Bitkilerin dili..

Bitkiler konusunda danıştığımız Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun az daha seçme derde deva kürleri var. Bunların bildirme önemlisi tek elbette yalnız cildimizi değil, organlarımızı dahi yenileyen, gençleştiren kürler.

Saplı kendisine on beş-on altı devam genç maydanozu elinizle biraz parçalayıp mutfak robotunuza atın. Konusunda yarım yamalak sulu zırtlak suyu (iki aşındırmak kaşığı) ve eksik çamçak klorsuz akarsu ilave edin. Mutfak robotunuzu çalıştırınız, iyicene karıştırdıktan sonra sabah kahvaltısından muallel saat ilk haris karnına tamamını içiniz. Temas defasında tüvana hazırlayın. Arz erken yarım saat sonra kahvaltıya başlanabilir. On beş periyot meydanlık vermeden seçme sabahleyin bu kürü uygulayınız ve on ilkokul günce uygulamadan sonradan tıpkı hafta meydanlık verin. Ayrımsız hafta aradan bilahare yeniden on ilkokul devir tıpkısı şekilde uygulayınız ve kürü sonlandırın. Beş-altı ay sonraları durumunuza göre bu kürü bire bir şekilde gene edebilirsiniz.

Bu kürü yalnız maydanozla değil, ıspanak ve tere ile de yapabilirsiniz. Eğer akıllıcasına şekilde yapılırsa sağlığa çok faydalı.

Maydanozun dışında Hepatit-B hastalarının uygulayabilecekleri birkaç heybetli bitkisel kür henüz vardır. Bunlardan bazıları, civanperçemi bitkisi, koz yaprağı ve lavanta ile yapılan kürler.

Hamilelerin önce üç ayında maydanoz tüketirken endazeli olmaları ve eğer düşük tehlikesi varsa, hamilelikleri boyunca maydanozdan tamamen ırak durmaları gerekiyor.

Mantar Hastalığı şikâyetleriniz varsa ve hekiminiz bundan muhit size mantar hastalığı ilacı vermişse, bu süre süresince maydanoz tüketimine ciddiyet verin. Mantar Hastalığı tedavisine paralel adına öğünlerinizde tüketeceğiniz maydanoz, mükemmel tıpkı yardımcı tedavi imkânı sağlamış olur.

Maydanozun hacet söktürücü özelliği oldukça hareketli. Bu aynı zamanda vücuttan aşkın akarsu ve tuz atılması demek.

İri ve geniş yapraklı, kart sapları ve dalları olan majör maydanozları ne kür amaçlı namına, hangi de salatalarınızda kullanmayınız. Pazardan satın alacağınız maydanozların saplarıyla beraber boyları yirmi santimi geçmemeli. Yaprakları bol, yeşil ve banal olmalı, gövde sapları teferruatlı olmalı.

SÖZCÜ GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın