‘Bu hakem heyeti Acun’un jürisinden daha sempatik’

ACUN ’A RAKİP PEKI MU?

Dakikasında aynı noktayı belirteyim. Rekabetin olması Dünya Ilıcalı amacıyla çok bol olacak. Yarışmalar Dünya ’dan sorulur tırı vırı ortadan kalkmalı. Bunu kırmaya oruçlu tıpkı patırtılı yarışması başladı Yol D ’bile: ‘X Factor Star Işığı ’…

Bağış Edvar ’ı ince zamandır görmemiştik. imdi masa başındaydı. (Med Imal Umumi Müdürü). ‘Fenomen yargıcılar kurulu üyesi ’ yerine bildik tığ onu. Ekibi kurmuş, bu posta artı kameraman kendisine geldi. Onların bile amacı ‘Dünya tekelini ’ yemek. Peki ilk ahit sınavı nasıl geçti?

ŞARKI VESILE, HİKAYE TAM

Evvel bölüm edindiğimiz imge böyle oldu.
‘Cet metrukiyet etti, ana ince ağrı ’ hikayelerinin asıl alındığı, hesabına bile ‘sahn hikayeleri ’ denilen tıpkısı model… Bunun konusunda çalgı sosu veriliyor.
Dediğim kabilinden eşkal bu; şarkılar hangi teessürat zarfında söylendi, ‘halkın içinden sâdır sesler ’ temasını öne çıkarıyor. Ayrıksı talih örnekleri bile böyle.

ARALARINDA KI FILM YILDIZI CINS?

Kendi tarzlarında iki âdem evladı dikkatimi çekti. Şimdi bunlar tıpkısı de vasıtasız geçecekler. Elbise, yıpranmamış şarkılar vs. ile allanıp pullanacaklar.
Bu aşamaya gelmeden, şimdiden evet denebilecek iki benibeşer var; İlyas Yalçıntaş ve  Ahmet Arslan kardeşimiz.
İlyas ’ın söylediği eş bestesini; al ver herhangi bir pop belirten şarkıcıya, çıngı çizgilik başına oynar. Bu yararsız ile tamam iş. Kardeşimiz bile çokça sevimli.
Tıpkısı da ezilmişlerin, zahmet çekenlerin sesi
Urfalı Ahmet Arslan var. Amerika ’da  Harlem neyse bizde birlikte Urfa anca. Uzanım hakeza olunca Ahmet kardeşimiz sesiyle  ‘1-0 ’ önde başlıyor işe. Koy köşeye söylesin durumu… Öyle da oldu. Mersin Ağacı ’dahi söylüyormuş. Daha Çok barlar dolar.

HALİL SEZAİ’NİN KADIN SESİ

Farah Zeydan, Sertab Erener ’mağara ‘Amor ’ şarkısını seslendirdi. Tizlerde aşağılık zorlandı. Buğulanmış sesiyle ayrımsız nevi Halil Sezai hayranlarının aradığı kadın patırtılı gibi.
beraber hayatı, yekpare üstelik bu yarışmanın formatına makul. Yıllardır görmediği tıpkı ağababa… Söz Temsili yarışmaya yarar dirimlik ata tıpkı gün, illet olmasın?

JÜRI ’NİN PERFORMANSI NASIL?

Karı ahalisi şöyle aynı alt bölüm yaptı; bu hakem heyeti Acun ’un jürisinden daha sevimli! Terazide dengenin ‘X Factor ’den yana olmasının nedeni, ‘O Curcunalı Türkiye ’deki iki isimden kaynaklandı; Hikâye ve Ebru Çağdaş.
‘X Factor ’ üyelerini yıldızı dişi buldular.
Bezen Sali hep ‘biri dokunsa ağlarım ’ bakışlarıyla durdu karşımızda, bilmem ev ahalisi bunu mu sevdi?
Benim dahi bilgisiz tavrı ve müziğiyle daim sıcakkanlılık duyduğum Emre Kültürlü gayrı aynı unsur. Ömer Karacan ’ı üstelik eskilerden tanırım.  80 ’ler ve 90 ’larda dışarıda budun bunları dinlerdi. Listeleri hazırladığı programların kıymetini inkar etmemek geçişsiz.
Yerden Bitme olmamaları, hakeza artistik yapmamaları bizimkileri mutlu etmiş belli amma formata göre yani. ‘O Ses Türkiye ’ de bunu istiyor, yarışmanın yargıcılar kurulu profili böyle…

ALBÜM ÇIKAR MI?

Duyduğum kadarıyla Sony ve DMC hayli ilgiliymiş bu yarışmayla. O kadar yarış yapıldı, tek eli yüzü aklık albümleri sâdır ve konserleriyle curcunalı getiren olmadı.
Hatırlananlar namevcut mu? Var. Tıpkısı kısmı ‘Popstar ’ kartviziti ve bakir bakir ‘O Patırtılı Türkiye ’ kartvizitiyle gece kulüplerinde, barlarda, yırlamak barlarda yol söylüyorlar.
Bakalım ‘X Factor ’den albümlük tıpkı beniâdem çıkacak mı? Ya birlikte ilgilenen bu şirketler yapacak mı?

SİNA KOLOĞLU / MILLIYET GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın