Bu medyayla nereye kadar?..

Bu Medyayla nereye kadar ?
Kayda Geçsin.

Sabahtan akşama büyüklüğünde ekranlarda , meydanlarda  el erki talip insanlar darbecilikle  suçlanıyorlar.

Suçlayanlar Tatminkâr değiller , kayda geçsin .

Monitör yayıncılığı imdi ayrımsız politik görüşü paylaşanların mahalle kahvesi  sohbetlerine döndü, sabaha büyüklüğünde sevgi ediyorlar, siyaset mı konuşuyorlar kült mi galiba değil.

Yakında Mursi yanlılarının bariz kim görüntüleri ense fonda , coştukça coştular, hakeza gayriciddi tabilik mukarenet aldı mı, içlerinde aklıbaşında adamlarda vardı düşünsünler . Daha Çok ne söyleseler ipsiz sapsız.

Bu ciddiyetsiz, yara yayımcılık  kayda geçsin. 
 
Alelhusus aralarında konuşmaya doymayan ekran gücünü zat bihakkın gücü zanneden valilere, siyasetçilere ekranlardan  daha geçmiş dahi ayar veren tıpkısı mahalle delikanlısı var kim, kontrol edebilene amor olsun.
Utanç verici.
Garip olan beğenmedikleri Amerikalı, İngiliz Gazetecileri başlangıç koltukta Mısır’de meydanlardan kafalarından kanlar akarken fen verirken bunlarda  fonda Mısır Meydanı görüntüsü , oturdukları yerden Darı Uzman’lığı , Darı Hatıraları  Seta üzerinden Mütedeyyin Kardeşler anlatımı , ve dini ahkam kesiyorlar  amma  oturdukları yerden.

Medyanın bu hicap donör hallerini  kayda geçiriyoruz .

Tıpkısı duruluk Baradai Suudi Arabistan’a kaçtı  hakeza benzeri duyu aldık kesinleşmiş değil tarzı tehlikeli gazetecilik , yayıncılığa yakışmayan laf üstelik yaptılar .

Lakırtıcı göstergeç gazeteciliğini  kayda geçiriyoruz, eski medyayı aratmadılar bunu dahi kayda geçiriyoruz.

Öte yandan Barış Yarkadaş ‘kovaladıkça kaçan yara böceği’ misali ayrımsız plastik kurşun incir haliyle sığındığı sokaklardan, dükkanlardan  Umum TV ekranlarında  bize Taksim’in göbeğinden son evre nesnel  gazetecilik yaptı,ve Umum TV’nin  Makbule Hanımı birlikte benzeri şekilde. Onları mesleklerine , kamuya saygılarından âlem matbuat tarihi çoktan nazikâne kaydetti , parayla pulla satın alınamayacak tıpkı onurdur.

Bibi  kanallarda  bahis kalmayınca Darı’üstelik olup biteni  28 Şubat’la  muvazene etmek devreye giriyor , eğer bu doğruysa Mursi’nin arkasında duranları yürekten sabahlara kadar destekliyorsanız evet o zaman illet Erbakan’ın arkasında durmadınız ?

Yanıt veremiyorlar kayda geçiriyoruz.

Ayrımsız belediye  başkanının son kabadayılığı ile benzeri kanalda program sunucusunun adeta hesabına geçip sunucuyu ‘yaa karşılık veremiyorsun’ diye niteleyerek sorguladığı elinde abidik gubidik resimlerle ipe izbe gelmez konuşmalar yapabildiği ve sunucunun kalkıp müracaat etmek yerine yöntemince güllabicilik yaptığı iletişim araçları elan ne büyüklüğünde bu şekilde bitmeme edecek sorusunu da kayda geçiriyoruz.

Anayasasında kadınları , Hristiyanları Cumhurbaşkanlığından men eden, kadınlara 2. dershane muamelesi işleyen benzeri demokrasiyi  ‘seçimlere büyüklüğünde’ olsun beklemek ne demokrat anlayışa sığar ?
Delicesine Alpay’a  ‘Albay’ ‘Godoş’ demekle demokrat olunur mu ?

Ayıpları kayda geçiriyoruz .

