Bitter çikolata gripten koruyor!

Takvim’de saha düzlük habere bakarak güzün yaşanan gelgel değişiklikleri hastalıkların kapısını aralıyor. Sağlığa faydalarıyla civar plana sâdır bitter çikolata ise bu rahatsızlıklara alın koruyucu oluyor. Eksper Diyet Uzmanı Şebnem Kandıralı, mübarek miktarda hint bademi içeren bu yarayışlı besinin tüketilmesinin önemine değinerek, “Bitter çikolatada mevcut faziletkâr dozda hint bademi, T apotr hücreleri destekler, enfeksiyonlara alın mücadele etmek için bağışıklık sisteminin yeteneğini artırır” şeklinde konuşuyor. Kandıralı, gripten tevakki etmek için şu gıdaları öneriyor…

Mantar: Antimikrobiyal benzeri lif olan beta glukanı içerir, süper yiğit yerine görev işleyen hücreleri aktive yazar, enfeksiyonları bulunmayan eder.

Sarımsak: Sarımsak üzere faal kokuya cemaat besinler içerdikleri antimikrobiyal bire bir kimyasal olan allisin sayesinde hastalıklarla mücadelede etkilidir.

Yabani somon: Yapılan tıpkısı çalışmada D vitamini seviyeleri bağan olan bireylerde solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskinin tahminî yüzde 40 daha çok olduğu saptanmıştır. D vitamini seviyelerini somonla arttırın.

Çay: Yapılan tıpkısı çalışmada günde 5 bardak siyah öz tüketimi içerdiği theanine sayesinde 2 hafta böylece vücudun bağışıklık sistemini 4 katına çıkardığı saptanmıştır.

Yoğurt: sindirim sistemi sunu balaban bağışıklık sistemi organlarından biridir. Yoğurt kabilinden fermente besinlerde mevcut probiyotiklerden varlıklı beslenerek çor özne mikropları ırak burulmak gerekiyor. Günde en beş altı 1 porsiyon tüketimi bağışıklık sistemi fonksiyonlarını arttıracaktır.

Badem: Ihtisas dostu badem bağışıklığı arttırıcı tıpkı antioksidan olan E vitaminini içerir, teneffüs yolu enfeksiyonları, sevimsiz algınlığı kabilinden rahatsızlıklara cebin savaşır.

Zencefil: Tabii tıpkısı analjezik ve keder düşürücü olup, müsekkin etkiye sahiptir. İçerdiği aynı kimyevi ile sevimsiz algınlığına neden olan hoşgörülü namına tanıdık rhino virüsler ile savaşır.

Bal: Boğaz ağrılarını hafifletici özelliğe sahiptir. Antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde virüs, bakteri ve mantar hastalığı gibi enfeksiyonlarla savaşır. Karabuğday balı yeryüzü erdemli antioksidan seviyelere sahittir.

Bir Cevap Yazın