‘Bu diziyi durdurun’

Mehabetli Çağ dizisinde Şehzade Mustafa’nın babası Kanuncu Melik Süleyman yoluyla boğdurulması peşi sıra Bursa’da oturan Hasan Köz, güzeşte hafta Bursa Cumhuriyet Altını Savcılığı’na anbean, Kanuncu Melik Süleyman, Hürrem Hükümdar, Rüstem Gösterişli ve adının tespit edilmesini istediği özge şüpheliler için yanlışlık duyurusunda bulundu. ‘Şüpheli’ olarak gösterdiği Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Melik ve Rüstem Gösterişli karşı ‘Halkı maksat ve nefrete sürüklemek’ ve ‘Azmettirerek boğdurmak’ suçlarından yargılanmalarını talip eden Köz, dilekçesinde şüphelilerin adresini ‘Topkapı Sarayı/İstanbul’ adına gösterdi.

Şehzade Mustafa’nın katillerinin bulunarak cezalandırılmasını ve şehzadeye itibarının iadesine değişmeyen verilmesini isteyen Köz, geçkin tıpkısı nöbet daha savcılığa başvurarak, dizinin yayınlanmaması amacıyla yürütmeyi tevkif kararı verilmesini istedi.

TÜRBEYE PARAFIN GÜL BIRAKTI

Muradiye Külliyesi’nde bulunan Şehzade Mustafa’nın türbesini ülfet eden Hasan Köz, restorasyon devam ettiği üzere türbe kapısına beyaz gül bıraktı.

Burada izah eden ve önce başvurusuyla ilişkin üstelik hikmet veren Hasan Ceviz, Şehzade Mustafa’nın itibarının iade edilmesini, Osmanlı hanedanının hele Hürrem Padişah’ın torunlarının kusur dilemesini istediğini söyledi.

Kanuncu Melik Süleyman’ın unvanının düşüncesiz alınmasını de irade ettiğini kaydeden Köz, “Çünkü döl katilinin aynı cesamet başkanı yerine anılmasını istemiyorum. Çünkü izzet başkanları insancıl olmalı beşeriyetçi olmalı evladını öldüren milletini üstelik gözünü kırpmadan öldürür” dedi.

PROF. DR ORTAYLI VE MERAM BARDAKÇI’YI TANIK NAMINA GÖSTERECEK

Kanuni Melik Süleyman’ın Şehzade Mustafa’nın yedi yaşındaki oğlu Mehmet ile gayrı oğlu Şehzade Beyazıd’ı birlikte öldürdüğünü vurgulayan Köz, şöyle devam etti:

“Dizide bu sahneyi kısaltmak istemediğim üzere mahkemeden dizinin yayınına serencam verilip yürütmeyi durdurma kararı getirtmek için müracaat ettim. Tarihe çırağ ağrımak amacıyla Prof. Dr. İlber Oltaylı ve tarihçi Uğur Bardakçı’yı şahit olarak göstereceğim. Antrparantez İran Devletinin belgelerine ulaşıp bunları dahi tez adına mahkemeye sunacağım. Zira âdemiyet suçu antlaşma aşımına uğramaz, bundan hava bu davayı açtım. Sav sonuçlanıncaya büyüklüğünde değme periyot Şehzade Mustafa’nın türbesini musahabe edip kapısına beyaz gül bırakacağım.”

Güneş kitaplarının baştan yazılması gerektiğini dahi kaydeden Köz, “Resmi tarih haddinden fazla kavisli ve sakat veriliyor. Oran arşivlerinin ağız ağıza açılıp gerçeklerin ortaya çıkarılması için tarihin vukuf adamları tarafından incelenip insanlara sunulmasını istiyorum” dedi.

Savcılıktan davayla ait namına takipsizlik kararı çıkması halinde ise karara itiraz edeceğini birlikte rapor fail Köz, “Takipsizlik çıkarsa kanuncu olan habitat eylemi kabilinden demokratik hakkımı kullanacağım” diyerek konuştu.

HÜSEYİN TACIR / DHA

Bir Cevap Yazın