Büyük Murat Demircan: ‘Cinsel eğitim farzdır’

Ulusallık’ten Güliz Arslan’ın söyleşisi.

Hangi konuları ele alacaksınız Milliyet ’teki yazılarınızda?

Bismillahirrahmanirrahim. Balaban Allah ’ımıza hamd ederim. Sevgili peygamberimiz efendimize salât ve selam ederim. Ben bile bu soruyla başlamanın aynalı olacağı kanaatindeyim. Sınav sonucu 25 yaşında İstanbul Süleymaniye Camii ’hangi dil cambazı nasıp edildim. O çevrim cuma namazı kılan darülfünun öğrencileri ve talim üyeleri genelde Süleymaniye Camii ’ne gelirlerdi. Ziyalı benzeri cemaatimiz olduğu amacıyla ego dahi gündemi strateji ederdim. Olimpiyatlar olurdu, Hak Dini ve spor konusunu yazardım; gündeme turizm otururdu, Hak Dini ve turizmi işlerdim. Yani gündemi takip ika alışkanlığım var. Tabiiyet amacıyla tabii ki orijinal konular seçmeye çalıştım amma ramazanda mübrem olarak
ele alınması müstelzim konuları birlikte ele alacağım.

Zahir aynı doktor görünce çabukça “Benim üstelik şuram ağrıyor” diyorsak, bire bir kült hocası görünce üstelik nasıl soracak tıpkısı husus buluyoruz değil mi?

Şu anda psikologların, psikiyatristlerin yaptığını gün süresince Müslümanlık alimleri ve tarikat şeyhleri yapmışlar. Gündeş toplumda üstelik bu gerekseme kaybolmadı, aksine elan da arttı. Zira çağdaş hayatın çıkmazlarından biri; kalabalıklar ortamında yalnız olmaktır. Evinizde eşinizle kaynaşamıyorsunuz, çocuklarınız ayrımlı tellerden çalıyor. Sosyete doğrusu bencilleşmiş, sizin hiçbir probleminize istekle yaklaşmıyor, yalnızsınız. Nedeniyle bu ihtiyaç devam ediyor. Alelhusus eş izleyicilerim ve okurlarım
benim nazarımda ayrıcalıklıdır. Zira Türk toplumunun kadınları Müslümanlık ’a bakarak değilse üstelik kendilerine bakarak dindardır.

Bunu biraz açabilir miyiz? Nedir “kendine bakarak mütedeyyin” kalkmak…

Diyelim kim çalıştığınız yerde Allah ’a inanç etmeyenler var. Siz bu durumda İslami ölçülere bakarak uygulamalarınız olmasa bile onlara nispetle müslüman olduğunuz yargısına varabilirsiniz. Bu bile normaldir. Mail çevrenizdeki insanların kutsallardan yoksunlukları yanında kendinizi daha dindar hissedebilirsiniz.

Arz haddinden fazla neler soruluyor?

Yeryüzü çokça düşkünlük edilen konular cinsellikle ilişik.

Neden böyle?

Islam açısından bu konular az bilindiği için insanın içini kemirir. Örneğin soruyor bana; “Eşimin birlikte de olsa bağırsak giysilerimden duru adına bulunmam beni günahlı kılar mı?” Bunu sorabileceği kimse bulunmayan etrafında.

“Imge Afşar benden çekinmiyorsa ego bozukluk çekineyim?”

Zahir okulda bire bir hoca tıpkı dersi sevdirip bire bir dersten soğutabiliyorsa, bir ilmek uzmanı bile insanı dine yaklaştırabilir ya dahi dinden uzaklaştırabilir. Bu sorumlulukla bittabi saksı ediyorsunuz?

Islamiyet ’ın temel kaynağı Kuran ’dır. Siz bu kitaba akıllıca, canan peygamberimizin
bu kitapla ilişkin yorumlarıyla kaynaşan ayrımsız yapıda konuşabilirseniz ülkü namevcut.
Ama 14 yüzyıllık gün boyunca
bu iki kaynaktan alınarak yapılan içtihatları din diye aktarmaya kalkarsanız o devir tiksinme uyandırabilirsiniz.

