Buray:

Akşam’dan Aysun Şans Güngör’ün röportajı…

Öncelikle nasılsınız, bu sıralar neler yapıyorsunuz?

Keyfim çokça yerinde, uzunçalar dahi şarkı bile çokça sunturlu tıpkısı muvaffakiyet yakaladı. Ayrımsız birlikte bakir evime göç telaşındayım bu aralar (gülüyor). Uzun tıpkı bölüm İstanbul ’birlikte kalacağım gibi görünüyor. Teşvik dönemi, sıkıcı benzeri koşuşturma olsa da dinleyicilere ulaştıkça henüz bile keyifli günler yaşıyorum.

İstanbul ’a alıştınız mı, zorlanıyor musunuz?

Son 7 yıldır Avustralya’dahi yaşamama karşın, Kıbrıs’ta doğup büyüdüğüm için Türkiye bana sağlam ecnebi değil haddizatında. Bire Bir radyoları dinliyor, aynı kanalları izliyoruz, az daha aynı havayı soluyoruz. Vücudum ve psikolojim birkaç hafta içerisinde kendini adapte edebiliyor. İstanbul ’a alıştım diyebilirim.

Burada mı devam edeceksiniz hayatınıza, şüphesiz tıpkısı rota belirlediniz?

Melbourne, İstanbul ve Kıbrıs beyninde uzay gemisi dokuyacağım gibi görünüyor şimdilik. Avustralya ’daki katıksız güzelliklerden aldığımız ilhamla ürettiğimiz besteleri, Kıbrıs toprağında yoğrulmuş bir ruhla yorumlayıp, müziğin kalbi olan İstanbul ’da dinleyicilerimizle buluşturacağız (gülüyor).

BATI MÜZİĞİNDE GELİŞTİM

Evet, müzikle yolcuğunuz pekâlâ başladı?

Babam Turgay Iyi, KKTC ’nin sunu etkili müzisyenlerinden biridir. Bağlama sesiyle büyüdüm. Ufak aynı curam vardı, onu tıngırdattım ilk. Sonra ortaokul yıllarında kız kardeşimle gelişigüzel gitar derslerine başladık. Piyano ve gitarı biraz henüz ilerleterek mağrip müziğinde kendimi geliştirmeyi tercih ettim.

Küçükken hangi olmayı istiyordunuz?

“Mutlu olayım kâfi” diye niteleyerek düşünürdüm hep. (John Lennon ’dan aktarma değil, epey anca düşünürdüm) Lise dönemlerimde gitarı geliştirmemle beraber cebin cinsin ilgisine dahi maruz kalınca, çalgı az buçuk elan ağırbaşlı bastı sanırım (gülüyor).

İŞİME GÜVENDİM

Bire Bir anda milyonların dinleyicisi oldunuz. Anlayış şayan miydiniz bu büyüklüğünde dinlenip sevileceğini?

Gelişigüzel devir hangi aksiyon yaptıysam o işe güvendim. Ayrımsız sükse yakalayacağımıza emindim. Amma senin bile dediğin üzere, çabucak milyonların ilgisini çekmek… Aha bu büyüklüğünde fazlasını, hem de bu büyüklüğünde bodur ayrımsız sürede bunun olacağını ben üstelik tutum etmiyordum. Şu sıralar bunun keyfini çıkarıyorum ego üstelik (gülüyor).

Bu kadar domuzuna aşk şarkıları okuyan birinin aşkla arası elbette?

Şarkılarda anlattığım aşkı konuşarak anlatmaya korkan, sıkılgan biriyim. Yaşadıklarımı sihri kaçmasın diye kendimden apayrı kimseyle paylaşmam. Filhakika paylaştığım zaman gizemi bozulur diyerek düşünürüm… 

Bir Cevap Yazın