BM Güvenlik Konseyi tarihinde tıpkı geçmiş!

Hürriyet’ten Tolga Tanış’ın haberine bakarak kurul, ESIR ve Rusya ’nın kolektif hazırladıkları tıpkısı tasarıyı kabul edecek. Bu fikir ile Türkiye gibi ülkelere yıldırı finansmanının engellenmesinde mevzuat zorunluluğu getiriliyor. Amerikan bire bir mezun ise IŞİD’mağara yer yağı satışından yılda 500 milyon dolar kazandığını ifade etti.

BENDE ’nin 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra Kaynak Bakanlığı ortamında oluşturduğu finansal istihbarat birimi, IŞİD ’le savaşım kapsamında, dünya genelinde maliyecilerin terörle mücadelenin civar saflarında düzlük almasını sağlayacak bir girişim başlatıyor. Bugün New York ’taki Mürekkep Milel Düzenlilik Konseyi ’nin tarihinde ilk kez Maliye Bakanları gözetiminde yapılacak toplantısında IŞİD ’in finansal kaynaklarının kurutulması yönünde Amerikan-Moskof ortak çalışması aynı tasarının kabul edilmesi beklenirken, çıkacak karar Türkiye üzere ülkelere yıldırı finansmanının engellenmesinde ilave yasa düzenlemeleri zorunluluğu getiriyor.

DIŞARIDAN FİNANSMAN

Konuyla ilişik hikmet veren kayırıcı dozaj benzeri Amerikan Yönetimi yetkilisi, düzenlenecek toplantının spesifik namına “IŞİD ’in mali kaynaklarının kesilmesine” müteveccih olduğunu belirterek, savaşçılarına mülk bayılmak zorunda olan IŞİD ’in tıpkısı zamanda yurtdışındaki militanlarının ihtiyaçlarını istikbal ve ekipman realizasyon etmede “dışarıdan finansmana” merbut olduğunu vurguladı. Bu nedenle üstelik örgütün arsıulusal finans sistemine erişime ihtiyaç duyduğunu belirtti.

DÖRT AYAKLI SAVAŞIM

Yetkili, IŞİD ’in finansal sisteme erişimini engel olmak üzere atılmış adımları ise gerçek dört başlıkta ele aldı:

1) Örgütün petrol ve doğalgaz satışlarından elde ettiği gelirin azaltılması için petrol sahalarından petrol taşıyan tankerlere, mecmu petrol altyapısının çekicilik saldırılarıyla vurulması.
2) Akıbet biraz ay zarfında 30 ayrı bölgede IŞİD ’in mal işlerini yürüttüğü belirlenen 30 ’dan fazla kişinin yıldırı listesine alınması.
3) Irak Hükümeti ’yle gelişigüzel çalışarak IŞİD ’mağara uluslararası finansal sisteme erişimini kolaylaştıran, Irak ’ta IŞİD kontrolündeki bölgelerde bakım veren 90 ’dan çok banka şubesinin kapatılması.
4) Hele Türkiye ve Ürdün olmak üzere komşu ülkelerle fiilen IŞİD ’mağara resmi ya bile gayrıresmi mal sistemine fonlar aktarmasının önlenmesi.

EL KAIDE YAPTIRIM REJİMİ

Mezun, kabul edilecek tasarının geçmişi 1999 ’bile Taliban ’a cebin çıkarılan yaptırım kararlarına kadar uzanan ve 2001 ’deki 11 Ilkgüz saldırılarından bilahare düzenlenen “Umum Kaide ’ye Yönelik Yaptırımlar Rejimi” kararının yenilenmesi olacağını belirterek, “Yapacağımız husus, bunu güncelleyerek hem IŞİD hem bile Eli Ayaklik ’ye odaklanmak olacak” dedi.

Yetkili, uluslararası toplumun terörizmle mücadelesini güçlendirmeyi hedefleyen bu tasarıyla “terörist car etme kriterlerinin genişletileceğini”, vakit kaybetmeden El Pedal üyesi değil IŞİD üyelerinin üstelik şümul alındığını belirterek şöyle konuştu: “Idea, acun genelindeki bilcümle BM üyesi ülkelerin ecnebi terörist grupları ve ecnebi terör savaşçılarının akçalanmış edilmesini uygun biçimde suçlamasını ve spesifik tıpkısı yıldırı yasasıyla bağlantısı olmasa da temas tür militan toplama, eğitim bilimi, yolculuk faaliyetleri dahil herhangi bir murat amacıyla teröristlerin ve değme terör örgütünün akçalanmış edilmesini yasadışı kılmayı sağlayacak türel düzenlemeleri mevzuatında bulundurmasını istiyor.”

