Bülent Arınç’tan Dündar ve Gül açıklaması

Hürriyet’te meydan düzlük habere bakarak Arınç, Sabahattin Zaim Üniversitesi Politika Kulübü tarafından düzenlenen ’Lehçe Yöntem Konferansı ’na konferansçı adına katıldı. Üniversitenin Halkalı ’daki yerleşkesinde Rektör Prof. Dr. Mehmet Endişe, Küçükçekmece Şehremini Asıl Karadeniz ile üniversitenin akademisyenleri ve öğrencilerin izlediği konferansta mütekellim Bülent Arınç, programın böylece öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Arınç, Cumhuriyet Altını Gazetesi Umumi Iz Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Yiğitlik Gül ’ün MIT TIR ’ları haberleri nedeniyle tutuklanmalarıyla ait bir istifham üzerine, bu konudaki görüşlerini açıkladı.

“DUYGUSAL DÜNDAR VE ERDEM GÜL ’Ü TANIRIM”

Dündar ve Gül ’ü tanıdığını tamlayan Bülent Arınç, bu iki kişioğlu için ters ve hatalı tıpkısı düşüncesinin olmadığını kaydetti. Arınç, “Duygusal Dündar gür bir gazeteci ve belgeselcidir. Çokça muhteşem konularda demokrat kişiliğiyle belgeseller yapmıştır. Söz Misali, serencam dönemde Bediüzzaman Said Nursi için belgesel hazırlığı yaptığını, ancak anlaşılan sebeplerle bunu başaramadığını duymuştum. Kendisiyle çok aşkın görüşmemiz yoktur. Muhteşem olan, demokrat evet dahi bağımsız milletvekili düşünce sahibi olduğuna inandığımız insanların cezaevinde olmamasıdır. Erdem Gül ’ü elan yakından tanırım. Olur, gazetelerinin iz çizgisini beğenmiyor olabilirsiniz ama, eleştiri dahi bir haktır. Erdem, seviyeli benzeri gazetecidir” diyerek konuştu.

“GAZETECİLERİN BU ÇEŞIT SUÇLAMALAR KARŞISINDA TUTUKLANMAMASI GEREKİR”

Bülent Arınç, gazetecilerin bu tuhaf suçlamalar karşısında tutuklanmaması gerektiğinin altını çizdi. Arınç, şöyle devam etti:

“Gazetecilik faaliyeti namına görülmese birlikte, MIT TIR ’larının basılması yahut yakalanmasıyla ilişkin görüntüler basında hep yazıldı, çizildi. Artık gizlilik diye niteleyerek tıpkısı molekül kalmadı. Henüz önce apayrı tıpkısı gazetede yayınlanan ya de internette video yerine izlenen benzeri konudaki bambaşka benzeri konuda güzeşte Kanunuesasi Mahkemesi ’nin bireysel müracaat üzerine verdiği tıpkısı karar var. Buna göre, ’Elhak yayma edilmiştir, ikinci kez yayınlanması cürüm unsuru oluşum etmez ’ diyor. MIT TIR ’ları içerisinde ’Cebe vardı, yoktu ’ diyen haddinden fazla önemli azamet büyüklerimiz, ’Değil ’ diyen esasen çokça koca fehamet büyüklerimiz bile olduğuna bakarak, burada mesafe kazanması bir cürüm oluşum porte mi, etmez mi? O konuda öncelikle bire bir değişmeyen verilmesi geçişsiz. Fakat rastgele çözme–karda gazetecilerin bu cins suçlamalar karşısında tutuklanmaması gerekir.”

“DURDURMA UKUBET DEĞİL TEDBIR OLMALI”

Tutuklamanın aynı hazirlik olduğunu, ceza olmadığını vurgulayan Arınç, durdurma kararının ’cızlam ’ veya ’delilleri karartma ’ ihtimali varsa verilebileceğini rapor etti.

“İNŞALLAH TUTUKLANMAZLAR DEMİŞTİM”

Arınç, “Ben geçmiş günlerde inşallah tutuklanmazlar, tutuksuz yargılanırlar, dokunaklı ayrımsız itham var ama bunlar beğenilir insanlardır, kaçacaklarsa üstelik siz dahi yakalarsınız demiştim. Ancak bunları haddinden fazla faziletli sesle söyleyemiyoruz. Zira hukuk ve karar üzerine büyük benzeri külfet var. Bunu aşmamız lazım” dedi.

