Bizi izle ayda 200 TL kazan!

Sanık Selçuk Çobanoğlu ’nun reyting cihazının bulunduğu evlerin adreslerini ele geçirdiğinin belirtildiği iddianamede, reyting takdir cihazının bulunduğu deneklere özlük programlarının izlenmesi karşılığında hediyeler ve paralar verildiği iddia edildi.Üsküdar Cumhuriyet Altını Başsavcılığı eliyle planlı reyting soruşturması tamamlandı.

Hazırlanan iddianame Üsküdar 1. Yoğun Ukubet Mahkemesi aracılığıyla akseptans edildi. Üsküdar Cumhuriyet Savcısı Akif Ibdai aracılığıyla hazırlanan 48 sayfalık iddianamede soruşturmanın İstanbul Birleştirme Suçlarla Mücadele Büro Müdürlüğü ’ne 24 Ağustos 2011 ’üstelik mevrut bire bir ihbarla başladığı belirtildi. İddianamede vadi alan ihbar mektubunda, Selçuk Çobanoğlu ’nun birlikte aralarında bulunduğu bazı isimlerin reyting ölçüm cihazı bulunan denek listesini elde ederek yolsuz yöntemsiz rüşvet elde ettiği belirtildi.

DENEKLERİN EVLERİNE GİDİP ÖDÜL VERDİLER           

İddianamede “Başak Yapım” ve “Çağla Reklam Yapım” isimli monitör yapım şirketlerinin sahibi olan Selçuk Çobanoğlu ’nun mukaddema ara sıra televizyon kanallarında yayınlanan kâh dizilerin yapımcısı olduğu rapor edildi. TİAK denetçisi olan Mehabetli Atıf Tıpkı ’in yazdığı 23 Küçük Ay 2003 günlü raporda; “Selçuk Çobanoğlu ’na ilgilendiren imal şirketine ilişik ‘Esra Özmen ’le Herhangi Bir Sabah ’ adlı programın sunucusu Esra Özmen ’in reyting cihazı olan denek evlerini müzakere ederek hediyeler verdiği” yönünde bilgiler olduğu tamlanan iddianamede “Selçuk ve Esra ’nın gelişim arkadaşlığı yanı sıra sevgili oldukları da kategorik bilgi kaynaklarında yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir” denildi.

İZLEYEN AİLELERE 200 TL PARA 

İddianamede şu ifadeler saha aldı: “TİAK denetçisi marifetiyle 2005 yılında yazılan raporda; Selçuk Çobanoğlu ’na ilişik imal şirketinin hazırladığı “Ince Teferruatlı Yasemince, Sürpriz ve Fen Magazin ünlü programların hele İstanbul, Elazığ, Malatya ve Van illerinde kâin ara sıra denek evlerinde reklam araları hulul etmek için okunabilen izlendikleri öğrenilmiş, ailelere yapılan ziyarette bahse konu programları izlemeleri karşılığında “Çağla Dokuma” isimli şirketten temas ay PTT aracılığıyla ‘200 TL ’ paranın gönderildiğini söylediklerini belirtmiştir.”

TRT ’Yİ DOLANDIRDILAR 

İddianamede, “karanlık Selçuk Çobanoğlu ’nun TRT ’ye Firak dizisi hazırlama sürecinde Hilmi Berköz ’ün dizinin reytingi yükseltmekte koruyucu olabileceğini söylemesi, bu teklifinin kabul edilmesiyle denek bilgilerini sağladıkları” belirtildi. Selçuk Çobanoğlu ile alay malay cereyan eden çalışanı Bülent Can, Mehmet Bülent Erdinç ’in birlikte deneklerin adreslerini dolaştıkları, ödül, manipülasyon ve telkinler vasıtasıyla deneklerin iz saatlerinde Hicran dizisini izlemelerini sağladıkları, alavere dalavere ile reytingi yükselttikleri vurgulandı. Mübayenet dizisinin önceki 5 bölümde 2.00 ve üzerinde reyting aldığında küsurat bölümlerinin çekimlerinin devam ettirileceğinin belirtildiği iddianamede, reytingin 2.00 ’nin altında olması yerinde 6. bölümün bitiş kendisine çekileceği kaydedildi.

TRT 5 MİLYON 875 BİN TL DOLANDIRILDI

Geçmiş bölümlerde istenilen reyting oranına ulaşmadığı üzere ibret Selçuk Çobanoğlu ve yanlışlık ortaklarının deneklere müdahale yoluyla reyting hilesi yaparak istenilen reytinge başarmış kabilinden gösterdiği, dizinin tutulacağı yönünde TRT ’yi oyalamak vasıtasıyla sözleşmenin devamını sağladıkları belirtildi. İddianamede, “Dalavereli Selçuk Çobanoğlu daha sözleşmeyi imzaladığı 16.01.2009 tarihi öncesinden itibaren deste çekmeyecek yalın kat dizinin bitmeme şartı kendisine reyting oranını kavil içine vira etmek ve bu yönde başlangıçtan beri düzenlenen ve hileli hareketleriyle TRT kurumunu 5.875.000 TL dolandırmıştır” ifadeleri meydan aldı.

Selahattin GÜNDAY İSTANBUL

Bir Cevap Yazın