Çağatay Ulusoy: ‘Yaptığım işten bozukluk utanayım?’

Milliyet’ten Senem Aydın’ın röportajı…

Film turnesi devam ediyor. Zahir  benzeri dönemden  geçiyorsunuz?

ilk defa hakeza bir koşuşturmanın içindeyim. Önceki beyaz perde filmimde gala yapamamıştık, dağ bir döneme denk gelmişti. İşin genişlik keyifli kısmı bence bu… Yorumları merakla bekliyoruz. Güzel şeyler duyuyoruz, bahtiyar oluyoruz.

Çıkan son içinize sindi mi?

Içre olduğum için çok nesnel bakamıyorum. Teknik anlamda süper, anlatım çok ferah. Ama zat oyunculuğum açısından tıpkı husus diyemem.

Rol amacıyla nasıl bir tedarik süreci geçirdiniz? Psikologla  çalıştınız mı?

Davul çalacağım senaryo yazılırken belliydi. O yüzden hazırlanmam  amacıyla altı ayım oldu. Serkan Ayman ’dan öğüt aldım. Karaktere bile Ilkbahar Kerimoğlu ile çalıştım. Onun dışında ıra üzere müşahede yaptım, tıpkısı şeyler okudum.

Karakteri münhal gördüğümüz sahnede neler hissettiniz?

Filmin ilenç noktasından biri o sahne. Karakterin yaşadığı evreyi göstermek adı altında çektik. Utandın mı dersen, öyle aynı özdek yok. Olması müstelzim tıpkısı sahneydi.

ÇAĞATAY ULUSOY

Leyla Lydia  Tuğutlu “Âşıktaşlık sahnelerinde midem  ağrıdı” demiş. Sizin birlikte o sahnelerde utandığınız yazıldı…

Utanmadım. ‘Adını Feriha Koydum ’ dizisinin evvel dönemlerinde sormuşlardı, “Ben üstelik geriliyorum, elan alışamadım” demiştim. O antlaşma verdiğim tıpkı mülakat yeniymiş kabil gündeme geldi.

Elbette zaman geçtikçe alışıyorsun duruma. Gayet profesyonel bir şekilde işimi yapmaya, o duyguyu yansıtmaya çalışıyorum. Yaptığım işten hastalık utanayım? İşimiz bu! Doğrusu filmde anca abartıldığı gibi tıpkı âşıktaşlık sahnesi bulunmayan. 

Filmde canlandırdığınız Barış önceki görüşte aşık oluyor. Siz ilk görüşte aşka inanır mısınız?

Geçmiş görüşte bire bir şeyler hissettiğim olmuştur. Ama buna aşk diyebilir miyim bilmiyorum. Paylaştığım iyice şeyler oldu ancak bu filmdeki kabil tıpkısı boyut yaşamadım. 

Aşkı elbet yaşarsınız?

Genelde duygularımı dışa yansıtmam amma içimden geldiği üzere cereyan etmeye çalışırım. Hissettiğim kabil yaşarım. Gerçekte sana haddinden fazla alan sağlamaz amor…

Şimdi biri var mı? Kalbiniz komple mu?

Şu zaman kariyer odaklı gidiyorum. İşimde tıpkısı hedefim var, oraya endekslendim.

Hedef nedir?

İşimi genişlik iyi şekilde fora etmek. Henüz iyisini elbette yaparım almak. Örneğin ‘Delibal ’dan sonradan nasıl ayrımsız sinema filmi yaparım, demin onu düşünüyorum. Kişi gidebileceğim noktayı merak ediyorum. Beni yeryüzü haddinden fazla heyecanlandıran şey, işim. Apayrı tıpkı madde bulunmayan hayatımda.

Genç yaşta Türkiye ’nin sunma gani jönlerinden biri yerine hatırlanmak ne hissettiriyor?

Baskı tabii… Öyle tıpkı konuma koydular, ben da elimden geleni yapmaya, müstahak olmaya çalışıyorum. Amma imdi yeniyim. Bu dördüncü projem.

Hızlı aynı  yükseliş oldu…

Pir gitti, şanslıyım. Hep ferah insanlarla bire bir aradaydım. Kendini işine adamış insanlar… O yüzden bu yemeden içmeden benim performans değil. Gelişigüzel çalıştığım insanlarla oluşan benzeri başarı.

‘Şarkıyı hissederek söyledim, gözlerim doldu ’

’Bahtiyar Zevalsiz ’ şarkısı sesinize haddinden fazla yakışmış…

Sezen Hanım (Katarakt) süfli çok içli cümleler yazmış. Hissederek söyledim, ayrıca gözlerim doldu. O ihtisas geçtiği için insanlar beğenmiş türlü.

Sezen Aksu yorumunuzu beğendi mi?

Memnundu. Onun şarkısını, karşısında yetiştirmek… Özellikle gerildim türkçesi. Ama sonra domuzuna iletişimimiz oldu. Beni çokça rahatlattı. Onun sebebiyle az buçuk dahi o büyüklüğünde bayındır söyledim.

Normal hayatta bile yol söylemeyi sevdiğinizi biliyoruz. Enstrüman merakı nereden geliyor?

Öz çapımda haz söylerdim hep. Sonradan bunu bir enstrümanla birleştireyim dedim, gitar çalmayı öğrendim. Filmle gelişigüzel bateriyle tanıştım, o üstelik tutku haline geldi. Tedavi kadar ayrımsız müzik, kafanı boşaltıyorsun.

Müzikle ilişkin aynı kariyer düşünür müsünüz?

Oyunculukla birleştirince eğleniyorum amma ticari ayrımsız beklentim yok. Uzunçalar çıkarmayı ya de şarkıcılığı düşünmüyorum. Sosyal sıklet projelerine ulama tedarik etmek adına gibi yalnız.

‘Kullanılmamış dizi film başlayana kadar Amerika ’dayım ’

daha çok neler yapacaksınız?

Üç aydır Amerika ’daydım, galalar için döndüm. Yeni paradigma başlayana büyüklüğünde orada kalmayı düşünüyorum. Hem köpoğluluk ve dil eğitimi hem birlikte az buçuk kafamı terfih etmek hesabına gittim. 

Amerika ’birlikte geçirdiğiniz süreç hangi kattı?

Tafsilatlı zamandır ilk defa kendimle bu büyüklüğünde beraberce kaldım. ‘Medcezir ’den derakap bilahare beyaz perde filmini yaptık, on paralık tatil yapamamıştım. Uzaklaşmak mebzul geldi.

‘Enerjimi sağlayan içimdeki bala ’

‘Delibal ’ın filmografinizde lacerem tıpkısı yeri olacak?

Evvel filmim gibi görüyorum. ‘Rum Kartalları ’nın çok canlı bire bir  kadrosu vardı. Bu biraz henüz benim üstüme reşit bire bir hisse senedi. Cast ’ımız çok sunturlu; Mustafa Avkıran, Hüseyin Avni Danyal, Nazan Kesal, Laçin Ahu… Leyla çok kudretli. İnsanlara dokunacağını düşünüyorum. Ben birlikte sunturlu hissettim, süresince olduğum üzere mutluyum. ‘Medcezir ’ bitmeme ederken böyle benzeri film yapalım diye niteleyerek konuşulmuştu. O yüzden haddinden fazla sahipleniyorum işi. Umarım adamakıllı peki, ongun enerjiler gönderiyorum evrene.

Enerjiye inanır mısınız?

İnanıyorum. Teklifsizce istersen banko bereketli şeyler oluyor. Bittabi muvaffak olmak  amacıyla iş yöneltmek geçişsiz. Onu üstelik yaptığıma inanıyorum.

Canlandırdığınız Hazar yavru yaşayan biri, o çocuk ruh sizde de var mı?

Benim bile o tarafım var. Kaybedersek rehavet orada bence… Enerjimizi sağlayan içimizdeki bala.

Filmden bilahare vurma yaptırmayı düşündünüz mü hiç?

Gerçekte istedim. Hele parmaklarımdaki arızi dövmeler haddinden fazla hoşuma gitti. Ama oyunculukta yumruk oluyor. Olan arkadaşlarımız var, sete çıkmadan evvel daima makyajla kapatılıyor, ilgi buyurmak zorunda kalıyor. Kapalı, o yüzden yaptırmayı düşünmüyorum.

Bir Cevap Yazın