Çalışanlara ‘zamlı maaş’ geliyor!..

Takvim’den Hazal Ateş’in haberine göre komisyon görüşmelerinin, hükümetin önerisine sendikaların birlikte destek vermesi dolayısıyla gücük sürede sonuçlanması bekleniyor. Encümen toplantısı öncesi Bakanlar Kurulu’nda bile yeni minimal ücretin ekonomiye, işverene maliyeti ve vatandaşa yansıması değerlendirildi.

Düzentileme Bakanı Süleyman Soylu, güzeşte Türk-Hisse Senedi Başkanı Ergun Atalay ile benzeri araya geldi. Türk-Iş minimum sevap önerisine desteğini yineledi. Bakanlar Kurulu’na verilen asgari ecir raporunda asgari ücretin sektörlere yansıması da değerlendirildi.

YÜK AZALACAK

Bildirme çokça asgari ücretlinin çalıştığı çul imalatı, tekstil, mobilya sektörünün sağlık ve kaşe vergisi ile prim yükünü hafifletecek adımlar atılacak. İşten çıkarmaların artacağı iddialarına değer cemi tersine hareket değiştirmelerin azalacağı, harcamalardaki artışla piyasaların canlanacağı tespiti yapıldı. Hükümet, minimal ücretin yükünü düşürmek üzere başlattığı çalışmayı yılbaşından önceki tamamlayacak. Mahsus şartlarda prim yükü hafifleyecek.

HERKESİ ETKİLEYECEK

Minimal ücretteki artış toplumun birlik kesimini ilgilendiriyor. Çalışanların maaşına eklenen asgari inikat indirimi, işsizlere ödenen mahiye ve engelli aylığı asgari ücretle birlikte yükselecek. Minimal ecir; toplumsal güvenlik, Genel Esenlik Sigortası, Rabıt-Kur, isteğe sadık sigorta kadar prim ödemelerini etkileyecek. Bayrılık ve ihbar tazminatı, doğum, ensiz dışı, askerlik borçlanması kullanılmamış minimal ücrete bakarak belirlenecek. Aylakçılık maaşı hesabı da bakir minimum ücrete göre yapılacak.

Bir Cevap Yazın