Brokoli ve avokado kanserin düşmanı!..

Zaman Gazetesi’nden Banu Topalakçı’nın haberine göre sunu faziletkâr miktarda içerdiği vitaminler ise A ve B6 vitaminleri ile folik hamız. Folik asit, alelhusus hücre yenilenmesi amacıyla çokça koca ayrımsız vitamin B6 Vitamini ‘piridoxin ’ olarak birlikte bilinir ve vücutta bu kadar fazla dirimlik fonksiyonu benzeri arada destekleyen ayrıksı benzeri vitamin yoktur. 
Yağda eriyen tıpkısı vitamin olduğu üzere haddinden fazla bir iki meyvede kâin E vitamini birlikte içerir bu meyve ki bu vitamin kuvvetli antioksidan özelliği ile hücre DNA ’sını oksijen artıklarına cebin cebe üzere korur. 
İçerdiği C vitamini de azımsanamayacak miktarda bu semiz meyvenin ve C vitamini üstelik haddinden fazla sağlam tıpkısı antioksidan. Antioksidan vahim deyince atlamamız gereken bire bir ayar henüz bulunan avokado de, o dahi ‘glutatyon ’
Bu yön, filhakika hücrelerimizde aynı tutar bulunur ve göze zarlarını oksitlenmeye yani ‘paslanmaya ’ karşı koruyan defans sistemimizin aynı parçasıdır. Tam bu antioksidanları‘tıpkı arada‘ içermesiyle majör benzeri kanser savaşçısıdır avokado.
Ağız içi kanserine cebin savaşıyor

Avokado çok yüksek miktarda karoten içeriyor,  hem üstelik bir nice karoten türünü bire bir arada; alfa-karoten, beta karoten, lutein ve zeaxantin. 
 
Yüksek düze karoten grubu vitaminlerin, prostat, meme başı ve başlangıç-dal kanserlerine cebin koruyucu olduğuna dair eke sayıda ürün var. E vitamini da gene kansere karşı koruyuculuğu müdellel aynı vitamin ve o üstelik çokça kâin avokadoda. 
83 bin 234 kadında mamul açık şümullü tıpkısı çalışmada, E vitamininden ensesi kalın beslenmenin kadınlarda meme kanseri riskini yüzdelik 43 ’lere vasıl oranda düşürdüğü ortaya kondu. 
Lutein üzere üstelik analog ayrımsız düzentileme var ki avokado bol miktarda içeriyor. Avokado karotenlerinin yüzde 70 ’kayınbirader lutein oluşturuyor. 1996 ’üstelik ‘Journal of Cancer Institıde ’ dergisinde yayınlanan ve menepoz öncesi tanıdık meme başı kanseri sıklığı ile sonuç-sebze  tüketimi arasındaki bağlantının ortaya konduğu çalışmada birlikte, luteinin meme başı kanserine karşı yardımcı rolüne ilgi çekilmişti.
2011 yılı Haziran ayında yayınlanan KUL kaynaklı tıpkısı çalışmada, avokado meyvesinden izole edilen iki bileşiğin hücre kültürlerinde koca gaga içi kanseri hücrelerine cebin savaştığı ortaya konuldu. Ohio Kanser Merkezi ’nde yürütülen çalışmada avokadonun, ağızdaki amansız hastalık öncesi lezyonların kansere dönüşünü geciktirdiği ortaya konulmuştur. 
Tarih ışınlarından yardımcı 

Archives of Dermatological Research ’ad 2011 Mayıs sayısına bakarak, avokadoda yangı gideren ve güneşin hasarlayıcı etkisine alın siper sağlayan maddeler vardır. 
Gökçe Yazın güneşin kanser yapıcı etkilerine alın korunmak amacıyla kullandığınız gün koruyucu ürünlerde muhakkak avokado yağı bile olmalı…
Bu semirtilmiş meyveyi çok aşkın miktarda tüketmek gerekmiyor tamam faydalardan yararlanma edebilmek üzere, günde 1/4 avokado bezdirmek yeterli, bunu birlikte rahatlıkla salata ve söğüşlerde tüketebilirsiniz… Alelhusus yolsuz ve dağ lezzetlere haddinden fazla yakışıyor. 

Aha size metin ve aldatıcı aynı tarif

250 gram som yoğurt
1 avokado
1-2 diş sarımsak
Dereotu
Avokadoyu rendeleyerek yoğurt ve dövülmüş sarımsakla karıştırınız. Verimli dereotu ekleyerek tüketebilirsiniz. 

