Bugün hava elbet?

Milliyet’te vadi verilen yapılan serencam değerlendirmelere göre; Marmara’nın doğusu, Akdeniz, Çöz Küçük Asya, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Küçük Asya ile Tekirdağ-Dertli, Balıkesir, Çanakkale’nin doğu ilçeleri, Kütahya ve Afyon çevrelerinin yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Alelumum karla tuhaf yağmur ve kar, Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Rum’nun güneyinde baran şeklinde görülecek olan yağışların; Bağırsak Anadolu’nun doğusu, Günindi Karadeniz kıyıları, Ilımlı ve Şark Karadeniz, Şark Küçük Asya ile Sakarya, Kocaeli, Kahramanmaraş, Siirt ve Batman çevrelerinde akva ve düz düzlük alçak kar şeklinde olması bekleniyor.

METEOROLOJİDEN YIPRANMAMIŞ AYRIMSIZ UYARI DAHA

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI: Yağışların; ; Çöz Küçük Asya’nun doğusu, Gün Batısı Karadeniz kıyıları, Orta ve Şark Karadeniz, Gün Doğusu Rum ile Sakarya, Kocaeli, Kahramanmaraş, Siirt ve Batman çevrelerinde kuvvetli ve saha düz ağır kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı(taşma, Buzlanma, külot olayı, tipi şeklinde kar yağışı, çığ tedenni riski ve ulaşımda aksamalar) vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE GIYSI OLAYI UYARISI: Bu Sabah ve tün saatlerinde iç ve gün doğusu kesimlerinde kuvvetli kalkışmak amacıyla buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ: Karadeniz’in bağırsak kesimleri ile Şark Anadolu’nun yıldız ve doğusunda erdemli kar örtüsüne cemaat anaforlu alanlarda çığ tehlikesi riski bulunduğundan yaşanabilecek olumsuzluklara alın tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE GELGEL

MARMARA

Modüler ve haddinden fazla bulutlanmış, bölgenin doğusu ile Balıkesir, Tekirdağ-Hastalıklı ve Çanakkale’nin doğu çevrelerinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Sakarya ve Kocaeli çevrelerinde sağlam ve vadi düzlük tehlikeli kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden sağlam (40-60 km/saat) kendisine esmesi bekleniyor. Sabah ve şeb saatlerinde Trakya ile bölgenin güneydoğu kesimlerinde akva başlamak amacıyla buzlanma ve giysi olayı görüleceği adisyon ediliyor.

BURSA           1
EDİRNE          1
ISTANBUL      2
KIRKLARELI  1

IYE

Modüler, çöz kesimlerinin haddinden fazla bulutlu, bugün (Cumartesi) Kütahya ve afyonkarahisar çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Rüzgarın; kıyılarında şimalli yönlerden akva, güneyinde bazı bazı kısa mütemadi fırtına (40-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Sabah ve geceleyin saatlerinde bölgenin bağırsak kesimlerinde kuvvetli olmak için buzlanma ve don olayı görüleceği tutum ediliyor.

A.KARAHISAR    -3
IZMIR                     7
KÜTAHYA             5
MANISA                 3

AKDENİZ

Parçalı haddinden fazla bulutlanmış, Antalya il merkezi dışında kesim genelinin aralıklı yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; genellikle baran ve karla tuhaf yağmur, Kahramanmaraş çevrelerinde vadi yer korkulu kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; Mağrip ve Mutedil Akdeniz’de kuzeyli yönlerden sağlam, arada bir bodur kesiksiz fırtına (50-80 km/saat) şeklinde eseceği aritmetik ediliyor. Sabahleyin ve tün saatlerinde bölgenin iç ve erdemli kesimlerinde buzlanma ve giysi olayı bekleniyor.

ADANA               12
ANTALYA           12
HATAY                12
ISPARTA             -1

İÇ RUM

Parçalı ve çokça bulutlu, havza genelinin espaslı kar yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; bölgenin doğusunda yerli yerine akva ve düz saha sakil, kuzeybatısında belli belirsiz kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; şeb saatlerinde kuzeyli yönlerden güre (30-50 km/saat) eseceği hesap pusulası ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde mıntıka genelinde sağlam gelmek üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ANKARA            -3
CANKIRI            -2
KAYSERİ           -1
KONYA              -2

BATI KARADENİZ

Çok bulutlanmış, mıntıka genelinin fasılalı kar yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Kar yağışının; kıran kesimlerinde sağlam ve kayran kayran kırıcı kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve tün saatlerinde kıyılarında belli belirsiz, bölgenin iç kesimlerinde kuvvetli oluşmak amacıyla buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BOLU                -2
DÜZCE              0
SİNOP                3
ZONGULDAK   1

ORTA ve GÜN DOĞUSU KARADENİZ

Haddinden Fazla bulutlu ve kesim genelinin aralıklı yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Kıyılarda karla tuhaf baran ve kar, iç kesimlerde kar şeklinde olması muhtemel yağışların; bugün (Cumartesi) sabah saatlerinde Kargaşa ve Giresun çevreleri ile gittikçe kesim genelinde kuvvetli ve vadi vadi yavaş kar şeklinde olması bekleniyor. Sabahleyin ve geceleyin saatlerinde bölgenin bağırsak kesimlerinde düz vadi kuvvetli almak amacıyla buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AMASYA              0
ARTVİN                4
SAMSUN             4
TRABZON           3

GÜN DOĞUSU RUM

Çok bulutlanmış, mıntıka genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Kar yağışının; Elazığ, Van ve Iğdır illeri dışında akva ve meydan düzlük kısık kar şeklinde olması bekleniyor. Sabahleyin ve şeb saatlerinde kuzeydoğusunda kuvvetli tevessül etmek üzere nahiye genelinde buzlanma ve giysi olayı bekleniyor.

ERZURUM         0
HAKKARİ           -1
IĞDIR                   7
KARS                 -3

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Çok bulutlanmış, mıntıka genelinin espaslı yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların yağmur, yükseklerinin karla muğlak yağmur, şeb saatlerinde kuzeyinde kayran meydan kar şeklinde olması bekleniyor. Bu tün ve erte (Cumartesi) sabahleyin saatlerinde bölgenin kuzeyinde yer kayran buzlanma ve tuman olayı bekleniyor.

DIYARBAKIR    6
GAZIANTEP      7
SIIRT                  7
ŞANLIURFA     10

DENİZLERDE HAVA

Cenup Veli ve Gün Batısı Akdeniz’de sağlam sıkıntı; akşam saatlerinde Mutedil Akdeniz’de sıkıntı; Marmara ve Kuzey Ege’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ hava raporu: Modüler ve haddinden fazla bulutlanmış, vadi düz okkalı gelmek için kar yağışlı, Rüzgar: Mağrip Karadeniz’de yıldız ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/s), batısı kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/s), Şark Karadeniz’de şimal ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/s) kuvvetinde, Dümen: 1,0 ila 2,0m batısı 1,5 ila 2,5m, Kuruntu: Dolgunca, yağmur takkadak itidalli; kısık yağış çabucak cılız.

MARMARA Hava Durumu: Modüler ve haddinden fazla bulutlu, espaslı kar yağışlı, Rüzgar: Şimal ve kuzeydoğudan 5 ila 7 (40-60 km/s) kuvvetinde, Dümen: 2,0 ila 3,0m Görüş: Iyi, yağış anında ilımlı.

IYE Hava Durumu: Parçalı ve çokça bulutlanmış, Rüzgar: Yıldız Iye’de kuzey ve kuzeydoğudan 5 ila 7(40-60 km/s), Cenup Veli’de kuzey ve kuzeybatıdan 7 ila 9 (60-90 km/s) kuvvetinde, Dalga: 2,0 ila 3,0m, güneyi 4,5 ila 5,5m, Düşün: Cılız.

AKDENİZ Hava Şartları: Parçalı ve çok bulutlanmış, aralıklı yağmurlu, Rüzgar: Batı Akdeniz’de yıldız ve kuzeybatıdan 6 ila 8 (50-75 km/s), geceleyin saatlerinden itibaren 7 ila 9 (60-90 km/s), doğusu kuzeydoğudan, öğle vakti saatlerinde kuzeybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/s), gece saatlerinde kuzeydoğudan 5 ila 7 (40-60 km/s), Şarki Akdeniz’de şimal ve kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/s), öğle saatlerinden itibaren batısı kuzeybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/s), tün saatlerinde 6 ila 8 (50-75 km/s) kuvvetinde, Kolpo: Gün Batısı Akdeniz’de 4,5 ila 5,5m, doğusu 1,0 ila 2,0m, akşam saatlerinden itibaren 2,0 ila 3,0m; Şark Akdeniz’de 1,0 ila 2,0m, geceleyin saatlerinden itibaren batısı 3,5m ila 4,5m, Düşünce: Algın.

VAN GÖLÜ Hava Şartları: Modüler ve çokça bulutlu, aralıklı kar yağışlı, Rüzgâr: Şark ve kuzeydoğudan, batısı tedricen güneybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/s) kuvvetinde, Numara: 0,5 ila 0,75m, Rey: Gani, yağış çabucak ölçülü.

Bir Cevap Yazın