Mevzuat genişleyecek bilgi paylaşımı artacak

Hazırlanan tasarının IŞİD ’le mücadelede tek tıpkı dublör olmadığını ve çeşitli ülkelerde değişik yöntemler uygulandığını vurgulayan mezun, BENDE ’bile olduğu gibi bazen ülkelerde her terör örgütüne herhangi bir tür mali yardımın suç sayıldığını, fakat bazı ülkelerde hemen özellikli ayrımsız gösteri planı ya dahi eylemle bağlantılı terör finansmanının suç sayıldığını söylerek, bunun “sıkı aynı tanımlama” olduğunu, terörle mücadelede sınırlı kaldığını söyledi.

Yetkili, bazen ülkelerde “terör örgütü” tanımının üstelik yemeden içmeden o ülkeye yönelik yıldırı eylemi süresince olan örgütleri içermesinin tekrar “güçlükle aynı tanım” olduğunu dile getirdi. Mezun, 2010-2014 arası Ankara ’de görev eden ABD Büyükelçisi Frank Ricciardone döneminden beri Ankara ve Washington ortada tartışma konusu olan meselede her ülke ismi vermekten ise kaçındı. Yetkili, tasarının ayrıca organ ülkelerden terörle savaşım eden hükümetler beyninde hikmet paylaşımını artırmalarını isteyeceğini, hususi sektörle birlikte elan aşkın bilgelik alışverişi içine girilmesinin amaçlandığını söyledi.

Mezun, “Bu bizim 11 Ilkgüz ’den aldığımız aynı dersti. Finansal verilerin akla yatkın bire bir şekilde işlenmesi, ülkelerin iç ve aut güvenlikleri üzere akıbet etap mehabetli” dedi.

Petrolden yılda 500 milyon dolar

Önümüzdeki çağ, Irak ve Suriye ’üstelik kestirmece 10 milyon kişinin yaşadığı ayrımsız bölgeye sel olan IŞİD ’in arz mefret iki dirimsel kaynağının kontrol ettiği bölgelerden topladığı vergilerle yer yağı ve doğalgaz geliri olduğunu belirten Amerikan yetkili, örgütün petrol satışlarından ayda 40 milyon dolardan yılda kısaca 500 milyon dolar kazandığının hesaplandığını belirtti. Mezun, IŞİD ’mağara bankalara erişimi olmadığını bu yüzden “havaledar” denilen dünyalık taşıyan kişilerle sınırlardan efektif geçirdiğini söyleyerek, Türkiye, Ürdün ve Irak ’ta değiş tokuş evleri olduğunu, bu ülkelerin buna hazırlık almalarının gerektiğini belirtti.

Türkiye ’ye satılan yer yağı haddinden fazla azaldı

Mezun, IŞİD ve Esad Rejimi arasındaki ilişkiye dair ise perhiz ve IŞİD ortada benzeri kontrat olmasa de IŞİD ’mağara kontrol ettiği bölgeden çıkarılan doğalgazın Suriye Rejimi marifetiyle kullanıldığını anlatım etti.

Amerikalı izinli tasarıyı Ruslarla gelişigüzel hazırlamalarına rağmen, Rusya ’nın Türkiye ’ye müteveccih IŞİD ’le yer yağı ticareti yaptığına yönelik suçlamalarını ise “tıraşçı” bulduklarını ayrımsız misil elan esasen etti. Konuyla ilgilendiren hikmet veren Amerikan Yönetimi ’nden eksantrik benzeri üst düzey mezun ise IŞİD bölgesinden Türkiye ’ye bir vakitler kaçakçılık yöntemleriyle giden yer yağı olduğunu amma şu anda kaçakçılık seviyesinin çokça bağan olduğunu, sorunun “diplomatik“ kendisine bile çözüldüğünü belirtti.

Izinli, “Türkiye ’ye satılan (IŞİD ’e ilişkin) yer yağı haddinden fazla ufak. Evvel başlarda vardı amma azaldı” dedi.

Bir Cevap Yazın