Buika:

Buika’nın Yeni Asır’bile yayınlanan röportajı..

AYNI AŞKI ANLATIYORUZ

– Bir Nice değişik türde sıkıntı söylediğiniz halde etkili performanslarınızda daha çok caza mail olduğunuz söylenebilir mi?
Haddizatında caz evet bile blues evet üstelik flamenko benim için fark etmiyor. Yalnız gidiş söylüyorum ve hissettiğim şekilde söylüyorum. Şarkılardaki hikayeler ve istediklerimiz hep ayrımsız… Bir aşkı istiyoruz, ayrımsız aşkı anlatıyoruz. Hepimiz müziğin içindeyiz ve benim için enstrüman türlerinin bile bütünü benzeri…

– Söyleşilerinizde sunu çokça Meksikalı diva Chavela Vargas’tan sabah yeli aldığınızı söylüyorsunuz peki Vargas’ın şarkılarında sizi en haddinden fazla çekici nedir?
Haddinden Fazla korkusuz. Hepimizin hayatta onun kadar külhanbeyi olmaya ihtiyacımız var. Kendim olmaktan çekinmiyorum. Chavela Vargas şarkılarıyla kendim olma cesareti buluyorum…

– Çokça sevilen “Nina bile fuego” albümünüz çıktı flamenko tadındaydı; Latin Halkları caz havası veren albümünüz “Umum Ultimo Trago” ve romantik “La Noche Imtisas Larga” albümünüzden sonradan demin tam zahir yenilikler var?
Gelişigüzel bölüm kullanılmamış biri olabiliriz, herhangi bir bakir dönüş kullanılmamış tıpkı fırsat almak. Ben dahi seçkin bakir albümde eskimemiş aynı ego oluyorum. Seçkin resimlik bana tıpkısı artist olarak bakir tıpkısı içki açıyor… Yalnız tıpkısı flamenko ya üstelik caz albümü değil çünkü müziğini dahi tanımlamak gerekmiyor. Eskimemiş şarkılar benim kendimi anlatım edebilmem üzere bakir fırsatlar…

HEPİMİZ HAYATIN ÜSTADIYIZ

– Kariyeriniz süresince haddinden fazla ongun müzisyenlerle çalıştınız ve ünlü Kübalı caz piyanisti Chucho Valdes de onlardan yemeden içmeden biriydi. Evet Valdes sizi şüphesiz etkiledi?
Valdes tıpkı üstat esasen hepimiz birer üstadız ama benzeri hoca bir mentor bize öğretiyor. Esasen bize kuşkusuz öğreneceğimizi göstermiyorlar. Bizim kendimizden öğrenmemize ara bulucu oluyorlar. Hepimiz bu hayatın birer üstadıyız, yalnız içimizdekini keşfetmeye ihtiyacımız var…

BEN SAHNEYE AİTİM

– Afrika kökleriniz var fakat Mayorka’dahi büyüdünüz amma antrparantez bir sanatkâr olarak New York ve Las Vegas’ta deneyimleriniz var. Peki bir görüntü kimliği kendisine bildirme haddinden fazla neleri piyes ediyorsunuz?
Benim yerim, ülkem kendimi bol hissettiğim seçkin meydan. Sahnede apayrı aynı uyum var ama ruhum, bedenim, ve kalbim orada. Değişik farklı kimliklerim olabilir amma esas kimliğim mutlu olduğum yerlere ilgili ve fon mutlu olduğum yerlerden biri. Sahneye aitim.

– Serian sistem hala aynı sahnesinde melodi söylediğiniz Pedro Almodovar filmini soruyor; peki siz onun filmlerini elbet buluyorsunuz?
Onu hikayesi benzeri atılganlık tarihi. Özgürlük yerine yarattığı hikâyeler çokça cesur hikâyeler. İspanyol halkının bu konularda vizyonlarını genişlettiği amacıyla çok şanslıyız. Haddinden Fazla açık kalpli ve korkusuz; filmlerini çokça seviyorum.

– Şarkılarınızda yalnızlığı dahi övüyorsunuz; peki epey yalnızlıkla ser edebiliyor musunuz?
Daha önce söylediğim gibi yalnızlık haddinden fazla kıymetli. Vahşet benim yer bereketli arkadaşım. Yalnızlık kendimi duyabildiğim tek saha. Yalnızken kendimi görebiliyorum ve çok henüz ongun anlayabiliyorum

Bir Cevap Yazın