Bu menü, ilkbahar yorgunluğuna uygun!..

İHA’nın haberine bakarak ruh bilimsel olarak birçok karamsarlığa defa açan baharat yorgunluğu üzere Eksper Psikiyatr Tarkan Amuk de hele bu dönemde duyguların dışa vurulması gerektiğini tabir etti.

İzmir Medical Park Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dr. Fatma Baysal, mevsimsel ısı değişimleri ile oluşan baharat yorgunluğunun halsizlik, saç dökülmesi, kriz, sindirim problemleri, peklik, usanç, can sıkıntısı kadar şikayetlerle ortaya çıktığını aktardı. Diyetetik Uzmanı Dr. Fatma Baysal, tartılı ayrımsız beslenme ile baharat yorgunluğunun ortadan kaldırılabileceğine dikkat çekti.

Dr. Fatma Baysal güne acara yok etmek ve etkili eğlenmek için önerilerini sıralarken, iş yoğunluğundan kemirmek yemeye fırsat bulamayanlar için dahi âdeta tavsiyeler da bulundu.

“KAHVALTIDAN GEÇMIŞ ERKE AMACIYLA LİMONLU SU AMACIYLA”

Güne kesinkes kahvaltıyla kaplamak gerektiğini anlatan Baysal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kahvaltı yapmadığımızda çevik ayrımsız şekilde günümüze devam etmemizi bekleyemeyiz. Kahvaltıdan evvel hem hazım sisteminin düzenlenmesi hem dahi enerji vermesi üzere suyumuzun içerisine beş altı katre sulu zırtlak sıkabiliriz. Kahvaltıda pekâlâ haşlanmış husye, yeşil yapraklı sebzelerle karıştırılmış lor peyniri, bir iki epizot tüm hububat ekmeği kesinlikle iki ceviz, domates ve görgüsüz tüketin. Kahvaltıdan 2-3 saat sonra açıklık öğünde kuru meyve veya bir porsiyon canlı kâr yenebilir. Kahvaltımızda mübarek yeşillik bezdirmek bizi güçlü tutacaktır. Eğer kişinin yetişkin bire bir keyif problemi yoksa seçme dönüş kahvaltıda haya tüketebilir. Er Bezi hem bol benzeri protein kaynağıdır hem dahi A vitamini, folik hamız gibi kişinin muafiyet sistemini güçlendirici öğeler içermektedir. Sabahla öğle tatili enerjinin devamı üzere daha glikoz ve mineral içerikli arık meyve, sıska sarıerik, cılız erik, arık ballıdarı tüketilmesi sağlanabilir.”

“TAMAM TAHIL EKMEĞİ YAHUT EBEBULGURU PİLAVI KIPIRDAK TUTUYOR”

Dr. Baysal’ın tavsiyeleri şöyle: “Öğle veya akşam yemeğini tıpkısı nöbet vücut veya bir sefer sebze şeklinde dağıtabiliriz. Izgara ten, balık, tavuk yahut peynirli ayrımsız sandviç bunların hepsi asıl aşındırmak yerine tavsiye edilebilir. Yeniden yanında tam hububat ekmeği yahut aldatmak adına ebebulguru pilavı evet da makarna seçenekleri kullanılabilir. Hoppadak pilav ile makarna tüketiminin haddinden fazla fazla semiz olmamasına ve miktarını sınırlandırmada üstünlük var. Seçme öğünde tüm hububat ekmeği yahut ebebulguru pilavı kabilinden daha glisemik indeksi (gıdaların içki şekerini yükseltme hızı) bağan besinleri tüketerek üstelik muktezi erke için karbonhidratımızı zinde yollardan almış oluruz.”

“GELIŞIGÜZEL ÖĞÜNDE PROBİYOTİK YOĞURT YAHUT KEFİR TÜKETİN”

Herhangi Bir öğünde öğle ve akşam menülerinde hele probiyotik yoğurt tüketilmesi gerektiğini anlatan Dr. Baysal, tavsiyelerini şöyle sürdürdü: “Zira probiyotik yoğurdun bağışıklık üzerindeki etkisi ilmî çalışmalarda bulundu. Hem muafiyet hem hazım hem ruhsal çöküntü hem birlikte birçok kanser türüne karşı yardımcı özelliği olduğu biliniyor. Bu yüzden kendileri üstelik yoğurtlarını mayalıyorlarsa, bunu probiyotik yoğurtla yapabilirler. Probiyotik yoğurt yoksa kefir tüketebilirler. Kefir tabii namına probiyotik yani müfit konu içeren ayrımsız besindir. Seçme öğünde antrparantez yeşil salata olmasını istiyoruz.”

Dr. Baysal, ikindi zamanı elan proteinli kâr artı yoğurt, semere artı benzin ya birlikte ayrımsız epizot savsaklamak ile peynir yenebileceğini belirterek “Tezyifkâr amma doyurucu, zaman şekerini stabilizatör tıpkısı meydanlık kat bizim amacıyla tam olacaktır. Akşam yemeğini çok şeb tutmak gerekir. Sebze yemeği kabil henüz hafif aperatifler, çorba, salata, cacık üzere elan belli belirsiz aynı posta yeğleme etmekte yarar olacaktır.”

“GECELEYIN YATMADAN BAHARATLI SÜT BAĞIŞIKLIĞI ARTIRIR”

Geceleyin lavanta, rezene kabil dalgı getirici belli belirsiz çaylarla geçirebileceğimizi belirten Dr. Baysal, şunları söyledi: “Evet birlikte tün üstelik yatmadan evvel da birinci sınıf bire bir gaflet üzere benzin içilebilir. Sütü içine tarçın, karanfil, zencefil üzere baharatlar atarak kaynatıp içebiliriz. Hem kişinin lezzetli ihtiyacını karşılamış hem dahi bağışıklığı az buçuk elan artırmış oluruz. Kalan ısı ve mütebeddil rutubet oranı ile birlikte vücudun su dengesini görmek hem de çok ödemin atılmasını uydurmak amacıyla katiyen 2-2,5 litre su tüketimini referans ediyoruz. Şayet su tüketimini sağlayamıyorsak içine ürün parçaları, elma kabuğu, çubuk tarçın, karanfil atarak tatlandırabiliriz. Ayrıca, içilen değme öz bardağı amacıyla benzeri çamçak su emmek gerekiyor.”

“HAREKET YOĞUNLUĞUNDAN KEMIRMEK YIYECEK FIRSATI BULAMAYANLARA TAVSİYELER”

Dengeli beslenmek üzere zaruri öğünlere aksiyon yoğunluğundan çevre antlaşma bulamayanlara bile püf noktalar veren Dr. Baysal, zinde sıkılmış meyve sularıyla sağlamlaştırma alınabileceğini söyledi. Fakat bütünsel bütünlüğün yani tartılı bire bir beslenmenin kesinlikle vacip olduğunu anlatan Baysal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sabaha limonlu su ile kullanmak, bölüm ortamında şayet fırsatı yoksa kişinin aynı su bardağı gailesiz sıkılmış semere suyu olabilir. Özellikle antioksidan ve C vitamini içeriği yüksek meyvelerden karışım yaparak kendisini yaşayan tutabilir. Kılgı şekilde bire bir gün ortası yemeği eşya vakti yoksa kişinin bire bir parafin peynirli tost yahut kepekli ekmeğe tavuklu sandviç yahut ton balıklı sandviç tüketebilir. Yanı Sıra sadece kebap mahsulat pişirme usullerini haddinden fazla daha dimdik olacak biçimde yeğleme ederse çünkü aşkın yağ ve karbonhidrat içeren köken işi besinler birey bile çıktı ağırbaşlılık hissi, çıktı aymazlık tıntın, daha çok halsizlik yaratacaktır. Bu noktada elan dosdoğru yeğleme yapmakta yarar var. Ancak totalde bütün öğünlerini atlamaması gerekiyor.”

