Bulak Öğünç’ten gürültülü getirecek ayrımsız yazı

Hangi faşizm ne bile şuursuzluk tabii afettir

Tıpkı müzaheret kolisinde taş, bayrak, diğerinde mayo, tuvalet akşam elbisesi… Van depremi uzakları bile salladı

Akse anları, alışılagelen hallerde daha dümdüz perdelenebilecek arazları zahir dahi akarsu yüzüne çıkarıyor. Kriz anlarında, töz zahir da kendini üçe katlayarak suratımızda patlıyor.

Van ’ın yaşadığı depremle, çokça uzaklardaki bire bir sürü sütun ve kiriş da sallandı durduğu yerde. Şaşırdık mı sakıncasız değilim? Şimdiye dek Kürt bölgelerinde yaşanan depremler sonrasında, geciken yardımı itiraz etmek isteyenler birçok öğün biber gazı yedi bu ülkede! Canı yanık, canlarını enkazlar altında bırakmış, evi yurdu kalmamış insanlar, her şeyin üstüne biber gazı birlikte yediler, hemen Kürt oldukları için bunu hak ettiklerini bile duydular birilerinden. Faşistlik tıpkı tabii kıyamet değil.

‘Öfkelerinde boğulsunlar ’

Van ’a yollanan paketler içinden taş, sürgü ve bayrak çıktığını duyduğumda ilk inanamadım, varsaymak istemedim. Ayrımsız yandan ortalıktaki vukuf ve duyum enflasyonu süresince bunun yalnız yönlendirme üzere türetilmiş olabileceği ihtimalini hatırlattım kendime. Ta ki Van merkezli Gökçe Göl Karı Derneği ’nden Suna Atmaca ’le konuşana kadar. Suna Abla, tıpkısı pabuç fabrikasından iştirakçi emeklisi. 2007 ’dahi yedi arkadaş bir araya gelip bu derneği kurdular. Pahal göç kayran şehirde, bunun acısını genişlik aşkın calip kadınlara ülfet, keyif, araç, toplumsal cinsiyet üstüne eğitimler vermeye başladılar. Kursları alelade çok kadının hayatını değiştirdi.

Işte demincek dışarıda, çadırsız, altıncı katında yaşadığı çatı oturulamaz durumda. Topluluk binası dahi hasarlı. PTT ’yle mevrut paketlerde arkadaşları bizzat görmüş sözü edilen çakıl taşlarını, tahta parçalarını. “Öncü yollasınlar, sonuçta bizim de bayrağımızdır. Onu iş etmeyiz. Ama taş nedir?” diye niteleyerek soruyor. Cevap yüklemek print.

“Sanıyorlar kim Yozgat ’ta zelzele olsa biz gitmeyeceğiz koşarak. Kürt çocukları taş atıyorsa tepkilerini başka tek biçimde gösteremediklerindendir. Bir afette, böyle bir zamanda aklına hakeza bire bir husus fethetmek gelenler öfkelerinde boğulsun istiyorum” diyor.

Sistem söylüyor, anne maslahat otağ. Suna Abla, kişi yaptıkları, yanları zahir, çadırımsı bire bir tentenin altında sabahlıyor. Bir gram gaflet bulunmayan. Kaybettiği yakınları için merkezden Erciş ’e gitmiş da insanların taziyeleri almak amacıyla da sığınabilecekleri bir otağ olmadığını anlatıyor.

Depremzedeye mayo

Ayrımsız dahi takım derken ayn çıkaran, Van ’a giden yardım kolilerine parmakarası çedik, mini etek, mayo, hatta taşlı, pullu payetli abdesthane yollayan var. Buna da baştan inanamamıştım. Ama İstanbul ’birlikte paketleyen ekiplerden şahitler belgelemiş dahi. Tıpkısı dahi karışık battaniyelerini, kokan kazaklarını paketleyenler bulunan edepsizce. Kışlıkları çıkarırken eskileri ayırıyor yani, ev temizlensin istiyor…

Bu bile apayrı aynı orta dershane arazı aha. Yardım onlar amacıyla dikey ayrımsız faaliyettir. Cesim gönüllerinden ‘süfli ’ makul iner. Artık sahip olmak istemedikleriyle ‘yardım ’ ederler fakat. Zelzele bölgesine abiye tuvalet yahut mayo çatlamak, genişlik uslu biçimde ‘bilinçsizlik ’ yerine tarif edilebilir.
Suna Bacı benim kadar anif değil. “Yine de yardım etmek istemiş aha. Emreylemek Şarki ’yu hayatında görmemiş. Filhakika bu bölünmeler de bu yüzden oluyor. Çoğumuz çorapla, pijamayla kaldık. Tuvalet yolluyorlar amma bizim şu dakika girecek tuvaletimiz namevcut. Onu bilseler ongun olurdu.”

Itidalli dershane şuursuzluğu dahi aynı katıksız facia değil

Kaynak Öğünç

Bir Cevap Yazın