Birkaç gaflet eşittir şişmanlık!

Sözcü’üstelik saha alan habere bakarak Finli araştırmacılar, itidalli yaşlı insan üzerinde 7 sene süren araştırı sonunda uykusuzluk problemi çeken bayanların kilo vermede tartı çektiğini buldu. Şayet siz da bir gecede 5.5-6 saatin altında uyuyorsanız kilo vermede güçlük çekebilirsiniz.

Hem uykusuzluk çekiyor hem birlikte kilogram veremiyorsanız bu veri sizi doğrudan ilgilendiriyor. Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, uyku ve kilo arasındaki bağı ve ne yapmamız gerektiğini sizler amacıyla kaleme aldı:

Elan beş altı dalgı, henüz birkaç yağ yakımı

Almanya Lübeck üniversitesinin Nöroendokrinoloji Bölümü ’nün gecede rutin 12 saat uyuyan tıpkısı takım koca üzerinde yaptığı araştırmada, benzeri şeb uykusuz bırakılan kişilere devrisi günün sabahında ensesi kalın tıpkısı kahvaltı yedirildi. Araştırmacılar bu grubun erke tüketimlerini ölçtü (hiçbir öz yapmadan ısın harcama). Bu gruptaki erkeklerin enerji harcamaları gani uyudukları gecelere nazaran % 5 henüz beş altı ve aşındırmak sonrası yüzdelik 20 elan beş altı olduğu tespit edildi.

Amerikan Duygu Vakfı ’nın 2011 ’deki çalışmalarına baktığımızda,  geceleri sadece 4 saat gaflet uyuyan bayanlar 9 saat gaflet uykusu uyuyanlara bakarak ertesi bölüm ekstra 329 kalori, rical ise 263 kalori henüz aşkın alıyor. Yine tıpkı vakfın eksantrik tıpkısı çalışmasında, 11 gönüllü tıpkı gaflet uykusu merkezinde 14 çağ geçiriyorlar. Ilk periyodda geceleri 5.5 saat, özge periyodda ise 8.5 saat uyuyorlar. Uykusuzluk çekenler, ayrımsız zamanda erdemli karbonhidratlı atıştırmalıkları seçiyorlar.

Fazla acıkma

Bu genişlik, gaflet ve kilogram ödeme arasındaki sunma nazik bağdır. Eğer günde en az mütemadi 7 saat uyku uyumuyorsanız bu başınıza gelen benzeri problem olacaktır. Ancak gaflet uykusu ghrelin etkisini arttırır (yeme hormonudur). Kilogram alma ve vermeye gelince bu hormon kebir aynı cafcaf oynar.

Ghrelin iştahınızı açacak, yağ üretimini arttırır ve vücudunuzun büyümesini sağlar. Uykusuzluk tıpkısı zamanda leptin hormonunun da salgılanmasına engel olur. Bu hormonun işlevi ise “Ego doydum, çatalı indir” anlamına gelir.  Leptin hormonu geceleri çok salgılanır. Vücudunuza uyurken “Aşındırmak zorunda değilsin” diyen hormondur. Zaman ise seviyesi düşer ve yemek yemeye, enerji almaya ihtiyacımız evet. Serencam olarak efdal leptin hormonu açlığımızı bar geçmemizi sağlar. Şayet dalgı uyumazsanız, leptin seviyeniz dibe vurur.

Şikago Üniversitesi ’nde yapılan tetkikat göre, 10 sivri bati ama dosdoğru insan 14 ahit denge diyetine girmesinin arkası sıra 7.5 saat ve 5.15 saat uyudular. Rastgele iki periyodda birlikte denekler averaj 2.99 kilogram verdiler. Daha çok uyuduklarında ise 1.4 kilo yağ kaybettiler. Daha bir iki uyuduklarında ise yağ kaybı 0.5 kilo oldu. Henüz çok uyuduklarında ise kıtlık hissetmediklerini söylediler. Tam uyuduklarında ghrelin seviyeleri tıpkı kalırken, 5 saat uyudukları gecelerde ise ghrelin seviyelerinin % 9 arttığı gözlendi.

Ghrelin aynı zamanda yağ tuttuğu amacıyla, araştırmacılar hastalık bir iki uyur insanları daha aşkın yavaş olduklarını açıklıyor.

Bilimsel adına kanıtlanmış olmasa bile ara sıra uzmanlar yemekten 2 saat yahut henüz fazla sürede açlığınızı hissedebilirsiniz bu durumda buzdolabına yaklaşamadan yatağa gidin ve güzelce aynı dalgı çekin önerisinde bulunuyor.

Bir Cevap Yazın