Bodrum alengirli kardeşleri ağırlıyor

Los Vivancos’un Yeni Asır’de yayınlanan röportajı…

Damarlarındaki Flamenko ateşini sahneye hararetli danslarıyla haiz yedi İspanyol cömert Los Vivancos, 31 Temmuz ve 1 Ağustos geceleri 13.Uluslararası Bodrum Bale Festivali sahnesine geliyor. Gösterilerini dev tıpkısı Hollywood prodüksiyonu kadar sahneye taşıyan flamenko prensleri bir babadan 7 gösterişli erkek ahi kendisine Bodrum’un sıcak yaz akşamlarına Flamenko coşkusu ve estetiği katıyor olacak.

Dev flamenko gösterileri “Aeternum” ve onları umum dünyaya tanıtan “7 Hermanos” gösterilerinin arz ongun bölümlerini biraraya getirecek grup, Flamenko dansçısı babaları Pedro’nun izinden sülale geleneğini sürdürüyor. Los Vivancos, daha çok benzeri hayat biçimine dönüşen flamenko ile sahnede devleşiyor. “Aeternum” gösterileri üzere Budapeşte Senfoni Orkestrası’nın kaydettiği senfonik müziklerle, “7 Hermanos” gösterilerinin efdal enerjili rock müziklerini sahnede buluşturacak Vivancos, alelhusus fiziksel adına cebbar hareketlerini büyüleyici aynı estetikle sunuyor.

Kardeşlerden Josua Sayos, gösterilerinin destani havasını, birlikte çalıştıkları dev isimleri, dövüş sanatlarıyla tecrübelerinin sahnedeki duruşlarına kuşkusuz yansıdığını ve canlı danslarını anlatıyor. Los Vivancos, Bale Festivali’ni flamenko danslarıyla şenlendiriyor.

– Ilk gösteriniz “7 Hermanos” ve “Aeternum” benzeri sahnede buluşmuş oluyor; iki gösterinizi bizlere kuşkusuz kıyaslarsınız?
Türkiye dahil tevessül etmek amacıyla, onlarca ülkede tayf aldık ve milyonlarca kişiye ulaşmış olduk, alelhusus tahminî 6 yıldır yüzlerce gösteriye intişar olduk ve imdi elan canlı tıpkı dansımız var. ilk gösteri bizim hikayemizi anlatıyor ve orijinal bir tarafı var ancak “Aeternum” çokça daha albenili bir eylem. Tabii her gösteride tıpkı öncekine bakarak çok daha yaşayan bir dans ortaya çıkıyor ve tığ seçkin iki gösterinin sunu dolgunca bölümlerini birleştirmiş oluyoruz…

100 MÜZİSYENLE KAYIT

– Sahnede senfonik çalgı aleti kayıtları size haremlik ediyor olacak; destansı tıpkısı flamenko gösterisi izliyor olacağız diyebilir miyiz?
Los Vivancos’un müziklerinde işin üretken eliyle yeryüzü çok Judah sorumlu amma Aeternum için Fernando Valezquez’in çalgı aleti prodüksiyonu ve orkestra düzenlemeleri antrparantez olağanüstüydü ve 100’ü aşkın müzisyenle Budapeşte Senfoni Orkestrası ile kayıtlar gerçekleştirdik. Sahnede Aeternum’un destansı havası gine olacak ve banko Hollywood filmi kadar bire bir flamenko hikayesi diyebiliriz.

– Sahnede zorlayıcı hareketlerinizin zir metinleri ve göndermeleri dahi var mı?
Serencam gösterimiz “Aeternum” doğaüstü olayları ve sınırlarını sorguluyordu ve mecmu o fiziksel hareketlerle, sanat sonsuzluktur fikrinden yola çıkıyoruz. Sahnede esasen koreografilerle ölümsüzlüğe ve sonsuzluğa göndermeler yapıyor olacağız.

– Tekmil kardeşler dövüş sanatlarında ve klasik balede dahi flamenkoda olduğu kadar deneyimlisiniz, peki dövüş sanatları ve alışılmış balenin flamenko dansınıza sizce elbette ayrımsız etkisi oluyor?
Dövüş sanatları deneyimimiz yardımıyla sahnede çokça güçlü aynı raks ortaya çıkıyor. Mutat bale eğitimi de beğenilen üzere çokça mefret ve bu gösteride dövüş sanatları de uzun tıpkı estetikle sahnede oluyor. Sahnede flamenko ile gelişigüzel kung-fu ve hatta kick box üstelik var.

– Adlı İspanyol saygı filmleri “Yetimhane” (Ahali Orfanato) ve “Julia’nın Gözleri” (Los Ojos üstelik Julia) üzere yaptığı müziklerle bildik Fernando Valezquez’le da çalıştınız, olur gösterinize ayrımsız utanmak filmi atmosferi katmış oldu mu?
Elhak bizler dahi o ünlü içtinap etmek filmi “Ahali Orfanato” – Yetimhane’yi izledikten sonradan, hele Fernando Valezquez ile gitmek istedik. Gösterimizde hem Los Vivancos’un müzikleri var hem Valezquez’in müzikleri. Fakat bizim gösterimizde filmlerinde olduğu üzere imtina etmek ya de gerilim duygusundan çokça destansı ayrımsız film duygusu var, belki gösterideki senfonik müzikleri birlikte düşünecek olursanız, daha çok “Karayip Korsanları” kadar şişman Hollywood prodüksiyonunu anımsatıyor diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın