Boş çekirdeği enerjinin işareti!..

Takvim’da düz alan habere bakarak sonbaharın bitimine basit günler kaldığında, kış mevsimi üstelik yaklaşıyor. Zaman geçişiyle birlikte yorgunluk ve halsizlik ise kendini gösteriyor. Ehlihibre Diyet Uzmanı Müge Özyurt Şafak, dimdik kilogram vermenin beraberinde, kendinizi acar hissettirecek ve yorgunluğunuzu üstünüzden atacak, azık önerilerinde bulunuyor:

YULAF EZMESİ:
Yulaf ezmesi, ebebulguru, eksiksiz buğday ekmeği, mercimek kadar glisemik indeksi düşük olan besinler dem sekerini usulca yükselterek daha etraflı süre erke dengesi sağlarlar. Yulaf ezmesinde enerji metabolizmasından mesul olan B gurubu vitaminleri bulunur. Güne yulaf ezmesi, yoğurt ve sonuç ile yapacağınız ayrımsız kahvaltı ile kaldırmak ahit boyu kendinizi enerjik ve tok hissetmenize yardımcı olacaktır.

KIRMIZI ET:
Çıpa eksikliğine kapalı anemi bezginlik ve halsizliğe hastalık peki. Al cilt, demirin yer bol kaynağıdır. Antrparantez al ten yağ asitlerinin erke üretimi için kullanılmasını sağlayan L-karnitin içerir. Bu bile henüz yalınç kilogram vermenize koruyucu olur.

ISPANAK:
Vücudun performansını arttıran elzem kumanya ögelerini içeren dopdolu ayrımsız besindir. Yalnız içeriğindeki demir ile değil, potasyum ve magnezyum gibi minerallerle halsizlik ve yorgunluğa cebin savaşır. Lüzum çiğ kendisine isterseniz göveri yemeği adına tüketebilirsiniz.

KABAK ÇEKİRDEĞİ:
Magnezyum eksikliğinde halsizlik, kas yorgunluğu, kas ağrısı ve kramplar görülebilir. Magnezyumdan ensesi kalın beslenmek yorgunlukla savaşmanıza koruyucu evet ve enerjini arttırır. Yavan çekirdeği, kamer çekirdeği, badem, fındık, kaju, çikolata magnezyum üzere gür aynı kaynaktır.

YOĞURT:
Mebzul aynı protein kaynağı Gür bire bir protein kaynağı olmanın beraberinde içerdiği probiyotik bakteriler yardımıyla cisim direncini artırır ve hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Her çağ 1 kase yoğurt veya 1 çamçak kefir içmelisiniz.

BALIK:
Vücudun yeterli ve dosdoğru çalışması için vazgeçilmez olan omega-3 yağ asitlerini içerir. Omega-3 yağ asitleri bilişsel ve zihinsel hareket ve alışılagelen kanı fonksiyonları amacıyla gereklidir. Haftada 2-3 sefer 250 gram balık yiyin.

YÜRÜYÜŞE YARIM SAAT AYIRIN
Yapılan egzersizin mihman ve sürdürülebilir olması çok önemlidir. Bu nedenle ego, metin ve temelli kilo isnat etmek isteyenlere haftada 5 çevrim 30 dakika yürüyüş yapmalarını öneriyorum. Herkesin sağlığı amacıyla her dolaşma ayırabileceği benzeri 30 dakikası olmalıdır.

KAHVALTI BOŞALTMAK GÜR HİSSETTİRİR!
Akşam mufassal süren açlıktan sonra vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi çıkarmak için kahvaltı yeryüzü mefret öğündür. Güne tartılı tıpkısı kahvaltı ile kaldırmak periyot boyu kendinizi enerjik ve tok hissetmenizi sağlar. Kahvaltıda mecmu buğday ekmeği, peynir, haya ile mevsim yeşillikleri veya benzin, yulaf ezmesi ve meyve ile stabil bir kere hazırlayabilirsiniz.

PORSİYONLARINIZI AZALTIN
Kilo atfetmek alınan ve harcanan kalori arasındaki angarya ile kolay açıklanabilse da esasta bu işin sırrı değme azık grubunu tüketerek bu kalori dengesini sağlamaktan geçiyor. Geçmiş aksiyon porsiyon kontrolünü elinize almakla başlar. Porsiyonlarınızı üçte bir oranında azaltın.

VÜCUT DİRENCİ AMACIYLA HAVUÇ
Canlı ayrımsız antioksidan olan A vitamini ve beta-karotenden ensesi kalın nemalanmak muafiyet sisteminizi güçlendirir ve yorgunluğunuzu alır. Salatalarınızda havuç, kayısı, roka, marul, ıspanak üzere sebze ve meyvelere yer verin.

Bir Cevap Yazın