Bu defa ukubet RTÜK’e!..

Radyo ve televizyonlara mevzuata uygun editörlük yapmadıkları amacıyla sıkışık nakdî ceza kesen Radyo ve Televizyon Peş Müesses (RTÜK), bu yol kendisi ceza yedi.

MHP ve CHP ’li milletvekilleri, TBMM Başkanlığı ’na verdiği verdikleri önergelerde, 2005 ’te yapılan yasa değişikliği ile özgür kurullara getirilen, “gelirlerinden Maliye Bakanlığı ’nca önerilecek ve Başbakan eliyle onaylanacak miktarın bakanlık bütçesine aktarılması” zorunluluğunu anımsattı. Milletvekilleri, 8 bağımsız asamble ve İstanbul Söylenegelmiş Kıymetler Borsası ’ndan haraç mahiyetinde 2006 ’da başlatılan bu kesintinin hangi kadar olduğunu sorarken, ödemeyi yapmayan kurul evet de kurumlar için hangi kabil amal yapıldığını sanmak istedi.

Bakan Parıltı önergeye yanıt verdi

Önergelere karşılık veren Maliye Bakanı Mehmet Parıltı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (Borsa İstanbul), RTÜK, Rakiplik Kurumu, Anamal Pyisası Yerleşmiş, Bankacılık Aranjman ve Denetleme Kurumu (BDDK), Telekomünikasyon Kurumu, Erke Piyasası Aranjman Kurumu (EPDK), Kamu Münakasa Kurumu (KIK) ve Duman, Yaman Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Aranjman Kurumu ’ndan (TAPDK) 2006 ’dan itibaren yapılan kesintilerin tablosunu açıkladı.

Televizyonların gözünün yaşına bakmayan RTÜK ’e bu öğün Maliye acımadı. Balkır, Maliye Bakanlığı ’na aktarılması gereken tutarları süresinde göndermediği için RTÜK karşı kanuni kovuşturma yürütüldüğünü ve 8 milyon 11 bin TL teehhür cezası kesildiğini açıkladı.

ÖNDER YILMAZ / TABIIYET GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın