbasma teşhisi amacıyla tığ sondaj sırasında ayn bebeğini büyütüyoruz ve gözün içindeki merceğin durumunu değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Katarakta sebep olan faktörlerin başında yaşlılığın geldiğine özen calip Prof. Dr. Ünlü, bazen durumlarda gençlerde görülebildiği kabilinden mevlit sırasında üstelik akbasma oluşabileceğini sözlerine ekledi. Adlı şunları söyledi: “Yıllarca ultraviyole ışınlarına maruz ara vermek lensin saydamlığını yitirmesine ve moleküler bazen bozukluklara illet namına saydamlığını bozuyor. Başka bire bir nedeni ise travmalardır. Gençlerde çıktı görülür. Bu travmalar göze taş gelmesi, ağırlık gelmesi, etkileyici travmalar olabildiği üzere zindelik çarpması ve radyasyonlarda buna neden kabil.”

CERRAHI MÜDAHALE 10 AN

Katarakttın tek tedavisinin işler olduğunu tamlayan Prof. Dr. Ünlü, faaliyetler zamanını hastanın hisse senedi ve sosyal hayatının belirlediğini kaydetti. Prof. Dr. Adlı şöyle bitmeme etti: “Operasyon dışında katarakttın her tedavisi yok. Akbasma gelişimini çelmek türlü değil. Cerrahi Müdahale zamanını hastanın sosyal ve hisse senedi yaşantısı belirler. Ameliyat sırasında katre ile gözü uyuşturuyoruz. Faaliyetler yaklaşık 10 an sürüyor. Züğürt devrisi haset toplumsal ve gelişim yaşantısına dönebiliyor. 2mm’den gözün içine girilerek buradaki mercek alınıyor ve ayn içine eskimemiş protez tıpkı adese takılıyor. Bu takılan merceklerin da çeşitleri var. Çabucak ırak odaklı olabildiği üzere hem uzak hem bile astigmatı üstelik düzelten mercekler var. Irak mümasil mercekler var. Uzak, mümasil ve astigmatı düzelten mercekler var. Hastanın durumuna bakarak bu merceklerden biri seçilerek hastaya takılır.”

Misyon gür ve çığlık görmeyi temin etmek

“Eskiden katarakt ameliyatı hastanın gözü görsün ya bile gözü açılsın diye yapılırdı, şimdi bir nice vakada dolgunca ve dokunaklı görsün diye operasyon yapılıyor” diyen Prof. Dr. Adlı işler teknikleri ve geçer mercekler için şunları söyledi: “Operasyon teknikleri imdi oldukça ferah. Bir Nice hastada bundan faydalanıyor. Dolgunca ve kırıcı müşahede amacıyla gözlükler ve kontakt lensler var. Ancak rekroaktif cerrahi dediğimiz lazer cerrahileri var. Dünya üstünde akıbet teknoloji kendisine makbul ve Ekol Hastanesinde de mergup femto lazerdir.”

GÖZLÜKTEN KURTARIYOR

Prof. Dr. Kaan Adlı lazer ile gözlüklerden üstelik kurtulmanın kabil olacağını belirterek şunları söyledi: “Femto lazer ile kornea üstüne tahminî 120 mikronluk kapakçık kaldırılarak bunun altına excimer lazer yapılarak bu kapakçık yerine konuluyor. Hastalar yeniden ertesi günü günlük faaliyetlerine dönebiliyor. Yaklaşık 8 – 10 numara miyopi evet bile astigmatlarda, hipermetropilerde dahi 6-8 diyoptiye büyüklüğünde müdahalede bulunabiliyoruz. Hastalar buraya geldiği antlaşma öncelikle bu cerrahi üzere akıllıca olup olmadıkları üzere saydam tabaka kalınlıkları ve kornea tabakası haritası çıkartılarak sökel üzere yer akla yatkın teknik ve otama yöntemi seçiliyor. Hastalar bodur ayrımsız sürede günlük yaşamına döneliyor. Irak amacıyla yapılabildiği kabil yakın zarfında lazer cerrahileri var. Hangi marazlı için ne yöntemin akla yatkın olduğunu parasız ile tartışarak genişlik uygun yöntemi seçiyoruz.”

diyabet tetikliyor

Bazen hastalıklara kapalı namına bile kişide akbasma oluşabileceğini rapor fail Prof. Dr. Adlı, “Bu hastalıkların içre arz yoğun gördüğümüz diyabettir. Diyabetli hastalarda katarakt daha erken yaşlarda karşımıza çıkıyor. Metabolitik hastalıklar ve kalıtım bilimi hastalıklarda de karşımıza çıkabiliyor. Ancak konjektinal akbasma dediğimiz durumlarda üstelik bebekler doğarken katarakt ile dünyaya gelebiliyor” dedi. 

Bir Cevap Yazın