Bazen çok sinirleniyorsunuz televizyonda…

Vaktiyle ağız dalaşı programlarına katılırdım.
O programların benimle ilişkin bölümlerini sonradan izlediğimde çarpıldığım olurdu. Sonraları aynı unsur kararı aldım, çıkarsam biricik çıkacağım diyerek. Amma bu ilkeyi bile herhangi bir antlaşma sürdüremiyorsunuz. Çünkü birçok izlence o formatta değil. O antlaşma katılıp katılmama kararını almak bayağı olmuyor. Rüya Avşar tıpkısı göstergeç söyleşisi amacıyla çağırma etmişti. Sülale fertlerim hovarda cebin artık. Ama ben şöyle düşündüm; Türkiye ’nin berenarı tanıdığı bire bir ilahiyatçıyım.
Aynı aktrisin sorularını tutum edebiliyorum. O benden çekinmediğine bakarak benim ondan çekinmemi müstelzim tıpkısı şey bulunmayan.

Psikologlar, psikiyatrlar bile ara sıra meslektaşlarıyla konuşma ihtiyacı duygun, sağaltım alırlar. Din alimleri üzere üstelik uygulanan midir bu kapsam?

Gâh önemli konularda göstergeç programına çıkmadan önce görüşlerine güvendiğim arkadaşlarımı ararım. Benimle bire bir görüştelerse programa daha müsterih namına katılırım. Sarıklı olmak zordur. Genelde programlara çıkmadan
15 zaman geçmiş “Cenabıhak ’ım sen sevdirmezsen, beni sevmezler. Sen benim sözlerime güçlük kazandırmazsan muhataplarım üstünde hazin olamam. Sana inanıyorum. Ben senin kulunum. Ilmek da senin dinin. Bendegân üstelik senin kulların. Beni muvaffakiyetli kıl” diye dua ederim.

Ramazan programı eden hocaların aldıkları ücretler çokça konuşuluyor şimdilerde. Sizin yorumunuz nedir?

Koca ihtiraslı tıpkısı varlıktır. Almaya başladığı zaman çıktı lüzumlu. Ama ego basına yansıyan meblağların akıllıcasına olduğu kanaatinde değilim.
Yine bile bunları yadırgamıyorum. Kamuoyu önünde bilinir hale akmak epeyi süre istiyor. Falanca yapımcı çok para alıyor de ilmek programcısı bozukluk almasın? Bence anne kızdırma şurada; hurafeci aynı kült anlayışı olan bu garip programların benzeri faydası varsa üç zararı olduğu kanaatindeyim.

“Zannettiğiniz büyüklüğünde Kültürlü sarıklı namevcut maatteessüf”

“Islamiyet ’a Bakarak Seksüel Avlu” diye benzeri betik yazdınız. Bu sebep Hak Dini yazarlarının it canlı ele almaya yanaşmadığı ayrımsız bahis?

Mağrip ’da dahi sülale terbiyesi almış insanlar cinselliğe ilişik konulara haddinden fazla abat giriş yapamazlar. Bu konudaki bölümsel kırgınlık bana bakarak akıllıcasına olandır de… Cinsellik yaşanır, dile dolanmaz. Bu laf Müslümanlık yazarları eliyle stabil ele alınmıyor çünkü aynı kere zannettiğiniz kadar kültürlü sarıklı bulunmayan maalesef. Olanlar birlikte yürekli değil.

“Cinsel terbiye farzdır”

Siz yüreklisiniz ama…

Ben bire bir; Karadenizliyim. İki; Kasımpaşalıyım. Aynı da çatı yerine kul yenilik eğilimi var. Rabbimin lütfudur bu bana. Başkasının yazdığı konuyu yazmam. Yazarsam birlikte ayrımlı biçimde yazarım.

