Cadde’deki Fantom jüri üyelerini eleştirdi

Cadde ’nizin Hayaleti namına ölümsüzlüğün tadını şöyle monitör karşısında keyifle geçireyim demeye üstelik imkan bulamıyorum. Zamansızlıktan değil, kul ant çok malumunuz amma TV ’lerde hal bulunmayan azizim… Dizi izleyeyim diyorum, elhak devir boyu anamız ağlamış şiddet haberleri, vur-kır, cebe-bıçak ve de seçme kök saçmalığı okumaktan, duymaktan, bire bir birlikte şeb geceleyin tıpkı olayları dizide görüyorsun, zap tabii…

Bir yarışma izleyeyim diyorsun, dans, yır, oyun yeteneği, moda, hangi olursa olsun hepsinde hakem heyeti üyelerinin benzeri nevi ‘hakaretle ego tatmini ’ni görüp canın sıkılıyor. Bunların bütünü Günindi ülkelerinde yayınlanmış izlence formatlarından alınma ya (yoksa “Yara” mı demeli), o programlarda dünya çapında isim yapmış uzmanların yarışmacılara ‘dağ eleştiriler ’ yapmasını bizimkiler ‘taşlama ika ’ kendisine algılıyorlar ve ver yansın. Karşılarında “Belki bir yerden yakalar bile sanatçı olurum” diye munzam ama gururu yerle aynı ergin çoluk çocuk üstelik renkten renge giriyor, katılıp katılacaklarına nadim oluyorlar.

Arası yok mu bunun?

Şayet jüri üyeleri zarfında ‘sözü imdi dinlenen hayat ’ beğenmişse diğerleri üstelik beğeniyor ve hepsi alay malay beğeniyi abartarak o yarışmacıyı göklere çıkarıyorlar. Beğenmemişse bitti çocuk, mevrut çakıyor, giden çakıyor. Arası yok yani… Alelhusus o moda programı dolaşık, mimiklerle kahkahalarla söz ederek, saraka ederken kendileri kortej edilecek duruma düşerek yarışmacılara hep birlikte etmediklerini bırakmıyorlar. Hani ağlatmayı başarsalar, ona birlikte gülecekler.

Oysa bu hanımlar, ümera bildirme azından özgün örneklerine bakarak çıksalar oralarda jürilerin evvel ‘beğenilecek bire bir taraf bulup moral verdiklerini ’, sonraları ‘ama yetersiz, tığ şurası-bunu arıyoruz, sen yeteri büyüklüğünde o yönünü açığa çıkaramadın ’ tıpkısı sözlerle, fazla maneviyat bozmadan elediklerini görecekler. Fakat ‘yoz sıfır kabiliyet ’ olmasına rağmen katılmışsa, hiçbir beklenti yoksa o devir az buçuk henüz celi konuşuyorlar ama yine de bizdekiler kadar ateş olmadan.
Uzun lafın kısası, ben izleyemiyorum, jüriler yarışmacılarla gelişigüzel kendilerini da geliştirseler gür olacak.

Ana Yol ’deki Hayalet

Bir Cevap Yazın