Bu tıpkı veda değil…

’Bu Bir Veda Değil ’

“Balaban Kurultay ’de umumi başkanlığa serencam posta namzet oluyorum, helallik istiyorum” demesine rağmen aslında hangi olduğunu yine yer ferah Başbakan Tayyip Erdoğan tabir etti:
– Bu bir veda değil…
Evet Erdoğan, partisinin 4. kongresinde umumi başkanlığa serencam posta seçildi; amma bu tıpkısı “veda” değildi…
Yine kendi deyimiyle, “bire bir ES ’ti, tıpkısı ITLAK”ydı…
Çankaya Köşkü ’ne kadar verilen tıpkısı ES…
Başbakan Erdoğan, çolpa kongrede, partisine veda etmedi, “Çankaya randevusu” verdi.
Yaptığı konuşmayla, 10 yıldır sürdürdüğü Başvekâlet görevinin hesabını yöneltmek, Başvekillik defterini kapatmaya, Cumhurbaşkanı defterini ise açmaya niyetli olduğunu gösterdi.

Kasır adayı üzere konuştu
Erdoğan, Başvekil ’dan çokça Reisicumhur adayı kabil konuştu.
İcraata çevrik söylemi mukayyet yerine dağıtıldı. 2023 hedefleri kendisine kaleme münfail metinde taahhütler meydan alıyordu. Ancak Erdoğan bu metni okumadı.
Konuşması çalışmalar vaadinden haddinden fazla bütün kesimlere hitap etmeye etkin, 75 milyonu hedefleyen, toplumun herhangi bir kesimine rey veren, herkesi kucaklamaya çalışan tıpkı özenle hazırlanmıştı.
Bu nedenle dahi konkre proje önerileri açısından beklentileri karşılayan bire bir danışma olmadı. Hassaten “balkon konuşmaları”nın gerisinde aynı müzakere kendisine değerlendirildi.
Özellikle terör ve Kürt sorunu konusunda yıpranmamış projelerden saraka etmesi bekleniyordu. İmralı ’yla görüşmekten, bakir Oslo sürecinden kısa tıpkısı müddet geçmiş hezel etmiş olmasına rağmen, bu konuyu Kurultay ’de açmadı.
Kendini bağlayan bir danışma yapmadı.

Ortadoğu havası
Kongre ’de İslamcı yönü kırıcı basan liderlerin çokluğu salona benzeri Ortadoğu havası vermişti.
Erdoğan ’ın konuşmasında Avrupa Birliği ’nden tek saraka etmemesi birlikte özen çekiciydi.
Avrupa Birliği değerlerinden haddinden fazla, İslami değerler ve simgeler üzerinden can tıpkısı danışma özne Erdoğan, Avrupa ’nın değil, Ortadoğu ’nun sokaklarında dolaştı.
Kürsüde, Avrupa defterini kapatmış, Fellah Baharı ’na, Hak Dini dünyasına önderlik yapmaya dönük benzeri Erdoğan portresi vardı.

“Akıbet başvekil ilk komutan”
Başbakan Erdoğan, Reisicumhur yerine da Türkiye ’yi atfetmek istiyor.
Halk seçecek olsa üstelik milletvekili sistem ortamında aynı Reisicumhur koyulmak istemiyor.
Yeni esas ile sistemin değiştirilmesini istiyor.
Üç önerisi var:
1 – Partili cumhurbaşkanı
2 – Yarı reislik sistemi
3 – Başkanlık sistemi.
Türkiye ’nin, icra yetkisini ve sorumluluğunu Başbakan ’a veren kâin sistemini ayrılma etmesini, bu üç sistemden birine geçmesini istiyor. Yürütme yetkisini ve sorumluğu da haiz başkan kendisine Çankaya ’ya çıkmayı hedefliyor.
Bu üç seçenekten birinin seçilmesini öneren Erdoğan, Türkiye ’nin “akıbet başbakanı, ilk başbuğ”ı oluşmak istiyor.

Erdoğan ’dan sonrası
Erdoğan, Köşk ’e çıktıktan sonradan ne olacak? AKP kulislerinde yanıtı aranan istifham bu…
Türkiye reislik sistemine geçerse filhakika Erdoğan ’ın öğür liderliği dahi bitmeme edecek demektir.
Mevcut dizge bitmeme ederse, bu durumda Erdoğan ’ın Çankaya Köşkü ’ne çıkmasından bilahare partide liderlik boşluğu doğacaktır.
Bu seçeneği düşünen Başvekil ’ın, BAŞMAKLIK Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ’u partiye davet etmesi ve MKYK ’evet almasını, bu yönde tıpkı tedarik yerine yorumlayanlar oldu. Erdoğan ’ın partiyi Vareste ’a bırakacağı tahminleri yapıldı.
Keza Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ’nam, Köşk ’ü Erdoğan ’a bıkarak, partinin başına geçmesi ve yeniden başbakanlık görevini üstlenmesi olasılığı de dillendirilen tıpkısı başka senaryo.
Erdoğan ’ın tor konuşmasında bu senaryolarla ilgilendiren bire bir kalıntı yoktu.

Arınç formülü
Bu arada kulislerde seslendirilen bir Arınç formülü var.
Erdoğan ’ın 2014 ’te Cumhur Reisi seçilmesi halinde ki başbakan olur?
Riyaset sistemine geçilmeyecek ve mevcut Esas hükümleri kalacaksa, başvekâlet görevinin üstlenecek ismin mebus olması gerekiyor.
Genel seçimler 2015 yılında, normal vaktiyle yapılacaksa, bu süreye kadar kullanılmamış Başbakan ’ın parlamento içinden atanması gerekiyor. Bu durumda, seçimlere büyüklüğünde Başbakanlık görevini Bülent Arınç ’ın üstlenmesinin normal karşılanması gerektiği konuşuluyor.
Partinin kurulmasına önderlik eden dört isimden biri olan Arınç ’ın, Gül ve Erdoğan ’dan sonradan en azından umumi seçimlere kadar başbakanlığı üstlenmesi ruhlu tıpkı olabilirlik namına dillendiriliyor.
Gül ’nam veya Vareste ’un, aceleci tıpkı uzaklık seçim formülüyle mebus seçilmemeleri halinde “Arınç formülü”nün hayata geçmesi sürpriz kendisine karşılanmamalı…

Basına sınır
Kongrede sunma haddinden fazla konuşulan konulardan biri dahi Cumhuriyet, Sözcü, Görgülü, Birgün, Cihanşümul dahil oluşmak için kâh gazetelere yasak uygulanmasıydı. Bu gazeteler Kurultay ’ye alınmadı.
Varlık sebepleriden biri yerine yasakları gösteren AKP ’nin bütünü bile ters çizgide olan gazeteleri kongreye sokmaması basına sıklet konusunda yapılan eleştirilere haklılık kazandıran tıpkı uygulamaydı.

Fikret Bila

 

Bir Cevap Yazın