Çakırdoğan Türkeş:

Milliyet’te meydan alan habere göre MHP Ankara Mebus Tuğrul Türkeş’in Başbakan’dan arızi hükümette saha alması amacıyla mevrut teklife ‘evet’ demesi gündeme bomba kabilinden düştü.

Vatan yazarı Uğur Çelik ise Türkeş’le 23 Ağustos’ta (Geçen veriş günü) yaptığı konuşmayı bugün köşesine taşıdı. Türkeş’in o devir söylediği sözlerin bu kararında deli dolu olduğu sanılıyor.

İşte Murat Polat’in o yazısı:

“Herşey münteha dahi, mehabet üstelik iki buçuk aydır iyesiz. İki buçuk aydır Türkiye ’birlikte aynı siyasi iktidar bulunmayan.”

MHP Ankara Saylav Tuğrul Türkeş, geçici intihap hükümetinde vekillik görevini işte bu gerekçeyle kabul etti.

Nereden mi biliyorum?

Anlatayım…

Çağ 23 Ağustos 2015.

Sabık Ahzüita günü yani…

Saat 16.22.

Telefonda, Çakır Türkeş ile konuşuyoruz…

– Sayın Türkeş, tavır netleşiyor… Cumhur Reisi yarın (geçtiğimiz pazartesi) geçmiş Divan Başkanı ile görüşecek. Arızi seçme hükümetinin iskemle dağılımı açıklanacak ve zahirî o ki Başbakan Ahmet Davutoğlu, milletvekillerine nezaret öneri edecek.

– Peki herhalde, anca görünüyor.

– Sizden (MHP) de 3 isme gelecek bu öneri…

– Ego kimseyi görmedim, konuşmadım bile amma bizim arkadaşlar bugün evvelce reaksiyon göstermişler elhak. “Bunu akseptans eden şerefsizdir” türünden…

– Evet. Şimdi doğrusu bu durum, CHP için üstelik, sizin partiniz amacıyla dahi şöyle aynı çöz Ruzname oluşturmayacak mı? Başbakan ’ın ismen bakanlık önerdiği kişiler, parti içre bire bir damarlı bakışın muhatabı olmayacaklar mı?

– Kime geleceği galiba değil şu anda o tekliflerin. “Biz vermiyoruz” diyor Fehamet As. Amma tabiatıyla anca olacaktır.

– Yani değişik 77 saylav, teklifin geldiği o üç kişiye, “Illet siz” diyecek anca mi?

– Bittabi canım, seçilene erzel diyecekler. Ama bittabi, yani, aynı de şu var kim; ihtişam birlikte iyesiz iki buçuk aydır. (Bunu yazma üstelik…)* Onu yapmayalım, bunu yapmayalım; bitmiş birlikte, ondan sonraları dahi şu anda, iki buçuk aydır Türkiye ’dahi ayrımsız siyasal kuvvet namevcut.

Bu haberin can alıcı noktası işte burası…

(*) Çakır Türkeş, dört dönüş geçmiş telefon görüşmemizde, “Herşey münteha amma heybet de sahipsiz kaldı” açıklaması amacıyla “Bunu yazma” dedi.

Ben üstelik yazmadım saf adına.

Fakat demincek, cemaziyelevvel itibariyle durum değişti.

Şöyle kim…

Partisi vasıtasıyla ‘namert ’ zar edilmeyi göze alarak vekillik görevini akseptans fail Çakır Türkeş, şimdi kamuoyuna bu kararının gerekçesini filhakika kendisi açıklayacak.
Zımnında, Ilişki günü öğleden sonraları telefonda bana söylediklerini, zaman itibariyle bizzat seslendirecek.

O yüzden, zannederim o cümlelerini zaman yazmamda, Tuğrul Türkeş açısından de seçme mahzur kalmamıştır. Çünkü dediğim gibi, imdi elhak kendisi bu esbabımucibe ile debi ettiğini söyleyecek.

beraber, boyut böyleyken dahi, mazi dönem boyu aradım Türkeş ’i.
Telefonunu sekreterine yönlendirmişti. Yazılmış gücük mesajlarıma birlikte cevap gelmeyince, yukarıda izah ettiğim gerekçeyle, imdi bütün bire bir bilgi niteliği kazanan o sözlerini deminden yazıyorum bakir bakanın.
Daha doğrusu, galiba, MGK üyesi de olacak kullanılmamış Başbakan Yardımcısının.

Sonuç benzeri derece…

Geçici seçim hükümetinde bakanlık görevini akseptans etmesiyle alay malay partisinin disiplin kuruluna atıf edilen Tuğrul Türkeş, anlaşılan ki kısa süre zarfında MHP ’den ihraç edilecek.
Bu durumda, Türkeş ’in 1 Teşrinisani 2015 er umumi seçiminde Yanlışsız Öğür ’den aday olmasına bile şaşırmamak gerekiyor.

Bu akıbet gömlek, temas hikmet ya dahi duyuma dayanmıyor. Ağız Ağıza gazeteci öngörüsü. Anlayış yani.

Gaye POLAT / YURT GAZETESİ

Bir Cevap Yazın