Bu kadar nefes hangi amacıyla akıyor?

Küçükkaya bütün ülkenin gündemindeki bu soruya bugün ‘domestik seçme hesapları’ açısından yaklaşarak aşağıdaki yazıyı kaleme aldı…

Işte ‘Bu nefes intihap üzere akıyor’ başlıklı abece:

Terörle mücadelede bakir benzeri döneme girdiğimiz mahiyet. Bu hoppadak tırmanan saldırılar ve mütezayit şehitlerimizin sayısıyla veya PKK’nın verdiği rekor zayiatla ilişkin değil. Yakınlar amacıyla kullanılmamış stratejiler ve hedefler söz konusu. Günlerdir ‘ne oldu dahi yıldırı böylesine tırmanmaya başladı?’ sorusunun peşindeyiz.

Olup biteni bir tane bir parametreyle izah kolaycılığına düşemeyiz. Serencam günlerde devletin düzenlilik kurumlarıyla yaptığımız görüşmelerde bu konuda yazılan analizlere ulaştık. PKK’nın en iri hedefi önümüzdeki güzün yapılacak yerel intihabat. Fakat analizlerde haddinden fazla can alıcı tayin ve gelişmelere saha veriliyor. Aha bölen yıldırı örgütünün ve onunla mücadele fail devletin sonuç ebat raporu: PKK ilk Öcalan’ın karı hapsine çıkarılması, sonraları anayasal değişiklikler yapılması ve peşi sıra dört büyüklük Kürtlerini havi tıpkısı konfederalizm hedefi belirledi. Öcalan’la avukatları arasındaki görüşmeler, buradan ortaya sâdır talimatlar ve onların uygulanması üstelik bu ‘üçlü planı’ doğruluyordu. Görüşmeler, bakış açısı sürecinde yaşananlar ve Habur kazası sonrasında azamet taktik değiştirdi. KCK operasyonlarının başlangıcı işte bu ‘stratejik okuma’ya dayanıyor.

PKK, 1999-2005 arasındaki eylemsizlik sürecini bitirirken, aynı yandan şehir örgütlenmelerine çalışıyordu. ‘Sanki Türkiye Meclisi’ oluşturdular. Hedefleri öncelikle belediyelerdi. Suriye, İran ve Irak’ta demokratik düz bulunmadığı amacıyla örgütlenemediler, bütün ağırlıklarını Diyarbakır’dan başlayarak Türkiye’deki kent örgütlenmelerine odakladılar.

DİYARBAKIR DEŞIFRE OLDU HAKKARİ’YE KAYDILAR

KCK’nın evvel ismi KKK idi. Insan değişikliği ile KCK’ya dönüştürdüler. Tüzüklerinde imkan olmamasına karşın Hedef Karayılan’ı ikinci öğün ‘yürütme’ dedikleri Kandil’in başına getirdiler. Bu süreçte BDP’nin elindeki 59 belediyenin tamamına ‘PKK komiseri’ diyerek tanımladıkları ikinci başkanlar atadılar.

Devletin KCK operasyonları örgüte ve bu plana okkalı darbeler indirdi. Diyarbakır’da PKK’nın ‘Türkiye Meclisi’ adını verdiği ve hacısı hocası bekar, ortaöğretim mezunu ve kendini örgüte adamış ideologlardan oluşan 16 kişilik bina tutuklandı, bunların tümü cezaevine konuldu. İkinci 16 kişilik kurul dahi tıpkı şekilde tutuklandı. Teşkilat bunun konusunda Diyarbakır’üstelik tutunamayacağını anladı, yapıyı Van ve Hakkari’ye kaydırmaya değişmeyen verdi. Bir zamanda Türkiye’yi beş mıntıka kendisine planlayıp, göze yapılanmalarına başladılar.

