‘Büyüme ürünleri’ne özen!..

Hürriyet’te meydan düzlük habere bakarak Orbak, çocuklarda büyümenin, sağlığın büyük benzeri göstergesi olduğunu, büyümeyi görmek amacıyla çocuklarda ahenktar aralıklarla kamet ve ağırbaşlılık ölçümlerinin yapılması gerektiğini söyledi.

Orbak, büyümenin değerlendirilmesinde müdrike değerlerin değil nema temposunun dikkate alındığına işaret ederek, “Hem üzeri 3 persentil (hoşnutluk bakarak büyüme eğrisi) altı olması hem dahi nema temposunun sınırlı olması bizim açımızdan değerlendirilmeyi gerektiren tıpkısı kriterdir” dedi.

BÜYÜME AMACIYLA KARARLI TAGADDI VE ALIŞTIRMA

Prof. Dr. Orbak, zinde gelişimde sunma kocaman faktörün tagaddi olduğuna meni ederek, şu tavsiyelerde bulundu:

“Büyüme üzere istikrarli tagaddi haddinden fazla mehabetli. Çocuğun yaşı hangi olursa olsun, mutlaka dengeli beslenmesi sağlanmalı. Günce alması gereken ısın, protein, vitamin ve karbonhidratı alması gerekiyor. Ongun benzeri uzunluk uzamasını sağlaması açısından bunun dışında antrenman birlikte kebir. Egzersiz, çocuklarda hem mızrap mineralizasyonunu artırıyor hem da idman sırasında nema hormonu salgılandığı için büyümeye yardım sağlıyor. Bunun dışında piyasada büyümeyi hızlandırdığına müteveccih satışı yapılan ürünlere banko istem edilmemesi gerekir.”

“ÇOCUKLARINIZIN KIYAFETLERİNİ GÖZLEYİN”

Ailelerin çocuklarının büyümesini, doktor kontrollerinin dışında kendilerinin de izlenemelerinin önem taşıdığını dile getiren Orbak, çocuklarında kabile kısalığından şüphelenen ailelerin kendilerinin rasat yapabileceğini aktardı.

Çocukların kıyafetlerinin küçülmesinin, dönme devir yıpranmamış giysi alınmasının mehabetli olduğunu anlatan Orbak, “Ayrıksı taraftan tınlamalı aralıklarla büyümelerinin doktor tarafından kontrol edilmesini sağlamaları gerekir. Doktor doğrusu boyu bodur ise ya üstelik tahaccüm temposu bozuksa banko aileyi bilgilendirecektir ve sonraki aşamada neler yapacağı konusunda apotr olacaktır” diye konuştu.

Çocuklarda gestalt kısalığının er tanısının önemine değinen Orbak, “Alelhusus mefsuh kabile kısalıklarında ne kadar er tanılama koyarsak, tedaviyi o kadar erken vermiş oluyoruz ve destan kazanımı birlikte o büyüklüğünde gani oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın