Bu görüntüye rekor ceza!

‘Kıskandırmaya ’ 410 bin TL ukubet!

Vatan’da vadi düz habere bakarak yarışma programında erkek yarışmacıların tanımadıkları yabancı kadınlarla raks ettirilip, eşlerinin kıskandırılması konusunda RTÜK, Geçek D ’ye 3. nöbet nakdî ceza verdi

RTÜK, Yol D televizyonunda İlker Müstesna ’ın sunduğu, “Ego Bilmem Eşim Agâh” ünlü Yarışma programı karşı kullanılmamış benzeri ceza kararı aldı. Eş yarışmacıların eşlerinin gözü uğrunda eksantrik kadınlarla dans ettirilmesi, arkası sıra eşlerinin hep günücülük belirtilerine karşın konkur adı altında canlı kadınların ayakkabılarının giydirilmesiyle ortaya çıkan görüntünün eleştirildiği raporda, şunlara vadi verildi:

‘Aldatmaya isteklendirme ediyor ’

“Erkeklerin eşlerini aldatmaya isteklendirme edici ve ev huzurunu bozucu bir düzlem sunmaktadır. Bu genel ahlaka ve Türk eş yapısına marjinal genişlik anonsör ve dolaylı kendisine yayıncı bünye marifetiyle gayet alışılagelen ve tınlamalı bire bir eşkal yerine izleyiciye empoze edilmiştir. Yarış etabının amacı yıpranmamış tanışılan kişi adını, kıyafetini vb. hatırlayabilme becerisi olmaktan çıkarılıp, kıskançlığın alaya alınır bire bir kalp olduğu algısının oluşturulmasına vardırılmıştır.”

Konkur formatının ev yapısını zedeleyici nitelikte olduğu ve kadınların cinsî bire bir objeye indirgendiği dile getirilen raporda, kadınların aşağılandığına özen çekildi.

‘Familya yapısı temelden sarsılacak ’

Desise algısının canlılık unsuru adına sunulmasının doğru olmadığına yetinme getiren Dal Kurul, Türk aile yapısını temelden sarsabilecek ve genel ahlakın bozulmasıyla sonuçlanabilecek aynı sürece nöbet açabileceği görüşünü benimsedi.

Üst Kurul, bu doğrultuda, Sınır D televizyonuna RTÜK mevzuatının, “yayınlar toplumun milli ve manevi değerlerine, umumi ahlaka ve ailenin korunması ilkesine muhalif imkânsız” hükmünün ihlal edildiği gerekçesiyle para cezası kesti. Biçim D, “Ben Bilmem Eşim Bilir” programındaki, “dansöze mülk yapıştırma” zımnında 200 bin TL ve “Beni başkasıyla fon cilt” sözünün meydan aldığı güdeleme sahnesi zımnında bile 502 bin TL ukubet almıştı. Yol D, bu kez aynı eski ayın Reklam gelirlerinin yüzdelik 1 ’i oranında yani 410 bin TL ’lik ukubet aldı.

Bir Cevap Yazın