‘Boy uzatma’ öncesi bu uyarılara ilgi!…

Yeni Asır’de vadi düz habere bakarak bu gestalt ameliyatların öncesinde hastanın doktor yoluyla çokça iyi değerlendirilmesi ve bilgilendirilmesi gerektiğini dile getiren Özel Medifema Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op. Dr. İlker Şenses, “Hekimin ve hastanın beklentilerinin düğme adına çokça bereketli anlaşılması gerekir. Çünkü sürdürme işlemi, uzatılacak miktara göre galiba bir fasıla alır. Günde kısaca 1 mm’lik sürme hastanın gözyaşı, cinslik ve mızrap yapısı üzere etmenlerle değişmektedir. Bulgu kendisine akıllıcasına seçilen ve uygun maharet kullanılarak operasyon yapılan hastalarda amiyane yüz güldürücü sonuçlar elde edilir” diye niteleyerek konuştu.

SAĞLIK YAHUT BEDII

Op, Dr. Şenses şöyle devam etti: “Güdük boylu kişilerde vücut ve kemik yapısının akla yatkın olması halinde bu faaliyetler uygulanabilir. Ayrıca bacaklar arasındaki uzunluk farkının düzeltilmesi yerinde bile bu faaliyetler yapılıyor. Bir da estetik nedenlerle bu ameliyatın uygulandığı oluyor. Ancak böyle durumlarda hastaların konu ile ilişkin derinlemesine bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekiyor. Zira ayak sürdürme operasyonu serencam adım uzun ve ağrılı bir işlemdir. Kazanacağınız kamet artışıysa genellikle kaybettiğiniz vakte, fiyata ve çektiğiniz ağrıya değer. Operasyonda uzatılmak maksut mızrap makul tıpkısı yerinden kırılır. Elan sonradan uzamayı sağlayacak tıpkısı herkes (tel ve çiviler) ve Lizarov yolu denilen halka sistemi takılır. Hastalar 1-2 ahit hastanede kalıyor. Temdit işlemi hastanın kendisi vasıtasıyla yapılır.”

“Kararınızı gine yeniden gözden geçirin”

Op. Dr. İlker Şenses destan uzatma ameliyatı olmayı düşünenlere şu önerileri sundu: “Şayet bacak sürdürme operasyonu olmayı düşünüyorsanız kararınızı dikkatle, esasen ve esasen gözden geçirin. Değişik doktorlardan hikmet cebin. Yapabildiğiniz kadar çok araştırma yapın ve operasyon ile ilişik hikmet bulun. Bu operasyonu olan kişilerle görüşün. Taharri motorlarında bulacağınız kadarıyla işler olan kişilerin hikayelerini okuyun. Hep bu araştırmalardan sonraları dikkatlice operatörünüzü ve hastaneyi seçmeniz gerekiyor. Salahiyetsiz operatörlerin elinde kendinizi tek ahit riske atmayın.”

Bir Cevap Yazın