Çakır Türkeş:

Vatan’dan Tasavvur Çelik’in bugünkü yazısı..

Çakırdoğan Türkeş işte hakeza diyor.
Gerekçe, “Azamet iyesiz kaldı”.

Mazi bu köşeden duyurdum…
MHP Ankara Mebus Çakır Türkeş, 23 Ağustos 2015 Ilişki günü öğleden sonradan yaptığımız telefon görüşmesinde; eğreti seçim hükümetinde nezaret teklifi takanak olan milletvekillerinin, partisi zarfında ‘dun ’ car edileceğini söylemişti.

Buna karşın, haddinden fazla mefret tıpkı meni vermişti Türkeş o konuşmamızda:
“Seçilene ağır diyecekler ama aynı üstelik şu var kim, devlet dahi sahipsiz iki buçuk aydır.”
Çakır Türkeş ’in bakanlık görevini alma gerekçesinin işte bu bakış açısı olduğu daha çok biliniyor.

Atama öncesi izah bulunmayan
Âlâ Türkeş, yaptığı tercih ve böylelikle merkezine yerleştiği tartışma gündemi ile ilişkin hangi zaman açıklama yapacak?
Bu soruyu sordum geçmiş namına.

Cevabı, “Tayin öncesi tıpkısı izah bulunmayan” şeklinde oldu.
Yani Çakır Türkeş, eğreti intihap hükümeti kuruluncaya, kendisi da bu hükûmet ortamında – galiba de başvekil yardımcısı yerine – göreve başlayıncaya kadar konuşmayı düşünmüyor.

Bahçeli ’ye eleştiri
Dönelim, yine Alım Satım günkü o telefon görüşmemize…
Türkeş o görüşmede, partisinin – nedeniyle dahi MHP Umumi Başkanı Heybet Bahçeli ’nin – çabucak bilcümle seçeneklere kapıyı kapatma tavrını de eleştirmişti.

Şu sözlerle…
“Biz (vekil) vermiyoruz diyor Ululuk As. (…) Onu yapmayalım, bunu yapmayalım; tükenik bile, ondan bilahare bile şu anda, iki buçuk aydır Türkiye ’üstelik ayrımsız siyasal erk yok.”

‘Anayasal görev ’ vurgusu
Çakırdoğan Türkeş ’mağara tavrının ve değerlendirmesinin bu yönde olduğunu yazdıktan sonraları, tor yazıyı şu ifadelerle bitirmiştim:
“Geçici intihap hükümetinde bakanlık görevini akseptans etmesiyle alay malay partisinin sıkı kuruluna irsal edilen Çakırdoğan Türkeş, galiba ki kısa süre içre MHP ’den ihraç edilecek. Bu durumda, Türkeş ’mağara 1 Son Teşrin 2015 erken genel seçiminde Doğru Öğür ’den namzet olmasına de şaşırmamak gerekiyor.”

***

“Böyle mi olacak” diye niteleyerek sordum geçkin Türkeş ’e.
Verdiği yanıt yine dikkat alımlı ve ağız dalaşı yaratacak türden oldu.
Tuğrul Türkeş, partisinden gelen çekilme çağrıları, istifa etmezse ihraç edileceği yönündeki açıklamalar ve MHP ’den ayrılması halinde siyasi yaşamına Ak Fırka ’dahi devam etme ihtimali üzerine kelimesi kelimesine şöyle dedi:
“Müfit. Ego MHP ’fehva. Incizap etmedim. Etmem. Anayasal tıpkısı fariza üstleneceğim. Onlar birlikte beni atamaz.”

Erek POLAT / VATAN GAZETESİ

Bir Cevap Yazın