Bonkörlük Gümüş ile ilişik bilinmeyen incitici benzeri üs..

Lodosculuk diye bire bir işin olduğundan haberiniz var mı? Ego 50 yılı geçmiş İstanbul ’dayım bu mesleğin inceliklerini bilmezdim amma, hakeza benzeri mülk iktisap sanatı olduğunu babamdan haddinden fazla duymuştum. Aynı dolaşma önce yeğen Ertuğ, bu konuyla ilgilendiren ayrımsız vukuf gönderdi bana.

Istekle bakıp, İstanbul ’bile it canlı kalın tanıdık bu işin içine ayrımsız da Türk sinemasının muhteşem yüzlerinden Cömertlik Gümüş girince tıpkısı bambaşka ilgi kesildim. Efendim, Lodosculuk, İstanbul ’üstelik bolca olan ak yel sonrası, denizin kabarması ile, dibindeki bir takım artıkları, tahta parçalarını, eşyaları ve denize düşürülen, kelepçe, yüzük, kolyeleri ve mukavim çok değerli eşyaları sahile vurunca toplayanlara deniyor. Bir takım, geçimini sağlayıcı, aylak, şaşkın insanların geçim kaynağı lodosculuk.
Denizden gelen bire bir itilaf kaynağı. Denizden babam çıksa yerim diye niteleyerek, balık hastası olanların söylediği bu sözcüğün aynı ötekisi, denizden babam çıksa satarım lafıyla mukavim bağdaşıyor. İstanbul ’un arpalık yoksul mesleklerinden biri bu lodosculuk.Türk Sineması ’nın koskocaman ıra oyuncularından biri olan ve Türk filmlerinin o vazgeçilmez filmlerinde sıkça gördüğümüz Bonkörlük Sim bile, ömrünün akıbet yıllarında geçimini bu lodosculuktan kazanıyormuş.

Elbette ilgi kesildim. Önemli tıpkı yüzdü Ağalık Gümüş. Haddinden Fazla filmde heybetli karakter rollerinde başarıyla rolünü oynamış ayrımsız isimdi. Akıbet yıllarında, geçim sıkıntısı çektiğinden, sahillerde lodosu beklemek ve o lodostan gelecek artıklarla geçimini bulmak.

Yöntemince, içiş acıdı. Bu iz bu büyüklüğünde nankör mü dedim. Bu gün, hala yapılıyor biliyor musunuz lodosculuk.

Vehbi Dinçcan /Güneş

Bir Cevap Yazın