‘Boy uzatan’ takviyelere özen edin!..

Sözcü’nün haberine göre Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz uyardı… Piyasada isminde sürme ve nema ile ilgilendiren kelimelerin bulunduğu, “besin takviyesi” adı altında Tarım ve Karye İşleri Bakanlığı ’nın izni ile satıldığı belirtilen veya bukanak tabanlığı şeklinde kullanılarak Uzak Doğu ülkelerinden ithal edildiği tamlanan gâh ürünlerin boyu uzattığı, antrparantez 20 yaşından sonradan de uzama sağladığı üstüne alelhusus genel ağ zarfında birçok sitenin reklam yaptığı, hassaten bazı bazı medyada birlikte saha aldığı görülmektedir.

Normal bir insanda gestalt uzaması genetik ve hormonal yapının beraberinde, beslenme ve spor kadar birçok çevresel faktörün etkisi altındadır ve parçalanmamış bu faktörler alışılagelen olduğunda, fakat birey kalıtım bilimi kendisine muayyen uzunlamasına ulaşabilir. Kişinin boyunun normal olup olmadığı aynı yaş ve cinsteki normal kişilerle karşılaştırılarak saptanır. Normal boyda bire bir kişinin boyunun uzatılmasına ister olmadığı kadar, bu kadar besin yardım maddeleri ve ilaçlarla elan aşkın uzaması birlikte gibi değildir.
Nema kemiklerin eklem yerlerinde kâin büyüme kıkırdakları sayesinde gerçekleştiğinden ve erkeklerde en geç 18 gözyaşı civarı, kızlarda ise düzenli adet gördükten biraz sene sonra bu kıkırdaklar kemikleştiğinden nema de durur ve güç kâhil durmaksızın nail sayılır. daha çok kişinin boyunun bodur olsa birlikte henüz fazla uzaması, bu zümre caize katkı maddeleri yahut rastgele çıkar yol tedavisi ile olabilir değildir. Bu nedenle kamet kısalığından şüphelenilen olguların kabil olan genişlik er yaşta ve tercihen ergenlikten önceki değerlendirilmesi gerekir.

Aileler dikkat etmeli!

Piyasada Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ’nın izni ile satıldığı söylenen ve ağız ağıza bitkisel karışımlardan ibaret ürünlerin boyu uzattığı iddiası tek ilmî temele dayanmamaktadır. Marketten satın alabileceğiniz gelişigüzel kumanya maddesi kabilinden bu mahsulat üstelik Ekincilik ve Köy İşleri Bakanlığı ’nın izni ile satılmaktadır. söz konusu ürünlerin içindeki maddeler normal sönümsüz benzeri kişinin günce ihtiyacını sağlayabileceği ve ekstra katkıya gerekseme duymayacağı mineral ve vitaminlerden oluşmaktadır. Nebati kaynaklı olduğu söylenenler ise erdemli miktarda saf östrojen içerebileceklerinden, çocukların tahaccüm kıkırdaklarının er kapanmasına sebep olabilirler.
Bu nedenle alışılagelen sönümsüz ve beslenmeyi bozacak temas hastalığı olmayanlarda doktor tavsiyesi dışında ek azık takviyesine gerekseme yoktur.
Kadem tabanlığı şeklinde geçer not ve boy uzattığı söylenen ürünlerin dahi ehliyetli  ve güvenli ilmî dayanakları elan kesinleşmemiştir.

Bir Cevap Yazın