Brokoli 

Brokolide kâin ve bir nice kanser türüyle savaşta kebir ayrımsız çalışkan bap grubu ‘izotiyosiyanatlar. ’ Bitkilerden, sebzelerden izole edilen birçok toplaşma var ancak bu grubun özelliği, üzerinde sülfür bileşiklerinden oluşuyor, yani brokoliyi haşlasanız üstelik bu çalışkan maddelerin etkinliğinde kaybolma olmuyor. 
İzotiyosiyanatların karaciğerdeki gâh enzimleri etkileyerek, gıdalarla veya apayrı aynı yolla aldığımız kansorejenlerin hücrenin genetik şifresi olan DNA ’evet uymazlık vermesini engellediği düşünülüyor. 
DNA ’nın hasar görmesinin çoğunlukla amansız hastalık oluşumuyla sonuçlandığı ise kanıtlanmış aynı bilimsel üs.

Biliyor muydunuz?
Çokça ilginçtir kim mesane kanserlerinin aut görünüşü de tıpı tıpına karnabit ve brokoliye benzerler ayrıca patoloji kitaplarında ‘karnabit tarzı nema ’ diye mergup bu durum.

Selenyum ve folik asid zengini 

Brokoli, varlıklı benzeri C vitamini kaynağı tıpkı zamanda. Bu vitamin kanserle savaşta etkisi hakkında neredeyse şüphemizin kalmadığı canlı ayrımsız antioksidan. 
Yeniden kanserle savaşta sunma bir iki C vitamini büyüklüğünde etkin ayrımsız ayrıksı vitamin olan A vitaminini bile bolca içeriyor bu yemyeşil sebze. Ayrıca, kansere cebin koruyucu özelliği berenarı erdemli iki minerali, çinko ve selenyum de bünyesinde barındırıyor. Selenyum, minareller ortada kanserle savaşta genişlik yaşayan olanı, hatta o büyüklüğünde işlek kim tıpkı bölüm amansız hastalık hastalarında selenyum tabletleri kullanımı az çok pop olmuştu ancak ego bu nadir mineralin tablet değil de besinlerle alınması taraftarıyım, brokolide üstelik genişlik varlıklı kaynaklarından biri. Brokoli ayrıca mebzul ayrımsız kalsiyum ve folik hamız kaynağı.    

Folik hamız, muafiyet sistemi amacıyla oldukça vazgeçilmez zira lökosit üretimi amacıyla kemik iliğinde henüz imal aşamasında katiyetle mukteza tıpkısı vitamin ve bu yüzden eksikliğinde kansızlık yanı sıra bağışıklık zayıflığı bile oluşuyor. Zinde ayrımsız muafiyet sistemi ise kanserden tevakki etmek üzere geçmiş kalkan vücudumuzda.

Seçkin nev yemeğe garnitür yapılabilir          

Brokoli içeriğindeki çözünebilir nebati lif, kabızlığı engelleyerek kronik kabızlığa tutkun etraflı vadedeki takı bağırsak kanseri nesiç riskini dahi yer organ indirgiyor. 
Bunu tıpkı zamanda gıdalardaki amansız hastalık yararlı maddelerin iç yüzeyine temasını engelleyerek yapıyor, bu nedenle bu sebzenin şifasından feyizlenmek üzere kürler halinde tüketmek hesabına, yemeklerle gelişigüzel, alelhusus birlikte vücut yemeklerinin, kızartmaların birlikte tüketmek gerekiyor. 
Her bölüm brokoli yemeği yemekten yahut haşlayıp suyunu içmekten bittabi sıkılabilirsiniz ama hele mevsimindeyken bu sebzeyi temas yemeğin birlikte, garnitür kendisine sofraya koyma alışkanlığını kazanmanız haddinden fazla daha cesim. hafifçe haşladığımız brokolinin üzerinde sızma zeytinyağı ve limon suyu gezdirip sofraya koyup herhangi bir yemeğin yanı sıra benzeri-iki dirgen ahzetmek, o dolaşma tükettiğimiz gıdalardaki kansorejen maddelerin etkisini az buçuk olsun azaltacaktır. 
Ayrımsız bile, brokoli çorbasını çıktı Türk mutfağına sokmamız mukteza diyerek düşünüyorum. Genişlik tehlikeli yemeklere, sunu zararlı ‘kaçamaklara üstelik brokoli çorbası ile temizlemek gördüğünüz zararı nasıl azaltacak ’ sakıncasız olun. Üstelik hazırlanması dahi haddinden fazla çarpık çurpuk. Brokoliyi hafifçe haşlayıp, suyu ile alay malay evet blendırdan geçireceksiniz ya üstelik annelerimizin usulü ile kevgirden… 

Elan sonraları klasik çorba yapar üzere, unu az buçuk zeytinyağı ile yakmadan kavuracaksınız, bir tutar sütle çırpıp, hazırladığınız yapışkan brokoli püresini ekleyeceksiniz, kâffesi bu kadar…

Bir Cevap Yazın