ER -POLIS GÜÇLERI DA ARAZİYE ÇIKTI

Mütezayit terör olaylarına bu perspektiften andırmak gerekiyor. PKK, belediyeleri fert damarı gibi görüyor. Toplumun yeryüzü tafsilatlı kılcal damarlarına büyüklüğünde giderilmek ve muhtariyet planını temizlemek amacında. Gelecek sene yapılacak yerli seçimleri ilenç noktası gibi değerlendiriyor.

Bu saldırılarla mıntıka halkı üzerindeki baskısını en son noktaya söylemek istiyor. Saldırıların artmasındaki düşünce mekanizması şöyle işliyor: ‘PKK saldırdıkça havza halkı üzerindeki gocunmak ve baskısını artırıyor. PKK görüş maksimizasyonu peşinde. Muhtariyet üzere yokuş yolu kabil soldurmak istiyor.’

Oran, önce ve sunma canlı hamlesini ise KCK operasyonlarıyla gerçekleştirdi. Arkası Sıra operasyonel taktikler değiştirildi. TSK şu anda işler kabiliyeti ve tecrübesi olan bilcümle dal düzey subay ve generallerini Gün Doğusu ve Güneydoğu’üstelik görevlendirdi. Polis teşkilatı da yıldırı ve duyu uzmanı personelini Hakkari, Diyarbakır, Şırnak, Van, Siirt, Batman gibi alıngan bölgelere gönderdi. Kuma operasyonlarla kerem ince ahit bilahare ilk kez ‘sahaya’ indi. Bu etap, düz hakimiyetini sağlamaya çevrilmiş.

Henüz önceki ağırlıklı yerine ‘aktif savunma’ denilen tarzda harekat planlaması yapılıyordu. PKK yönetimi, militanlarına ‘vur kal-ölene büyüklüğünde savaş’ emrini vermeye başladı. Mankafa döneni birlikte öldüreceği tehdidinde bulundu. TSK buna fiyat, arazide kalarak taharri-tarama-günahsızlık ve arz önemlisi çevik manevrasına geçti. Taktik, örgütün kışın de kendini toparlamasına müsaade yontmak. Er ve polisin PKK ile karşılaşma oranı arttığı için şehit sayısı birlikte ister istemez artıyor. PKK’nın zayiatı yükseliyor. Gelinen noktada, yerel intihabat PKK sorununun en kırılan bölümünü oluşturuyor.

GÖRÜŞ HESABI

Terör örgütünün halen karın gücü Avrupa’dahi. Parayı de oradan topluyor. Sözde yasama organı Kongra-Gel’in başkanı Remzi Kartal yönetiminde Almanya-Belçika-Fransa ağırlıklı adına cıvıltı gösteriyor. Avrupa ülkeleri ihtimal eskiden olduğu üzere alarga destek veremiyor. Ama etkin savaşım dahi etmiyorlar. Başkaca göz yumuyorlar. Yürütme Kandil’de, sözde şiddet da Acem bire bir savcının kontrolünde gine Kandil’dahi düzenleme.

PKK aslında en tutkun günlerini yaşıyor. Saldırılarını karakollara ve yoldaki mayınlı tuzaklara dayandırması bundan. Heybet de belki ilk defa ayrımsız feraset birliğine kavuştu. Topyekun mücadele dönemi. Özellikle ilçebay seçimleri alışılmadık özenle yapılıyor. Uğur, devletin yanında duran halkla ısıdam ve özden ahzüita. Güncel imtihan yerli seçimlerin yiğitlik süresince yapılmasını nail olmak, halkın üzerindeki PKK baskısını koparmak ve milli iradenin özgürce şekillenmesini beklemek. Halk, devletin birlikte. Bildirme önemlisi bu. Önümüzdeki şita karışma, 1 yıl süresince çokça yavaş bire bir terörle mücadele takvimi ve stratejisi yürütülecek diyebiliriz.

İsmail KÜÇÜKKAYA

Bir Cevap Yazın