Bu besinler yorgunluğu alıyor!..

Takvim’de vadi düzlük habere göre ruhsal veya fiziki fütur ile karakterize bağan enerji bilgisiz olan halsizlik hele güz aylarında sıkça ortaya çıkıyor. Uzmanlar, erke verecek, halsizlikten kurtaracak şu besinleri öneriyor:

Fasulye: Protein kaslar üzere müstelzim enerjinin ana kaynağıdır. Faziletkâr protein içeren ve ‘tirozin’ itibarıyla ensesi kalın gıdalar norepinefrin ve dopamin üretimini arttırarak motivasyon ve uyanıklık sağlar. Protein kaynağı olarak tavuk hitit, fasulye kabilinden besinleri tüketebilirsiniz.

Yoğurt: Sindirimi gösterişsiz olan yoğurt gür benzeri protein kaynağı olmasının yanında sindirimi kolaylaştıran ongun bakteriler olan probiyotik bakımından bile zengindir. Muafiyet sistemini güçlendirirken kronik yorgunluğa gür gelebilir.

Kepekli tahıllar: Karambol karbonhidratlar vücudun birincil erke kaynağıdır. Ehliyetli miktarda enerji üzere nişastalı gıdalar, sebze ve ürün, kepekli tahıllar yiyebilirsiniz.

Su: Erke ve süreğen yorgunlukla savaşınızda bildirme iri yardımcınızdır. Dümdüz suyun dışında kafein içermeyen nebat çayları, semere suları bile içebilirsiniz.

Et, balık: Çıpa eksikliğinde kandaki müvellidülhumuza azalarak organlara oksijen akışı sekteye uğrar ve bunun sonucunda halsizlik görülür. Çıpa zengini et, balık ve yeşil yapraklı sebzeler ile bunu engelleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın