Bu pusula haddinden fazla gürültülü getirdi!..

İnsanların hayatlarını bu merhale etkileyebilecek aynı pusula okuyucularla buluştuğu günden bu yana D&R ’ın koca listesinde geçmiş 10 ’de kayran almayı başardı.
 
Görünün o ki Avukat-Edip Cansen Erdoğan ’ın ‘ ’Hayatın C Şıkkı ’ ’ kitabı önümüzdeki günlerde çok konuşulmaya devam edecek ve insanların hayatlarına alternatifler sunarak etkileyecek kadar duruyor…
 
Ruh ve düşüncelerini kâğıda dökmenin sırrını çocukken ayırt fail Edip Cansen Erdoğan, okurlarının karşısına edimsel ve ilginç konuları barındıran tıpkısı başucu kitabıyla çıkıyor.  Cansen Erdoğan’ın büyülü kaleminden dökülen kelimeler“Hayatın C Şıkkı”nı sunuyor kitapseverlere.
 
Yazarın “Hayatın C Şıkkı” adını verdiği kitabı, okurlarını içten, içi boşalmış kavramlardan ırak, hayatın gerçekliğiyle buluşturuyor. 
 
Cansen Erdoğan’ın önce eseri “Hayatın C Şıkkı”, raflardaki yerini aldığı günden beri haddinden fazla konuşulmaya başladı dahi…
 
Okuyucularını hayatın gerçekleriyle yüzleştiren yazar Cansen Erdoğan, satır aralarına “masalları, cali yüzlü palyaçoları, hayatın ta kendisi olan lunaparkları” sığdırırken, “cam kırıklarının değil can kırıklarının acıttığını, kalbi kanatan tayf kırıklıklarını” anlatıyor.
 
Cansen Erdoğan aynı bisiklet evet dahi telefon istediğinde veya ayrımsız yere gitmek üzere izin gerektiğinde, kaleminin ucundan damlayan sihirli kelimeler hep kurtarıcısı ergin. Kaleminin gücünü ayırt edince hayatını değiştiren sırrı yakalamış. Ve bu sırlarını kitaba dökmüş!..
 
Yazar, Cansen Erdoğan bu sırrını şöyle anlatıyor:
 
“Söz Temsili ayrımsız bisiklet mi istiyorum evet üstelik telefon veya ayrımsız yere gezmek için izin, bunların hepsini teferruatlı ve ağdalanmış mektuplar yazarak istiyordum ve hiçbir mektubum pardon isteğim bu sayede ansız çevrilmedi. Yazmakla ilişkim, yazmaya olan sevgim önce hakeza başladı, kalemin gücünü keşfedince. Ayrımsız de İstanbul Barosu ’nun düzenlediği yazı-kâtiplik yarışmasında ikinci olup başarıyı görünce”
 
Yazar“Hayatın C Şıkkı” üzere, “Yolda, evde, tatilde, tercihen bire bir pencere uğrunda, vapurda- arabada- uçakta elinizde olsun istedim. Deniz kenarında, degaje kenarlı şapkanızla, itici benzeri şeyler yudumlarken veya apışık tıpkı gelişim gününün ardından yatmadan geçmiş biraz devir okuyup anca uyurken zevcelik etsin diye niteleyerek düşündüm.” ifadelerini kullanıyor.
 
 YAZAR CANSEN ERDOĞAN ’IN DİLİNDEN MEKTUP HAKKINDA BİLGİLER
 
Belki süslü, mülevven kapağına bakarak almaya değişmeyen verdiniz şu an elinizde tuttuğunuz kitabı. Belki aynı tavsiye mektubu konusunda, ihtimal da peş kapakta yazan, kelimelere dökülen yüreğinize temas çabamı hissettiğinizde…
 
Okuyayım birlikte şöyle içiş açılsın dediniz belki ya de “bulabilirim aynı şeyler” diye niteleyerek düşündünüz kendinizle ilişik. Seçkin ne sebepten kıran karşılaştı ise yollarımız, ego haddinden fazla bahtiyar oldum. Umarım siz de son sayfaya geldiğinizde, yazan son cümleyi benzeri kez elan okuyucu, “Bu kitabı, ırak bire bir yere kaldırmayayım, gine okumanın faydası tamam”  diyerek düşünür, bahtiyar olursunuz
        
Öncelikle söylemeliyim kim; Anca şişman vaatler bulunmayan kitapta. Evrenin gizemi, yaşamın şifresi, kainatın sırrı falanca çözülmeyecek bittiğinde. Zaten yazarken benim birlikte öyle tıpkı amacım yoktu, ten şeş zerk edişlerden ırak durmaya çalıştım tersine.
 
Mektup, yolda, evde, tatilde, tercihen benzeri sırça önünde, vapurda- arabada- uçakta elinizde olsun istedim. Bahir kenarında, serbest meful şapkanızla, itici benzeri şeyler yudumlarken veya güçsüz tıpkısı iş gününün arkası sıra yatmadan önce birkaç seksiyon okuyup anca uyurken eşlik etsin diye niteleyerek düşündüm.
 
Amma tavsiyem, bu kitabı okurken bire bir de tür olsun elinizde. Derin cümlelerle karşılaşabilirsiniz yahut dönüp gabi yine fehmetmek isteyeceğiniz yerlere rastlayabilirsiniz. Başkaca okurken tıpkısı zaman üzere gözlerinizi kapayıp bulunduğunuz andan uzaklaşabilir, kendinizi geçmişin izlerinde gezinirken bulabilirsiniz. Benden söylemesi ! 
 
OLUR HANGI Mİ YAZDIM ?
 
Hanay elbette ayrımsız deryaymış, hangi çok yazacak özdek varmış. Küçücük yegâne benzeri kelimeden oluşan ‘aşk ’ı, şanlı, upuzun cümlelerle yazdım örneğin.
 
Gitmenin kalmaktan baskı olduğunu amma aslolanın zoru muvaffak olmak olduğunu bastırdım sözcüklerimde. Bambaşka apayrı şehirlere gittim yüreğim elimde, ülkeler gezdim, hayatlar gördüm, okuyucularımla birlikte.
 
Dertler sıkışık gelip baran kabilinden yağsa de gökkuşağının ancak yağmurdan sonradan çıkacağını, tozu dumanı yutmaktansa tozu dumana katmanın akilane olduğunu anlatmaya çalıştım.
 
Ateşböceklerini afişe etmek istedim hayatımızdaki, o ayırt etmediğimiz, değerini bilmediğimiz, yolumuzu aydınlatan ateşböceklerini. Hangi yaşta olursak olalım, bizi gülümsetmeyi başaran çikolata-kahve çiftine methiyeler düzerken çocukları, anneleri, babaları anlattım, bire bir de onların bitmeyecek aşklarını.
 
Masalları, cali yüzlü palyaçoları, hayatın ta kendisi olan lunaparkları sığdırdım satır aralarına. Içki kırıklarının değil can kırıklarının acıttığını, kalbi kanatan fon kırıklıklarını.
 
Rastgele veladet tıpkı şaşırtıcı neticede, milyon tanenin süresince sonuca ulaşarak bir numara reşit ve dünyaya gelme şansını elde etmişiz aha. O yüzden rastgele herif özeldir bence. Tümce bire bir şekilde bir yetiyle doğar; Farkında olmayanlar gelişine, farkında olanlar ise gelişi ile yaşar. Zat içini dinlemeyi bilenler, kendiyle yüzleşenler bulabilirler özelliklerini, ayırt yaratan hücrelerini. Dinlemeyenler ise bilgisiz oldukları yetenekleriyle, yaşayıp masraflar, kaybolup silinirler.
 
Yazılarımın düsturu birlikte bu, farklı gelmek, farklılığı çakmak. Herkesin baktığı şekilde değil dahi, herkesten değişik çağrıştırmak. Yeri geldiğinde iki defa ikinin dört olmadığını kanıt edecek kadar inatlaşmak hayatla, gökkuşağında yedi yapılış dışında ayrımsız damga daha olduğuna hatırlamak ve ötesinde inandırmaya işlemek herkesi.
Eminim yaşamışsınızdır bu duyguyu, birlik dünya karşıymış üzere dirimlik size. Yorganı başınıza çekip uyumaktır niyetiniz, büzülmek, büzülmek türlü olsa saplanmak. Adsız korkular biriktirmişsinizdir yüreğinizde, tarifi imkansız pişmanlıklar.
 
Ant suratınıza çarpan bir tokat kabilinden sersemletirken siz öylece kalakalmışsınızdır bedbaht, çaresiz. Işte o ilk kânun, silkinerek ayağa kalkmanın cümle zamanıdır zira aşina şafağa yeryüzü mail zaman, karanlığın sunma çok olduğu zamandır.
 
Eksikli olduğunuz iktidar, damarlarınızdaki asaletli kanda gezinen hayallerinizde saklıdır. Sahne bina etmek, parçalanmamış olumsuzlukların ilacıdır. Hayatın, sağlık, mutluluk, afiyet, ülfet, aşkla ayrılmış renkli sicimlerini, fırfırlı ayrımsız tokayla kişiselleştirmek, gerisini kâkül kâkül bırakmaktır omuzlardan. O yüzden bastıra bastıra diyorum ki bu kitapta; Avlu bilgisi değil, görüntü bilgisi lazım bize bu hayatta…
 
Gitme ’lerim oldu benim kimi vakit birlikte tafsilatlı soluklu kalma ’larım. Hangisinde dursam diyerek içinden çıkamadıklarım. Sizin dahi olmuştur banko koyu kararsızlıklarınız, seçimlerinizin ardından sancılarınız. Işte onları yazdım bu kitapta, gelişigüzel seçimin aynı vazgeçiş olduğunu ama değme vazgeçişin bire bir serencam olmadığını…
 
Unutmanın kalbi soymak olduğunu nakşettim cümlelere. Kıskanmanın fazla ‘k ’ açık, utanmanın ise yüreğin kekeleme vakti olduğundan bahsettim bordo renkli cümlelerle. Yasak elma faillerinden küçümseme ettim yani kadından ve erkekten.
 
Tabi bir da onların sonsuza arbede sürecek ilişkilerinden ve didişmelerinden.
 
Ruhun bedene yetişmekte zorlandığı tıpkısı avlu yaşıyoruz maalesef; Yapılacak, yetiştirilecek, bitirilecek şeyler var daim. Yelkovan, akrebe yetişmeye çalışıyor umutsuzca, biz bile zamana. Bu tezkere onca koşuşturmaca beyninde, bir an için durup koku almanızı, gülümseyip mutlu almanızı amaçlıyor sadece. Çünkü benim yaşarken yazdığım, yazarken yaşadığım, beni anlatırken bizi yazdığım bir tezkere bu benzeri zamanda.
 
Vücut sunulmuş bir armağandır insanlara ve hayatta ara vermek baskı sanat olsa tadını görmek çokça da print değil haddizatında. İşin sırrı, müspet düşünüp kafaya çokça özdek takmamakta. Kısacası herkesin tıpkı “B” planı vardır hayatta. Sizin ise herkesten farklı bir “C” şıkkınız olsun nasıl. Zira hayallerinizin cevabı orada….

Cansen ERDOĞAN

Bir Cevap Yazın