Bu besinler ömrü uzatıyor!..

Takvim’üstelik saha düzlük habere bakarak kaliteli, etraflı ve dosdoğru tıpkı dirim sürmek amacıyla yediklerimize ve içtiklerimize ilgi gitmek gerekiyor. Detaylı ömrün sırrının 7 şaşırtıcı besinde olduğunu belirten uzmanlar, kızıl kuralları ve bu besinleri sıralarken uyarıyor: ” Herhangi Bir katıksız gıda, koca sağlığına müspet katkı sağlıyor. Özellikle göveri-meyveler adeta mucizeler yaratıyor. Yeter ki, hangisinin hangi kadar çalışkan olduğunu düşünülerek, bilinçli ve akıllıcasına şekilde istihlak. Hastalıklarla mücadele fail gıdaların ne işe yaradığını kasten ona göre bezdirmek mıhlı ayrımsız hayatın kapılarını açıyor. Bu yüzden sofradan az edilmemesi gerekiyor…”

YARADILIŞ SERTLEŞMESİNE ISPANAK

Yeşil yapraklı sebzeler, huy sertleşmesini engellerken, his hastalıklarıyla angajmanlı damarlı etkiyi azaltan natürel bileşik olan fitokimyasalları içerir. Hücrelerin toksinlerden arınmasına, DNA’nın serbest radikaller yoluyla engel görmesini engellemeye ve böylece amansız hastalık hücrelerinin çoğalmasını ile oluşmasını engellemede yardımcıdır.

KALBE PAZI

Bu bitki sunu bilinen iki antioksidan kaynağıdır. Syringic hamız ve kaempferol. Önce karbonhidratları yalınç şekere dönüştüren enzimi inhibe ederek soluk şekerini düzenlemede yardımcıdır. Kansere amil olan toksinlerden özge hücreleri korur, önsezi hastalığı, şeker hastalığı ve sair vakayiname hastalıkların riskini azaltır.

GENÇLEŞTİREN NEVALE SARIMSAK

Sarımsak; 33 tür kükürt bileşiği, 17 asıl aminoasit, flavonoidler, çinko, magnezyum, kalsiyum, A vitamini, B ve C vitaminleri içermektedir. Bu özelliği ile sarımsak DNA diziliminde hücre yıkımını önleyerek yaşlanmayı geciktirir. Ruhsal Gerilim, çeki, ölülük hücre yıkımını arttırmaktadır. Tüketilen sarımsakla bu katabolizma azalır.

DİYABETE KARŞI BROKOLİ

Brokoli ilkin A ve C vitamini tutmak amacıyla faziletkâr düzeylerde vitamin, tel, potasyum ve kalsiyum içerir. Yapısındaki sülforafen fitokimyasalları ile faziletkâr koku şekerinin huy çeperleri ve doku hasarına yönelik yarattığı hasarları azaltır. Buna ilişik yerine diyabetin verdiği zararı azaltmada berenarı etkilidir.

KOLESTEROLE KIŞMIRI LAHANA TAKVİYESİ

Esmer dürme kolesterolün düşmesine ve kanserden korumaya apotr evet. Yağiz lahana ayrıca vücudun toksinlerden dehalet sistemini bile besleyen fitokimyasalları içerir.

KANSERE 2 AYDA HAL:

Tere K vitamini deposu tere; kanın pıhtılaşmasında, arter çevresinde plak oluşumunu engellemede, artirit ile ilgili kronik hastalıkları önlemede görevlidir. Seçme devir tere tüketilirse 2 ay süresince yaşama DNA tahribatını engelleyebilir, amansız hastalık riskini ve trigliserid seviyesini yüzdelik 10’a büyüklüğünde düşürebilir.

ALZHEİMER’DA YEŞİLİN GÜCÜ

Yeşil yapraklı bitkiler natürel nitrat kaynağıdır. Nitrit oksit metabolizma için vazgeçilmezdir. Soluk basıncını düşüren nitrit oksit, zaman akışını destekler. Nitrit oksik zengini marul, zihni çevirici, depresyonu önler. Antrparantez Alzheimer üzere hastalıkların riskini azaltmaktadır.

KAN HÜCRELERİNİ ARTTIRMAK ÜZERE ÇİN LAHANASI

Kas yapımında müfit olan potasyum zengini Çin lahanası, benzeri zamanda faziletli dem basıncını düşürür. Çin lahanası beyaz zaman hücrelerinin aktivitesini arttırarak vücut bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu göveri aynı zamanda toksin atımına apotr A vitamini açısından zengindir.

Bir Cevap Yazın