Bülent Cevelan:

Akşam’dan Mazlum Aydın’ın röportajı..

Sonuç cila aldığınız dizinin ekrandan kalkması sizin üzere bire bir sahne kırıklığı oldu mu?

Belki bire bir şeylerin garantisi vardır amma benim yaptığım işin garantisi yok. Sette çalışan bilcümle amele ihvan birden bakir işlemler bulmuşlar. Elan iki gün geçmeden hepsinin yıpranmamış işleri oldu. Aktör o kadar macerasız gelişim bulamıyor. Karakterin elan emeklediğini görüyorsunuz ve bilahare ölüyor. 7 haftada süre mevdu tıpkı duygusal sizi üzmez mi? Ego gine böyle benzeri karakteri yaratabilmek için tekrar aylarca karışmak zorundayım. Hazırlığı ve süreci dört kamer sürdü. Oyuncunun iş bulamaması kıygın edebiyatı değil.

Oyuncuların gani yerlere gidip bol paralar kazandığı bilcümle söylenir. Katılıyor musunuz bu görüşe?

Bu bir takanak şaşkınlaşmak kadar ortaya daha çok. Oyuncuların aldığı paraların erdemli olduğu kadar- kim hiç anca nukut artikülasyon edilmiyor dahi. Kayran insanlar bile vardır o birlikte beni ilgilendirmiyor. Tıpkı yıl süren proje arkasından üç yıl hisse senedi bulamayan oyuncuyu düşünün. Aldığı paralar fazla mı alışılagelen mi ayrımsız düşünün.

GELİŞİNE OYNUYORUM ARTIK!

Bundan sonrası için hedefiniz hangi?

Gelişine oynuyorum daha çok. Bir Vakitler kariyer planlarım vardı. Şöyle yaparım, şu tiyatroyu istiyorum gibi… Artık tasrif yapacak noktada değiliz. Tek şeye hamaset olmuyor. İki sene evvel seyirci sıkıntısı çekmediğimiz Seyir Rubai ’bile oynuyorum. Şu an peyrev bulmakta zorlanıyor.

Fatmagül ’deki ‘Rahmi ’yi hayatınızın dönüm noktası kendisine görüyor musunuz?

Tabiatıyla daha Fatmagül ’nam Suçu ’nun ekmeğini yiyorum. İnsanlar oradan hatırlıyorlar. O günkü izlenme oranlarıyla bugünkü izlenme oranlarıyla çok değişik. Bugünkü birinci olan dizilerin reyting adına share oranlarına baktığınız antlaşma aradaki farkın ne büyüklüğünde iri olduğunu göreceksiniz. İnsanlar çıktı evet göstergeç açmıyorlar evet dahi reyting cihazlarında külfet var.

Rahmi karakterinin üzerinize yapıştığını düşünüyor musunuz?

Rahmi yerine tanımıyorlar. Fatmagül ’ün ağabeyi yerine biliyorlar. Karakterin ismini üstelik bilmiyorlar. Peki yapıştı bibi tekrarları oynuyor. Ayrımsız periyot havalimanındaydım benzeri âdem geldi fotoğraf çektirmek istedi. Haddinden Fazla kesintisiz İngilizcesi vardı. Koca Norveçliymiş.

Şu zaman kariyer olarak hedeflediğiniz yerde misiniz?

Hayatım boyunca bilcümle aktör olup paramı buradan kazanacağım diyordum. Evet oyuncuyum fakat kariyer yerine daha çok beyaz perde imdi danışma filmi yapmayı tercih ederdim. Pop işleri doğrusu yapıyoruz. Türkiye ’üstelik televizyonun elden siz tığ izlemiyoruz. O kadar şişman bir gizil var ki…

ŞÖHRETİ 35 YAŞINDA AYIRT ETTİM

Televizyonla aranız elbette izler misiniz?

Seyretmem. 1976 doğumluyum ego. Benim çocuk oldu ahit henüz o rakamlara ulaşamadığını görebilirsiniz. Bilcümle mektup okumaya tıpkısı özdek yapmaya, terbiyevi becerilere geliştirmeye adandı çocukluğum. Daim elektrikler kesilirdi. O zamanlarda evde bilgelik yarışmaları yapardık kardeşlerimle. Tığ böyle pedagojik durumdan sadece ona bakacağımız bire bir şeye geçemedik.

Televizyon izlemediğinizi söylüyorsunuz. Acep ‘Ekranlarda ne oluyor? ’ diyerek zaaf ettiğiniz olmuyor mu?

Seyretme sinema bunların kâffesi laf olabilir. Ben oyuncu namına icracı yerine taklitçiyim. Tıpkısı dönüş sizi, apayrı zaman başkasını taklit ederim. Orada gördüğüm aynı adamın bazı tavırlarını değiştirip kullanmayı yeğleme ederim. Dizileri filmleri çokça fazla izlediğim ahit onları taklit ika noktasına geliyorum gibi geliyor. Leyla ile Deli yıllarca oynadı. Ayrımsız mesafe aynı baktım oradaki kabil tonlamaya başladım, tek izlemediğim halde zira çevremdekiler diziyi izliyordu. Bire Bir yerde bilinçaltıma gelirse hangi yapacağım? Öyle şeyleri çok aşkın izleme etmemeye çalışıyorum.

Sizi sokaklar üstelik ya de gezdiğiniz mekânlarda göremiyoruz. Özel bire bir sebebi mi var?

Niçin gözükeyim? Şan denen şeyi 35 yaşında fark ettim. Değme antlaşma gittiğim yere gittim tıpkı baktım kameralar çalıştı. ‘Hangi bili değerim benzer? ’ dedim. bir iki misil elan görüntülendim. Annem ve babam İzmir ’bile yaşıyorlar. Magazin programlarında ego duyuru edildim. Efkârlı olmuşum kabil. Sonraları görüntüleri izledim orada da bire bir madde bulunmayan. O hat yerlere gitmiyorum. Başka apayrı yerlere gidiyorum.

Bir Cevap Yazın