Bugün Gazetesi ‘kara ayrımsız gün’ manşetiyle çıkıyor!

CİHAN’birlikte düzlük düzlük habere bakarak Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın talebiyle Ankara 5. Hazar Ukubet Hâkimi Yunus Süer aracılığıyla Bugün gazetesi, Bugün TV, Kanaltürk TV ve Kavim gazetesinin dahi içinde olduğu Koza Ipek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına tepki yerine Bugün Gazetesi, bugünkü baskısına yağız dayanaklık etmek üstüne ‘Kara benzeri bölüm’ manşetiyle çıkıyor.

Konuyla dayalı izah eden Zaman Gazetesi Genel Nişane Yönetmeni Erhan Başyurt, “Siyah benzeri mesnet üzerinde ‘esmer benzeri bölüm’ dedik. ‘Demokrasimiz, özgürlüğümüz ve Türkiye’miz amacıyla karaca bire bir ahit’ dedik.” diye konuştu.

Bugün TV binasında izah işleyen Başyurt, “Tığ iletişim araçları özgürlüğü namına Türkiye’deki demokratlık, düşünüm ve rapor özgürlüğü ve özel mülkiyetin korunması yerine kişmiri tıpkı zaman elan yaşandığını düşünüyoruz. Illet derseniz; alınan karar 3 pasaj bilirkişiyi gerekçe göstererek atılmış bire bir iftiradan ibarettir. Çünkü, maliye incelemiş, 2 defa 5’er almanak incelemesini yapmış hiçbir şey bulamamış, olmadığını ifade etmiş, ‘tertemiz bu şirketler’ demiş. MASAK aylardır inceliyor amma tek özdek bulamıyor. Ancak ayrımsız hüküm, bire bir mazeret olsun elimizde diyerekten 3 pare bilirkişinin gücük raporunu esbabımucibe göstererek böyle bir karar münfail. Kararı düzlük ‘proje hakimler’ dediğimiz hükümetin serencam devir oluşturduğu ve atadığı, sonuç dönemdeki tartışmalı bilcümle kararları ve uygulamaları, dosyaları karara bağlayan mahkeme değil yegâne bilgili, atanmış tıpkı bilge bu kararı alıyor. Emniyetsiz bir husus. Türkiye’nin genişlik nazik şirketine yönelik bu kadar basit bire bir gerekçede kaçınan bire bir nedenden periferi hakeza bire bir karar alınmıştır.” ifadelerini kullandı.

KAYYUM’UN ATAMALARI SABAHLEYIN, ATV VE AK PARTI VEKIL YAKINLARINDAN

Yapılan bu uygulamanın medya özgürlüğüne müteveccih olduğunu belirten Erhan Başyurt, “Tığ, tabi ki kınıyoruz. Bunun medya özgürlüğüne müteveccih olduğuna hiçbir şüphemiz namevcut. Bizim medya grubuna müteveccih atamalara bakıyoruz, yönetim kurulu atamalarına; Sabah ve ATV grubunun eski reklam genel müdürü, gene bire bir grubun bozuk para CEO’su, yine AKP’li vekilin kardeşi atananlar beyninde. Tekrar AKP kaymakamlık teşkilatlarına organ adlar ve avukatlar atanmış. Yani topu partili ve havuz medyasından olduğu anlaşılıyor. Almak ki buradaki tasavvur; asıl itibariyle medyayı havuza idare etmek, biat etmeyen bağımsız medyayı yırtmak, medyadan halka doğruların ulaşmasını engellemek ve muhalefetin sesini kısmak. Demin hakeza olunca bu benzeri yönüyle özel mülkiyete hücum olduğu üzere, başkaca tıpkı yönüyle eşkıyalık ve gasp olduğu kadar, bire bir yönüyle birlikte seçimin adaletli, şeffaf ve rakiplik içerisinde geçmesini engellemeye yönelik bir karar. Dolayısıyla adaletli seçimlere 1 Kasım’a şunun şurasında 3 – 4 dolaşma kalmışken, adaletli ve belirgin seçimlere mamul tıpkı cerrahi müdahale gözüyle bakıyoruz ve tığ bunu kınadık. Birinci sayfamıza da bunu taşıdık.” diyerek konuştu.

SİYAH BIR MESNET KONUSUNDA ‘KARA BIRE BIR GÜN’ MANŞETİ

Yarınki manşetlerini siyah mesnet üzerinde ‘esmer tıpkısı bölüm’ namına belirlediklerini açıklanan Başyurt, “Demokrasimiz, özgürlüğümüz ve Türkiye’miz üzere ‘kişmiri ayrımsız dolaşma’ dedik. Neden olduğunu üstelik detaylarıyla açıklama etmeye çalıştık. Alınan kararın hukuksuzluğunu elbet ehlivukuf üzerinden iftira ve suç uydurması oluşturulduğunu, bunları açıklama ettik. Amma yapacak şey bu değil. Ülkeyi karanlığa götüren bir karar. Türk okurunun, milletinin ve seçmeninin elan kırılan tıpkı aksülamel göstereceğini düşünüyor ve umuyoruz. Türkiye’nin karanlıktan çıkarılması yönünde tıpkı düş ışığı evet umarım bu değişmeyen diyerek düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın