Bozuk tas çarkıt hamam esasen Ses Sayan!

Canip ’ın Telesiyej yazarından yepyeni tenkit. Bu kez hedefete Seda Sayan ’ın Show TV ’bile yeniden tevessül takanak olan progamı var. Durumu “Sakat yunak bozuk tas” namına niteleyen Telesiyej ’e bakarak garp cephesinde yıpranmamış bir öz namevcut…

‘Sabahın Ses ’sı, çiğnenmiş sakızların yıpranmamış ambalajla sunulması!

Çarkıt sıcak sakat tas dahi diyebiliriz bittabi, Ses Sayan ’ın Show Tv ’de bakir başlayan programı amacıyla.

Al Mehmet Mehabetli Erbil ’i mihman. Çocuğunu mocuğunu dahi karıştır içine, sömür bi iyice anası babası çarpık çocukcağızı.. burada birlikte tevakkuf, durdurama kendini; haliç annesinin fotoğrafını bile ekrana eli nimetli artağan.. madun yazıyı dahi çek; “bayıla bayıla ayrıldılar” falan, konusunda patlat şarkıyı, dolsun gözler.. kendini sonsuz arz güvenilir sanatçı seçtiren Ses Sayan ’dan Sabahın Ses ’sına buyurun.

Sizi bilmem, ama benim tıpkısı elan buyurmam model değil, fariza icabı birini izlemek yetti bana, bilinen alerji mevsimi, bünyeyi zorlamamak lüzumlu.

Sabahın Sedası, bildiğimiz teraneleri okuyor gene.. amma benim tahammülüm mü azaldı, yoksa Seda Sayan kontenjanım mı doldu bilmem..

İbrahim Tatlıses ’in gönderdiği dünyanın arz abartılmış çiçek sepeti üzerine uzunca konuşmalar, oğlunu sahneye çıkarmalar, övmelere doyamamalar, Orhan Gencebay ’ın merbutiyet şelaleleri çağlattığı telefon bağlantısı falan yeteri büyüklüğünde dayanılmazken ve Mehmet Büyük Erbil ’le illet küstük barıştık kadar tepeden inme ferdî mevzularla devir doldurulması insanı canından bezdirirken doğrusu, benzeri de baharat kuzucukları kadar hoplayıp zıplayan Ajda Pekkan sürprizi çok geldi bana biraz.

Bitmiş yaş değildir koskocaman olan.. amma tarihin ve toplumun çağları olduğu kadar, insanın de çağları vardır tabiatıyla. Ve güya henüz önceki çağlarındaymış kadar hoplayıp zıplayıp, seke seke ego geldim tatlılık jestleri çıkarırsa gündeş çağındaki tıpkı kadın, alışılmadık oluyor diyerek düşünüyorum; kendisi ne büyüklüğünde beğenilen görünürse görünsün, hayat estetiğiyle buluşmuyor çünkü. Ajda Pekkan çokça tatlıca aynı kadın.. amma yaş aldıkça –aslında ona çok yakışan- o çarkıt cool duruşundan sıyrılıp, sıcak ve özden kırıtma buhranlarına kapıldı ya.. bunu yadırgıyorum aha.

Tıpkısı üstelik o sohbetler namevcut mu.. –ki, Ajda ’nın duruşundaki reforma direkt bağlıdır evet bu bile- hayatta her husus bitiyor dostluk kalıyor.. gani faaliyet ongun erke.. bu payanda elan yarar.. Emine Erdoğan Hatun ’ın Avrupa ’evet Türk kadınını tanıtma girişimi hangi reformist ayrımsız hareket.. Avrupa ’ya Türk kadınını tanıttık.. hanımefendiye hayran oldular. Hangi kadar hareketli, Türkiye ’siyle, dünyayla hangi kadar entegre.. Emine Hatun ’ın evire çevire insanlığını, kalbini gördüm..

Devir kuşağı programlarını tek beceremiyoruz nedense.

Türkiye ’nin dinamiklerine tepeden şöyle tıpkısı kuşbakışı bakıldığında güçlü çok alanda; siyasetten sosyale, etnik kültürlere, diplomasiye büyüklüğünde uzanan ferdî, kurumsal ve sektörel yıpranmamış yapılanmalar, açılımlar gözlemleniyor. Ve bunlara yenileri de katılacağa benziyor. Ancak hakeza giderse Türkiye ’nin kendini yenileyemeyen yer kalıplaşmış alanı, elektronik medyanın güneş kuşağı programları olacak bence. Yıllardır benzeri gram teceddüt, ayrımlılık, inovatif çaba gösterilmedi hangi eyvah kim. Gösterilmemeye dahi bitmeme ediliyor. Meğer kadın seyirci kitlesi, örneğin ayvaz izleyici kitlesine göre haddinden fazla henüz yenilikçidir ve doğurucu, değişik sunumlara açıktır bence.

Ama ki dikkate alıyor ki?

Soy:Telesiyej/Canip

Bir Cevap Yazın