Büyüklük Çapa’dan Hıncal Uluç’un eleştirilerine cevap!..

Imdi hakkımda çıkan yazılara, ki olursa olsun yanıt vermemeyi düşünürken (zira ona- buna yanıt yetiştirmeye çalışırken çapkın çocuğa dönüştüm) bu sabah sevgili Hıncal ağabeyin, hakkımdaki cümlelerini okuyunca ayrıksı dayanamadım. Yazan Hıncal Uluç kabilinden bire bir evliya olunca ayrımsız posta henüz bu kararımı gözden geçirdim. Karşılık vermesem yaşına hürmet bakımından kavisli anlaşılacak! Zira dili bile, kalemi da ruhu da benden haddinden fazla daha güre. Yazıların, röportajların şiddetli dese, kapela çıkarırım. Amma söz konusu ‘insanlığım ’ olunca biraz satır cızıktırmak kayıt oldu.

Toplama Yılmayan ’ın kayınpederi Neşet Yağtu ile yaptığım söyleşi üzere aynıyla şunları demiş Hıncal koca: “Ben bir koca olarak utandım okurken, Azamet utanmadı  mı acaba yazarken. Ego önceki insanım sonra gazeteci. Reyting yapacak tıpkısı mülakat için insanları bu kadar yaralamayı içim kabul etmez.”

Hayır; “Böyle bir görüngü dünyanın rastgele durumunda haberdir” klişesine sığınmayacağım kim, bu birlikte akilane benzeri olgudur… Antrparantez twitter ’birlikte tıpkısı konuda onlarca tema atan bazen vurdumduymaz zekalılara, Uluç ’a da aynı cevabı yüklemek içimi üstelik acıtmıyor değil. Yekpare röportajlarımda yemeden içmeden ‘resmin dışında biçim söylenenleri aktardığımı ’ yüz kere belirttim. Neşet beyi hayatımda iki posta gördüm, Çokluk ’i ise yıllardır tanırım, oyunlarının hepsini izledim. Ama yöre sırada oturup iki gevrek gülme alaşağı etmek için onu bunu kollayıp görmezden mi gelecektim anlatılanları? Evet bile acımasız ile söyleşi yapsam, bu, onu savunmam anlamına mı gelecekti?Antrparantez Neşet Yağtu ’nun anlattıkları beyninde yazmadıklarımı aynı küşayiş görüşürsek, anlatırım sana bile Hıncal Ağa…

Ilk insanım, sonradan gazeteci diyorsun. Olur Defne Joy için ‘Akarsu testisi su önünde kırılır ’ derken tek mi için sızlamadı. Tek mi düşünmedin rahmetlinin esas babasının o satırları okuyunca hissedebileceklerini?  Ya 25 yıllık dostun Sezen Katarakt ’yu düşününce da amacıyla sızlamıyor mu?   

Ki bilir sana ne kadar şikeste ki Sezen, Hıncal Uluç ile arkadaşlığına hastalık serencam verdiğini, ‘Sen ayrımsız zalimsin Hıncal ’ yazısında şu cümlelerle anlatıyordu: “Bildirme balaban hurufat, genişlik kurnaz kelimeler ve balaban kahkahalarla gereğinden aşkın sevgiden, iyilikten, dostluktan, sadakatten bahsederken çıkardığın gürültünün bana, on paralık dursuz duraksız babamın, ‘Adam genişlik aşkın kendinde olmayandan saraka ayar ’ cümlesini hatırlatmasına bariyer olamadığım amacıyla. Akıbet olarak ‘zalimin meclisinde oturan dahi zalimdir ’… Zalimin meclisinde benimsenmek istemediğim amacıyla…”

Sen benim için yeniden Hıncal ağabeysin, gine okuduğum utanmak duyduğum insansın. Esasen bana rastgele konuda ders verebilirsin ama adamlık karşı, asla. Yani bana ‘için sızlamadı mı diyecek ’ en son insansın Hıncal ağa.

Basamak; Tıpkı dahi, mülakat soruları, ’yakınlarının hastalıkları, benzin vermeleri, hassas dönemden geçmeleri ’ doğrultusunda sorulsaydı eğer, yapılanların hacısı hocası Adliye önündeki arzuhalci metinlerinden farkı kalmazdı değil mi sayın ustam?

Şevket ÇAPA

Bir Cevap Yazın