Siz “Eşeysel eğitim verilmezse yerini asılsız bilgiler alır” diyorsunuz. Bunları konuşmaktan utanmamak lazımdır diyorsunuz. Kitabınızda Hz. Muhammed ’mağara de cinselliği meydanda konuştuğuna dayalı bölümler var. Hangi oldu üstelik bu konuları konuşamaz olduk, bu büyüklüğünde tekinsiz haline geldi…

Kenneth Walker ayrımsız eserinde diyor kim; “Ne keder, insanlığın iki iri önderi İsa ve Buda cinsellik konusunda konuşmadılar, konuştukları de beliğ kabil değil”. Ben birlikte kitabımda buna bir aşama düştüm: “Âdemiyet namına üzülmeye lüzumlu bulunmayan. Cenabıhak ’ın insanlığa gönderdiği serencam ve cihanşümul delege Hz. Muhammed yapılması gereken açıklamaları yaptı.” Tensel eğitim bilimi farzdır. Bakın; yaşlıları mütedeyyin yerine kabul ederiz. Alelhusus geleneksel ayrımsız tesettürü birlikte varsa… Ama geçenlerde 50 yaşında tıpkı karı gelip eşime dedi kim “Ben bugün bire bir hoca dinledim, dedi kim, regl döneminizde eşlerinizle ilişkiye çekmek haramdır. Sen hoca karısısın, bu akilane mudur?” Düşünebiliyor musun? 50 yaşında, torun sahibi eş aybaşı döneminde eşiyle sevişebileceğini ama ilişkiye giremeyeceğini bilmiyor.

Bunun kabilinden, Islamlık ’üstelik cinsellik deyince makul bildiğimiz ama esasen kusurlu olan eksantrik neler var?

Ramazan gecelerinde ilişkiye girilmez evet bile Kandil geceleri kutsaldır, o gecelerde muamele haramdır kadar hatalı inanışlar var. Öte yandan da bekarların çapraz rızaya dayalı ilişkisinin zina olmadığı üzere hatalı algılar birlikte var.

Sizin “Cinselliği süregelmek üstelik bire bir ibadettir” diyerek birlikte bire bir açıklamanız var…

Önemli yaratıcınızın beherglas emrine itaat ibadettir. beher yasağından sakınma da ibadettir. Namaz buyurmak ibadettir. Münasebet? Rabbimizin emridir. Faizden istinkâf etmek ibadettir. Illet? Rabbimizin yasağıdır. Tıpkı adamın zinadan kaçınması bile ibadettir.
Bu durumda arzularını eşine yönlendirmesi da ibadettir.

“Oğlum duymasın amma Kasımpaşa ’dan geçerken çile yaşıyorum”

Sizin çocukluğunuz, gençliğiniz Kasımpaşa sokaklarında geçti. Şimdi çocuğunuz büyüdüğünüz semtin şehremini. Ne hissettiriyor bu?

Benim çocukluğumda bizim kadar Kasımpaşa ’bile büyümüş el çocukları kaymakamı görünce cumhurbaşkanını görmüş üzere olurdu. Benim babam günün birinde torununun belediye reisi olacağını hedef üstelik edemezdi. Çünkü dal düzeyde görevler parafin Türklere başmaklık idi o zamanlar.

Oğlunuza “Oğlum şurayı düzelttir” kabilinden şeyler dediğiniz oluyor mu eski mahallenizde gezerken?

Oğlum duymasın ama… Kasımpaşa ’dan geçerken herhangi bir dolaşma ayrımsız sıkıntı yaşıyorum. Kez, Şişhane ’ye Kasımpaşa ’nın kamu içinden, iş yerinden geçiyor. Günün 24 saati orada benzeri tıkanıklık var. Hal bulunmasından yanayım amma benzeri Kasımpaşa çocuğu olarak alternatif da oluşturamıyorum burası üzere.

“Iftar Vakti sofrasına ayrımsız çorba, ayrımsız sebze yemeği yeter

Yaz ramazanları ile şita ramazanlarını kıyaslarsanız…

Her mevsimin ayrı aynı güzelliği var. Sevimsiz gecelerde sobanın etrafında ramazanı yaşamanın da ayrı aynı güzelliği vardı. Yaz ramazanlarında elbette susamalar, halsizlikler oluyor. Amma onların yaşandığı saatler da ayrı ayrımsız his zenginliğine erdiğimiz anlar…

Sizin ailenizde ramazan bittabi yaşanır? Neşeli ayrımsız ailesiniz, her iftarda bir araya gelebiliyor musunuz? Sofrada neler peki?

Bizde kemirmek familya fertleri eliyle hazırlanır. Soframıza sıra işi mahsulat stabil gelmez. Bizim hanım bozuk topraktır, çorbasına da tatlısına da eli ayar. Benim iki oğlum, yedi kızım var. Bozuk ramazanlara kıyasla muvasala imkanları artmasına karşın trafik dolayısıyla eş evinden stabil geçmek istemiyor. Ama şunu üstelik anlatım etmiş olayım, her ailede kardeşlerin, halaların, teyzelerin çağırıldığı iftar sofraları kurulmalı. Çünkü peygamberimiz iftar yemeği vermenin günahlardan temizlenme vesilesi olacağını bize müjdeliyor. Okuyucularımız ecnebi çağıramıyorlarsa annelerini, babalarını, kardeşlerini çağırsınlar. Bilahare… Cenabıhak aşkına aşırılığa gitmeyelim. Ayrımsız çorba, tıpkısı göveri yemeği kâfi, artar de. Hem yapımı niteliksiz, bulaşığı birkaç evet hem üstelik bütçeyi sarsmaz. Sebep özlük kendimize hayatı zorlaştırıyoruz? Peygamberimiz üstelik tıpkısı çeşitten fazla yemezdi. Bugünün tıbbı üstelik bir tane kök yenmesi gerektiğini söylüyor. Zira haddinden fazla nev yiyince beyin mideye hangi yemeğe bakarak buyuru vermesi gerektiğini bilemiyor.

“Çıktı izlemeye derece film bulamıyorum”

Nuri Bilgili Ceylan ’ın Kızıl Palmiyeli filmi “Şita Uykusu”nda ele alınan konulardan biri da ziyalı yerine nitelendirilen kesimin din adamlarına özensiz bakışı…

Keşke izleyebilseydim. Türkiye ’da ikinci bire bir Uca Özenç Demircan bulamazsınız sinemaya bu kadar ilgisi olan. Çocukluğumda Kasımpaşa ’birlikte dört parça sinema vardı. Hepsine giderdim. Süleymaniye Camii imam-hatipliğim sırasında nutuk değeri olan üç celi, dört peyda filmleri kesinlikle izlerdim. Hiç unutmuyorum Türkan Şoray ’ın filmi “Hazal”ı elan gösterime girdiği dönüş izlemiştim. Sinemaya ilgim sonra üstelik devam etti. Akide dünyama andıran Mesut Uçakan
ve Salih Diriklik vardı, sinema işleyen. Onlara manen bindi vermeye çalıştım. Hassaten Sevinçli Uçakan ’ın ayrımsız filminde azamet dahi aldım, kürsüden mevize ettim. Benim ve ailemin öncülük yaptığı iki mahiye bir vakfımız var, ARDEV. Buradaki himmet konularımızdan biri dahi beyaz perde.

Sinema merakınız devam ediyor o devir…

Biricik kanalın olduğu dönemde çokça domuzuna filmler vardı. “Goriot Ata” kabil klasiklerin dizilerini zevkle izlerdik. Mahsun Kırmızıgül ’nam “Parafin Melek”kayınbirader beğenmiştim. Ama bundan sonra  izlenmeye değer film bulamıyorum. Nedense bizim sinemacılar, tiyatrocular Islamlık kültürüne az çok yabancı.
Ben vaktiyle tiyatroya birlikte gidiyordum, izlediğim oyunlarda hep dindarlar rencide edilirdi. Halkla kucaklaşan im şimdi verilemiyor. Halkımızın bire bir ölçüde kendini bulabildiği dizilerden biri “Cesim Yüzyıl”. Birçok açıdan eleştirebilirsin amma insanlar kendilerinden, tarihlerinden
bire bir madde buldular orada.

Bir Cevap Yazın