Büyük Aksöz:

Akşam’dan Iş Sağır Erendağ’ın röportajı…

Medcezir ’den sonraları karşımıza ‘Içi Geniş Sahn ’ dizisiyle çıktınız. Bu projede sizi calip ne oldu üstelik tamam dediniz?
Hikâyesi ve potansiyeli… Orhan Kemal ’in, Kemal Tahir ’mağara romanlarında rastladığımız öyküler gördüm projede, onların insanlarına dair izler buldum. Inandırma olma sebeplerimden biri buydu. Koliba ’nın asetat ve dost canlısı tavrı dahi etkin oldu.

Ekranda geçmiş görüldüğünüz andan itibaren karizmanızla ve duruşunuzla herkesi etkilediniz. Bu büyüklüğünde büyük tıpkısı baskı bırakmış gelmek size kendinizi elbette hissettirdi?
Beğenilmek, eleştirilmek yahut takdir yapılmak elbette çokça fena hâlde aynı duygu, iltifat fail herkese teşekkür ediyorum. Umarım yaptıklarımla de benzer, başkaca çok etkide bulunabilirim. Görüntümle olduğu büyüklüğünde; insanlara verdiğim olumlu şeylerle ve yaptığım işlerdeki yüksek eserlerle ölçüm edilmek bile hoşuma gider.

Şuan olduğunuzu yerden mutlu musunuz?
Evet, çünkü aşama kaydettiğimi, ilerlediğimi, planlarımı adım adım hayata geçirmeye başladığımı hissediyorum ve hayır zira istediğim noktadan ve değişimden elan uzaktayım.

ALİ AKSÖZ

Köpoğluluk eden aynı edip yerine sizin üzere bir karakteri ihanet etmek mı daha gönül tokluğu edici yoksa yıpranmamış bire bir acun dayamak mı? 
Bakir karakterleri oynamak, benden bambaşka bir insanı keşfetmekten haddinden fazla hoşlansam üstelik gerçekleştirmek benim elan latif, henüz heyecanlandırıcı. Bir başkasının yarattığı karakterleri oynamada kendini tanıma fırsatı içeren psikolojik bir tedavi edicilik yatsa üstelik, kimi vakit hoşlanmayacağım, yapmayacağım şeyleri canlandırmak zorunda kalıyorum. Başkaca arada bir bu karakterleri oynarken içimden onlara kıl oluyor, sinirleniyorum amma benim işim o karakteri kurgulanan haliyle ihya etmek, müdahale ika şansım çokça birkaç. Buna rağmen kurmacı tarafım nüanslarda, detaylarda o karakteri benim yapmaya yetecek şeyler üretmemi sağlıyor. Bu asıl gerçekten eklentilerin ve karakterle bedenini paylaşan oyuncunun o karaktere kattıklarının, izleyicilere henüz kızıl ve özgün, hatta ihtimal elan realist geldiğini düşünürüm.

Size bakıldığında birçok başarıya imza attığınız görülüyor. Köpoğluluk anlamında kendinizi geliştirmek için hangi yapıyorsunuz?
Oyunculuğumu geliştirmek için bireysel bazı çalışmalarım var. Sevdiğim bazen oyuncuların tarzlarını, kişi hayat öyküleriyle koşut kendisine ve ruhsal yapıları dâhilinde inceleyip kendime ve zat kurguladığım durumlara uyarlıyorum. Özellikle eşik altı potansiyele sahip sahneler üstünde karakterin üstünde düşünmem gerekiyor.

Ince yıllardır ıra ve hikâyeleme yarattığım üzere içlerine girip onları çözümlemek ağırlık olmuyor, bildirme iri desteğimi da buradan alıyorum. Bazen sette özel provalarda birbirimize seyircilik/münekkitlik yapıyoruz, düşün ve tavsiyelerde bulunuyoruz.

Birçok oyuncunun diziyi seçme sebebi ‘maddiyat ’… Sizin en haddinden fazla saha almayı istediğiniz fon hangisi? TV, Beyaz Perde, Seyir…?
Üçünü birlikte istiyorum ama yalnızca iyi işlere imza atabileceğimi düşündüğümde. Gönlümde yatan hep sinemaydı amma dizilerin de kendine has benzeri cazibesi var… Kendimi henüz hazır hissetmesem da bir dönüş temaşa yapmayı de istiyorum.

Hayallerinin ardı sıra revan biri misinizdir?
Tamamen ve onları elde edene kadar.

Sosyal medyayı deli dolu kullanan, hayranlarına andıran davranan birisiniz. Tamam sizce kazanmak hayranlarla araya açık küşayiş koymayı gerektirmiyor mu?
Benim sınama ve birikimimden müstefit olmak isteyenler varsa bunu kıvançla yaparım. Bire Bir şeyleri müspet yolda tashih veya tesir fırsatım olursa bu fırsatı kullanırım. Değişik meslektaşlarımı kırmadan şöyle özetleyeyim; ulaşılmazlık sanrısı, derece kazandırmaz, değer sanrısı yaratır. İnsanlar, onları görmezden mevrut ünlülere alışmış gibiler, meğerse ben Sulh Manço ve Eksiksizlik Sunal kadar üstadlarla büyüdüm, onların ulaşılmaz gelmek üzere kaygıları yoktu. Benim dahi yok. Neden bir miktar tanındım diye niteleyerek kendimi bire bir parçası olduğum dünyadan soyutlayayım?

On Paralık dibe vurduğunuz mu?

El teptiğim ve benzeri başıma oradan oraya sürüklendiğim zamanlarda türlü dipler keşfetmiştim, kendim ve etrafımda bulduğum insanlar amacıyla. Demin geriye bakınca bunun kararını vermekte zorlanıyorum, sallandığım, düştüğüm zamanlarım oldu tabiatıyla amma oralardan kalkmayı bilcümle murat edindim kendime. Yazılarıma zaman zaman ve azar azar romantize ederek gömdüm kayıplarımı. Çokça kebir şeyleri yahut çokça şeyi kaybettiğim oldu amma seçme şeyimi kaybettiğim olmadı tek. Dip gayritabii tıpkısı kortej ve antika benzeri düzlük bayağı üstelik, ve Bukowski ’nin essah olduğunu keşfettim ben birlikte yolculuklarımda; ”Dibe vurduğunu sanıp bir peş henüz olduğunu keşfedebiliyordu insan.”

İleriye dönük planlarınız nelerdir?
Yurtiçi ve yurtdışında ferah işlemler yarmak istiyorum. Efsaneleşecek karakterler görüntülemek veya bulmak, üzerinde çalıştığım saf, kitap, film ve toplumsal rehavet projelerini teker tekerlek gerçekleştirmek üstelik ana amaçlarım ortada. Ve bire bir an evvel doktora tezimi verip meydana gelmek tabiatıyla.

‘Büyük Aksöz ’ denildiğinde insanların aklında işlemez olmak istersiniz?
Başarı sistem kabil benim amacıyla bile önemli ama ben bundan fazlasını istiyorum. Ince devir sonradan geriye bakıldığında; cool, karizmatik, tınlamalı, gani aynı aktör veya ongun bire bir edip adına şöhretli tutmak haddinden fazla sunturlu ama bunların yanı sıra insanları temas olmaya, evrensel doğrulara, bilime ve sanata, doğayı ve hayvanları sevmeye, hiç kimse ve hiç tıpkısı kazanç amacıyla eğilmemiş haysiyetli aynı can yöneltebilmiş biri kendisine akıllarda noksan olmak benim amacıyla heybetli.

Bir Cevap Yazın