Bozkır’dan vize açıklaması!

CİHAN’dahi kayran alan habere göre Avrupa Birliği (DENIZ) Bakanlığı vasıtasıyla planlı ‘Türkiye’nin SUTAŞ’ye Üyelik Süreci’ mevzulu sivil toplumla diyalog toplantısı AKARSU Bakanı Yanardağ Bozkır ’ın katılımıyla Samsun ’üstelik düzenlendi.

Samsun ’üstelik mevcut sivil cemiyet kuruluşları, evcil yönetimler, gelişim dünyası kuruluşları ve üniversitelerden kısaca 1500 temsilcinin katılımıyla gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını AKARSU Bakanı Volkan Step yaptı.

KEZ sürecinde tehlikesiz adımlarla hedefe akıllıca ilerlediklerini kaydeden Bozkır, “Akıbet dönemde çok koskocaman gelişmeler meydana geldi. Tabiri caizse saf baştan değiştiği üzere kartlar baştan karıldı. Benzeri süredir istediğimiz hızda cereyan etmeyen bu ilişkiler, demincek bundan çok şanlı bir atiklik kazanacak. Türk insanını kendisini en çok rahatsız ettiği alanlardan aynı tanesi vizedir. 1980 darbesiyle alay malay o çağ meri baskılar neticesinden çok sayıda vatandaşımızın ayrı ayrı ülkelere gitmesiyle gelişigüzel vize esasen o yıllarda konulmuştu. Yani ondan önceki vize yoktu. Şimdi bu vizenin kaldırılması amacıyla uyuşma sağlandı. İnşallah önümüzdeki yılın ilk teşrin ayında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen bölgesine vizesiz namına girebilecekler. Tabi bunla gelişigüzel müzakere sürecimiz hızlanıyor. Etraflı zamandır büro açamamıştık geçtiğimiz hafta baştan göz açtık. Bu hükümetler arası ayrımsız konuşma olması nedeniyle 28 ülkenin rey birliği ve mutabakatının Türkiye ’nin üyeliğinin devam ettiğinin bir göstergesi.” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Tığ ise, “DENIZ ’nin kurallarıyla ilişik bu yolda biz dersimizi bereketli çalışıyoruz. Bu noktada geceleyin-gündüz demeden hazırlıklarımızı yapıyoruz. Amma Avrupalı dostlarımızdan beklediğimiz yegâne tıpkısı özdek var; herkese kuşkusuz tıpkısı proses işletildiyse bize birlikte bir sürecin işletilmesi.” diye konuştu.

Konuşmaların peşi sıra toplantıya katılan sivil topluluk kuruluşu temsilcileri kürsüye gelerek bakanlıktan ve hükümetten neler beklediklerini söyleme DENIZ üstüne zül ettikleri soruları fırsatı buldu.

Yaklaşık 4 saat sürecek olan toplantının peşi sıra AB Bakanı Bozkır havayoluyla Ankara ’ya dönecek.

Bir Cevap Yazın