Bunluk yaşlanmayı hızlandırıyor

CİHAN’da meydan düz habere göre otama edilmeyen buhran hastalarında duygu hastalıkları, diyabet ve ara sıra kanser türlerinin daha kalın görüldüğünü tamlayan uzmanlar, depresyonun bire bir zamanda hücre ömrünü endamsız erken yaşlanmaya birlikte etmen olduğunu söyledi.

KARIN Psikiyatri Enstitüsü ’nden Psikiyatrist Dr. Kağan Karaş, otama edilmeyen depresyonun kişiler üzerindeki etkilerinden bahsetti. Depresyonda olanların daha çok hastalandıklarını dile getiren Karaş, “Süreğen bedenî hastalıkların depresyonla ilişkisi iki yönlüdür, yani süreğen hastalığı olanlar depresyona girmeye menus olduğu kabilinden depresyonu olanlarda dahi şeker hastalığı ve kalp hastalıkları kabilinden rahatsızlıklar elan çok gözlenir. Andıran zamanda yapılan kalıtım bilimi alanındaki araştırmalar depresyonun yalnız vakayiname hastalıklara nöbet açmayıp göze ömrünün birlikte kısalmasına el açtığını göstermiştir. Bu araştırı sonuçları depresyonda oluşan kronik hastalıkların birlikte hücre ömrünün kısalmasına tutkun olabileceğini düşündürmüştür. Tıpkısı zamanda depresyonun insanları bittabi yaşlandırdığı ve henüz tez hastalandırdığı henüz ferah anlaşılmıştır.” dedi.

Tedavi edilmeyen depresyonun ömrü kısalttığını tamlayan Kağan Karaş, “Serencam yıllarda teferruatlı süren ve alçak depresyonun yaşamı gözdağı edici süreğen hastalıklarla münasebetli olduğu ve daha erken ölümle münasebetli olduğu yönünde ara sıra araştırmalar yapıldı. MEMLUK ’birlikte yakın zamanda yapılan benzeri düzentileme ise depresyonun direkt hücre ömrünü kısaltabildiğini ve yaşlanmayı hızlandırdığını gözler önüne serdi. Bu çalışmada aheste ve kronik depresyonu olan kişilerde kromozomların uçlarında mevcut ve kromozomları havari fariza özne ‘telomerler’ ünlü yapıların depresyonu olmayanlara göre elan kısa olduğu gösterildi.

Telomerler herif hücreleri bölündükçe kısalırlar ve bir süre bilahare muhtemelen bir kısalığa ulaştıkları amacıyla göze bölünmesi durur. Hücre bölünmesi durduğu için bile hücre yaşlanmaya başlar ve göze ölümü gerçekleşir. Yani telomer herif hücresi amacıyla benzeri asıl biyolojik saat gibidir ve ne kadar ince ise göze o büyüklüğünde mufassal yaşayabilir. Kriz telomerlerin kısalmasına kere açarak hücre ömrünü kısaltır. Sonunda ruhsal çöküntü nâkil kişiler kısalmış göze ömrü zımnında hem daha hızlı yaşlanır hem üstelik yaşlanma ile gelen hastalıklara daha yatkın olurlar. Yani kriz elden intihara posta açtığı için değil direkt ’ömürden para yiyor ’ gitmek mümkündür. Bu bilgiler doğrultusunda can sıkıntısı tedavisinin önemi daha net anlaşılmaktadır. Depresyonun tedavi edilmemesi kişileri; kalp hastalıkları, diyabet, gâh amansız hastalık türleri, MS hastalığı ve katre kabil hastalıklara henüz yatkın arkaç getirir. Depresyonun otama edilmesi ise kişileri hem bu hastalıklardan hem dahi yaşlanmadan korur. Çünkü tetkikat tıpkı zamanda şunu göstermiştir kim depresyonu olan birçok kişide otama başlandığı andan itibaren telomerler telomeraz enziminin aktivitesinin artması yardımıyla uzamaya başlar.” şeklinde konuştu.

Tedavi ile ilgilendiren Melik Karaş, şunları dile getirdi: “Yaşama depresyona girdiğinde depresyonun ayrımsız parçası olan fütur dolayısıyla bu sıkıntılı can kuşu halinden tek antlaşma kurtulamayacakmış kabilinden sağlık. Oysa depresyonun şiddeti hangi büyüklüğünde aşkın olursa olsun tedavi seçeneği rastgele devir için bulunmaktadır. Bu noktada makul otama arayışı önem kazanmaktadır. Depresyondaki kişilerin büyük ayrımsız kısmı evet tedaviye başvurmamakta evet da psikiyatri dışı tedavi arayışlarına yönelmektedir. Belli Belirsiz şiddetteki depresyonlar zaman zaman kendinden, toplumsal destekle evet dahi yaşam tarzını değiştirmekle düzelebilmekle birlikte depresyonun psikiyatrik tedavi yöntemleri dışında kanıtlanmış tedavi biçimi bulunmamaktır.

Bu kapalı psikoloji durumdan tıpkı zaman ilk sıyrılmak üzere kolaycı ve mucizevi hal yöntemlerine yönelmek kişilerde ümitsizliği artırıp tedavi arayışlarını bırakmaya kat açmaktadır. Böylelikle depresyonun kronikleşmesine mesnet hazırlanmış olur. Psikiyatrist ile işbirliği işleyen hastalarda ise depresyonun düzelme oranları oldukça yüksektir. Belli Belirsiz şiddetteki depresyonda ise yegâne başına psikoterapi çoğu kez ehliyetli olmaktadır.” 

Bir Cevap Yazın