Baysal, vitaminlerin özellikle yiyeceklerden alınması gerektiğini belirterek çıkar yol yoluyla vitamineral takviyesinin bir nice toksik etkileri bulunduğuna ve bu yüzden hekime danışmadan vitamineral takviyesi önermediğini belirtti.

“DUYGULARINIZI DIŞARI VURUN, İÇİNİZE ATMAYIN”

Bahar yorgunluğunun fizyolojik tıpkısı dert dışında ruhsal illet olduğuna ilgi çekici İzmir Medical Otopark Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Yrd.Doç. Dr. Tarkan Amuk da şunları söyledi: “Baharat yorgunluğu ilkbaharda gözlemlediğimiz havadaki elektriksel akımın artmasıyla bu arada insandaki fizyolojik ve ruhsal değişikliklerin oluşmasıyla olan tıpkısı genişlik. Baharla birlikte oluşan hormonel değişimle bu arada normalde insanlarda daha hararetli ve enerjik tıpkısı bina olması gerekirken, bu durumun mecmu tersi meydana geliyor. Tıpkısı halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, enerji azlığı bunlar fizyolojik dengedeki bozukluklarla ilgilendiren fakat tıpkı dahi psikolojik yönden dahi tıpkısı kötümserlik, isteksizlik, çok sevdiğimiz şeylerden beğeni almama kabilinden tıpkısı mızıka belirtiler dahi oluşuyor.”

Ilkbahar yorgunluğunda uyusak birlikte sabahleyin kalkıldığında tek agâh kabilinden güçsüz ve yorgun kalkıldığını anlatan Amuk, sözlerini şöyle tamamladı: “Okulda aynı öz fethetmek istemeyiz. O yüzden aymazlık düzenini gani ayarlamamız lazım. Hele öz, kahve üzere kafeinli içeceklerden ırak durmalı, etil alkol ve sigara tüketimini azaltmamız geçişsiz. Yalınlık havada yapacağımız yürüyüşler, gücük sportif aktiviteler mehabetli çalışma düzenimizi birlikte çok bol ayarlamamız geçişsiz. Güdük ve dinlenerek yapacağımız çalışma düzenleriyle özlük dirim bilimsel ritmimizi sağlamamız gerekir. Bunlar özlük başına yapabileceğimiz şeylerdir. Eğer ilerlerse mahsus ayrımsız tükenmişlikle bu arada depresyona kadar yol açabilen benzeri boyut peki. Çıktı depresyona girdikten bilahare hep işlevselliğimiz bozulur. Okuldaki durumumuz, evdeki durumumuz, işteki performansımız bozulur. adım adım hayat kalitemiz düşmeye başlar. O yüzden çokça gür ayırt edip elan kriz aşamasına gelmeden bunları fora etmek gerekiyor. Sonuçta bu psikoloji ayrımsız durumdur. Kâh emraz vardır psikiyatride mevsimlik dönüşümlerde onları görürüz. Manik depresif, boğunç hastalığı bunlar sezon dönüşümlerinde aktive peki. Tığ birey insanlarız. Duygularımızı içimize atan insanlarız. Evet birlikte vaktiyle beri bize enformasyon, söyleme üzere telkinlerle büyümüşüzdür. Ancak biz da kül tersini söylüyoruz.” Duyguları dışarı ulaşmak gerektiğini anlatan Yrd.Doç. Dr. Tarkan Amuk, sözlerini şöyle tamamladı: “İçinize atmayın, içinizi açın. Sevincimizi da, öfkemizi üstelik, kızgınlığımızı birlikte paylaşacağız. Bunu yaparken genişlik oylumlu özdek da üslubumuzu gür doğrulamak. Eğer duygularımızı içimize atmazsak hem bahar yorgunluğundan hem depresyondan ferah ferah kurtarmış oluruz kendimizi. Bahar sunturlu tıpkısı ay, pekâlâ ve kesin bu baharın tadını çıkaralım. Yorgunlukları bire bir kenara bırakalım, heves yorgunlukları olmasın.”

Bir Cevap Yazın