“FERT DÜNDAR VE YIĞITLIK GÜL ’NAM BAŞLARINA BIR ÖZ GELMESİN DIYE NITELEYEREK SESİMİ KISTIM”

“Paralel çatı”ya yönelik Manisa ’da hesaplı bir operasyonla ilgili olarak, o dönüş yaptığı ayrımsız konuşmayı hatırlatan Arınç, şöyle konuştu:

“Manisa ’da hesaplı ayrımsız faaliyetler cihetiyle beş altı öğün eleştiride bulundum. İnsanları tanımasam, bu sözleri söylemezdim. Çok bozulmamış, bedii, ahlaklı insanlar, anlaşılan suçlamalarla nezarete alındılar ve durdurma kararları verildi. 24 Teşrinisani haset 4 eş sarıklı okullarından alınarak, mahkemeye gönderme edilerek tutuklandı.

Bildiğiniz amacıyla koşut suçlaması içerisinde yaşandı. Ego, bunları tanıyorum, bu suçlamalar, bu iddialar abes kazanç, yarın mahcup olursunuz, yapmayın dedim. 7 kişi erkin bırakılmıştı, ego Manisa ’dan ayrıldım. İtiraz üstüne 7 ’sini getirip tutuklamışlar. Benim dediklerimin tersi yapılacaksa, hiç olmazsa Duygusal ve Yiğitlik üzerine benzeri madde söylemeyeyim, başlarına benzeri husus gelmesin diye sesimi kıstım. Adaletin sarayı var, adaletin kendisine ihtiyacımız var. Türkiye ’de şu dakika bildirme çok adalete ve hakkaniyete ihtiyaç var.”

“SAVCI ’TUTUKLAYIN ’ DİYOR, ÖBÜRÜSÜ BILE TUTUKLUYOR”

“Bizi 13 sene tek başına iktidarda tutan öz partimizin adında ’Doğruluk ’ olması, haktan ve hukuktan yana olmamızdır” diyen Arınç, “Bu hükümetin etki ile ilişkileri liyakatsiz denecek kadar azdır. HSYK Başkanı Hak Bakanı ’dır amma, diğerleri hakimler vasıtasıyla berceste insanlardır. Temsili noktada Icra Vekili onları düzen ediyor. İşin kötüsü, hâkimiyet bu kararı veriyor. Savcı ’Tutuklayın ’ diyor, öbürüsü üstelik tutukluyor. Yargıyı bu adaletsiz, nahak, hukuka mugayir noktalardan çıkarmamız lazım. Bunun amacıyla hükümetler yasal tedbir alacaksa, bunları alır. Yoksa bu yapılanlardan doğrudan ortalık hükümetimizi sorumlu tutmuyorum” ifadesini kullandı.

TAHLİYE TEMENNİSİ

Duygusal Dündar ve Erdem Gül ’nam muhtemelen suçlamalarla tutuklanmalarının, Türkiye ’deki gidişata beis verecek benzeri noktaya getirdiğini savunan Arınç, “Umarım ki hakimler itiraz sebeplerini dikkate alır ve onları tahliye ederler” dedi.

İSRAİL İLE MÜZAKERAT…

Bülent Arınç, Türkiye ile İsrail beyninde yapılan müzakerelerle ilgilendiren düşüncelerinin sorulması konusunda bile, Türkiye ’nin çıkarlarının, milli menfaatlerinin esas temel olduğunu belirtti. Arınç, “Ayni devletimiz var. Özlük hususi düşüncelerimizi içimizde saye ederiz. Ancak Türkiye Cumhuriyeti benzeri devlettir. Devletten devlete ilişkilerde dahi, aut politikadaki esas esas ülkemizin milli menfaatleridir. Dış politikada çıkarlar bahis konusu olduğunda bu fehamet seçkin şeyi yapmalıdır ve yapar. İsrail ile doğalgaz anlaşması şu evet birlikte bu geçim, fısırık şeyler. Elan eksantrik şeyler da yapılmalıdır, yeter ki ülkemizin dış politikasına üstünlük sağlayacak tıpkısı hareket olsun. Zaman bizim Güneyimiz kaynıyor. Türkiye kırıcı ayrımsız tehlike altındadır. Rusya ile geldiğimiz noktayı biliyorsunuz. Bizim ittifaklara ve dostluklara ve kendimizi koruyacak tedbirlere ihtiyacımız var” yanıtını verdi.

Konferansın böylelikle, Bülent Arınç ’a katılımından muhit tıpkı tabela ihsan edildi.

Bir Cevap Yazın