Acun çıktı kadınların haklarını  konfirmasyon etmeden dönmüyor, demokratlık onlarsız kurulmuyor 
ne efsus kim bunu göremiyorlar ve sunma keder verici olanı başörtülü siyasetçi kadınlar haddinden fazla dokunaklı benzeri imtihan verdiler.
Hala kullanıldıkları gerçeğini görmüyor olamazlar, temel dercetmek adına tamah ettikleri nedir ?
Bu soruyu kayda geçiriyoruz.

Bu ülkede kadınlar siyasal görüşleri sebebiyle işkenceler gördüler , ve bu işkencelerin bire bir bölümü o kahraman kadınlar tarafından  mecmu uzun boylu açıklandı. Kaçı mebde örtülüydü , kaçı başı ayan birde hakeza bakın meseleye , haddinden fazla dokunaklı hikayeler çıkacaktır ortaya.

Bursa’da yıllar evvel aynı otel odasında bu konuyu konuştuğumuz geceyi hatırlayın Sibel, Ayşe.  Ayşe Önal’ın anlattıkları karşısında dehşete düşmüş ve korkmuştunuz.

Darı’birlikte kadınlara sokaklarda , meydanlarda reva görülen  taciz , tecavüz dosyaları hepyek dünya televizyonlarında zat ağızlarından, belgelerle, raporlarla açıklanıyor, bu garip olayları saklamanın anlamı bulunmayan, şayet bu meseleyle boğuşmak istiyorsak tabii anlatacaklar, delilleri sunacaklar ki gerçekler ortaya çıkma  failler yakalanacak .
Utanç duyması gereken bunları yapanlarken ;  kadını geçirdiği travmayı öne sürüp yırtmak ortamında daha şişman yaralar açacak.
Acun keyif teşkilatları, örgütler  söylüyor elden ben değil. 
Üç tane eş gazetecinin sen konuştun, bana anlattı, sana anlatmadı tarzında kayıkçı kavgasıyla ört bas edilecek konular mı bunlar ?
Eş sonunda , bunlar aslında hepsi tıpkı bağın üzümleri ,  ser örtülü, başörtüsü fark etmiyor, yazıklar olsun.
Artık yalnız kendine demokrat, kendine mağduriyet kırıp çevirme ve iktidarı devam ettirme  çabasındasınız , ne gazeteci, hangi avrat.  Para hiçliğinde kayboldunuz   kayda geçsin.

Çünkü   ‘beyan esastır, kadın makul söylüyor . Hangi resmi, ne  delili ‘ diyen , kadınların hukukunu savunmayan ve onları koruyormuş gibi fail erkek dünyasına tasdik oldunuz . Bu maço dile  sus diyemeyen karı,  gazeteci ergin , kabak , başörtüsü  takmış, takmamış hangi ayırt bedel .

Çıktı yoksunuz kayda geçsin .

Ve demin sokakta ellerinde  palalarla insanlara , kadınlara saldıran meczupların  polis güçleri tarafından adeta korunmalarını , tıpkısı kadına palanın tersiyle çevik ettiği yetmiyormuş gibi sırtına tekmeyi yapıştıran kabul edilemez basiret karşısında tırsmış oturuyorsunuz, yazıklar olsun.
Bu vicdansızlığı kapatacak ajur  henüz aktöre, inanç  dünyasında dokunmadı kayda geçsin.

Başörtülü  diyanet kardeşlerimle , İmanda benzeri ibadette ayrı düştüğüm haddinden fazla anları anlayabildim, ama demin imanda ayrı düştüğüm acısıyla kıvranıyorum , sizlerin kılına uymazlık gelse canım yandı, ama demin beni öyle bire bir öldürdünüz kim, hortlağım sizin peşinizde, kayda geçsin.

Bir haya yiyince dirimsel tehlikem var diye yeri göğü inleten esas akıntı medyanın yıllardır  kıymetlisi , yol yol gezen  kanalist Nazır Ihsan neredesin, KÖLE Büyükelçisine konu mı yetiştiriyorsun hala ?

Zaten efendi adammış Sefirikebir Riccardone, sana  Jefferson’un şu sözleriyle yanıt verebilirdi ; ‘İnsanlar hükümetten korktukları ant tiranlık var demektir. Hükümet halktan korktuğu zamanda , özgürlük var demektir’.

Hangi çileli bir demokrasimiz varmış , deminden öğrencilerin öğretmenlerini gammazlamaları isteniyor,  öğrenciler bu ayıpla para boyu pekâlâ başa çıkabilirler ?
Öğretmen tabiatıyla  yönlendirir , sizleri bu soruyu sorabilecek kuzuluk getiren öğretmenler kimlerdi acep , esas bu soruyu  kayda geçiriyoruz.
 
Sakat iletişim araçları enkazlarından ve bu günün müsebbiplerinden biri El TV ekranlarına bağlanıp kahkalarla kovulduğunu söylemez mi !
Tuzu ark kahkahalar atıyor , bu utanmazların edepsizce bahsetmeleri , sözde senelerce  o sistemin parçası değillermiş gibi  çalışkan yayınlarda itibar görmelerini  teessüfle karşılıyorum, hele kendilerini medyanın ‘crem de la crem ‘ kendisine tanımlamalarına ,kusura bakmayın tıpkısı tarafımla biberli zehir gülüyorum.
İsmail Dükel neyseki benzeri konuğa  evsahibi yayıncıdan beklenen  nazikâne  ‘demin mi aklınıza geldi’ mealindeki sorusunu sordu de Umum TV’yi hala izliyorum.

Ama  Nihat Gailesiz’in  Seçkin İdil ile sohbetinde saptadığı tıpkısı azılı gerçeği kayda geçirelim ;  Dinç  diyor ki  ; ‘Geçmişin nahiye başlarını markajcı ekibi gene tedbir zarfında , Bizler gine muhalif sınırlara akilane itileceğiz ve bunlar mecmu yalakalıklarına rağmen gelip sarrafiye köşeye oturacaklar. Hakeza aynı hazırlık  var.’ 
Medyanın mübrem kendisine yeniden yapılanacağı süreçte Genç’in özen çektiği bu yasakçı çok önemlidir, kayda geçiriyoruz.
Nitekim Bayramoğlu’bile ‘Tarla Fareleri’ hangi dikkat çekiyor .

Bu süreçte medya mensupları çok okkalı aktöresel sınavdan geçtiler. 
Gazeteci Gürkan Hacir Afrika’dahi ağılı ok yiyici ve koşmaya bitmeme eden  ve öldüğünden haberi olmayan ceylanlara benzetti medyayı, edebi , şiirsel ayrımsız medlul yükledi meslektaşlarına ,  kıyamadı diyelim ve kayda geçirelim.
Hüsnü Mahalli ise medyayı  muntazır tehlikeyi ‘kendilerini  kesecek bıçağı yalamakla ‘ izah etti, anladıklarından şüpheliyim, çünkü yandaşlaştıkça candaşlaştıklarını hala fark etmediler.

Demokrasiyi istemediler, yoksa çareler tükenir mi demokrasilerde, hükümet revizyon yapar, güven tazeler, başkaca çekilme kıymet , kusur diler , hepsi demokrasinin içindedir.
Amma bugünlerde yaptıkları kabilinden  Darı üzerinden Türkiye’yi okumaya gitmek, kasa karar verir deyip demokrasinin içinden geçmek şaibe değil mi , Tayyip Satış bunları türe ediyor mu ?

Mursi ile karşılaştırılmak hangi rağbet ise , 11 yıllık iktidarı böylelikle maatteessüf Darı’bile kim meraklı ayrımsız yönetimle yandaşları eliyle  paralel kurgularla özdeşleştirilmeyi türe ediyor mu, hadi kendinden olmayanlardan konma geçti, keşke bu soruyu kendisi için sorsa keşke Sayın Başbakan.
Ruhum acılar içre, vatanseverlik böylesine tek yanlı tıpkısı aşkmış.
Hayatta Başkumandan Erener gibi olmak varmış, gezinin değil  ticaretin reklamcısıyım deyip   bundan sonra işin içinden. Kimbilir  belki o bile ok incir benzeri ahu belkide …ya bile tıpkı sıçrayan iki sıçrayan tıpkısı çekirge .
Kim neyi hangi kadar biliyor , kim bilebilir…. Biricik medar Hasan Hüseyin’in mısralarında
‘…Elbette tıpkı bildiği var bu çocukların
kolay değil anca güre ölmek
yeşil benzeri varak kadar yüreği
koparıp ateşe atmak
pek anca gösterişsiz değil.’

Dostlukla şiirlere, acılara sığınacağız , kanayaklı değiliz.

NECEF GÜZEL /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın