Bozanın bilinmeyen faydası

Uslu, ortaya geçmiş çıkışı 8-9 bin sene önceki Mezopotamya’ya dayanan bozanın, Türklerin göçleriyle dünyaya yayıldığını belirterek, “Boza, bu nedenle Türk içeceği kendisine bilinmektedir. Faydaları saymakla tükenmez bozanın tüketimi, maalesef geçmişe göre günümüzde domuzuna azalmıştır” dedi.

BAĞIRSAK FLORASINI DÜZENLİYOR

Mayalı ve gıda bakterilerinin yaşadığı bire bir içecek olan bozada, mayalama esnasında sonuç kademe eşsiz ender besin maddelerinin beraberinde süt asidi, nikotinik hamız kadar akıbet adım nadir asitler üretildiğini ifade eden Çokbilmiş, şöyle devam etti:

“Ensesi Kalın karbonhidrat, protein ve B vitamini içeriği nedeniyle halsizlik calip, erke ihtiyacı çok olan kişilerin ve sporcuların alelhusus tüketmeleri gerekir. Boza, içerdiği laktik asit dolayısıyla iç florasını düzenleyici role sahiptir. Mide bezlerinin faaliyetlerini müspet etkiler. Telakki açıcı ve sinirleri dinlendirici etkisi vardır. Öksürük tedavisinde dahi kullanıldığı bilinmektedir.”

“BOZANIN KANSER YASAKLAYICI ROLÜ HADDINDEN FAZLA BIR IKI BİLİNİYOR”

Akil, bozanın içerdiği mayalar sayesinde emziren annelerde süt yapımını artırdığını vurgulayarak, “Bozada bulunan nikotinik hamız kötü kolesterolü azaltıcı, ferah kolesterolü de artırıcı etkiye sahiptir. Bu sayede hele şeker hastalığı hastaların kardiyovasküler riski azaltıcı önsezi ve yaradılış sağlığını koruyucu etkileri üstelik yapılan çalışmalarda ispatlanmıştır” diye niteleyerek konuştu.

Bozanın kanser engelleyici rolünün haddinden fazla beş alti bilindiğini dile getiren Aptal, şunları kaydetti:

“Son yıllarda yapılan tetkikat, bozadaki nikotinik asitin kalp ve huy hastalığını engelleyici etkilerinin yanında özellikle cilt kanseri kalkışmak amacıyla seçkin cins kanseri önleyici etkileri olduğunu birlikte göstermektedir. Bozanın içindeki nikotinik hamız vücudumuzda, bazı paslanma-indirgeme reaksiyonlarında müvellidülma atomları ve elektronların hamal olarak işlev gören tıpkı koenzim olan nikotinamit adenin dinükleotite (NAD) dönüşmektedir. NAD’nin bile erke metabolizmasını uyararak ve hasar görmüş DNA yapılarını onararak, derimizdeki kaypak hücreleri yenileyici özelliği yardımıyla alelhusus deri kanseri vakalarını inhibitör özelliği hatırdan çıkarılmamalıdır. Bozanın bu faydaları dikkate alınarak, kış aylarının bu pir içeceğinden mübarek bol içmeli ve sevdiklerimize izaz etmeliyiz.”

HÜRRIYET GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın