Çalışma hayatında yıpranmamış çevrim başlıyor!

Milliyet’ten Cem Kılıç’ın yazısı…

Gençler, kadınlar ve emeklilere ilişik intihap vaatleri geçmiş üç kamer içerisinde hayata geçecek kabil görünüyor. Özge yandan eylem planında “Himmet Barışı Paketi” adı altındaki tedbirler içerik yerine hem Iş Kanunu ’nda, hem dahi içtimai düzenlilik kanununda kocaman değişikliklerin yapılmasına hastalık olacak.

Taşerona kol

Kamuda esas işi özne taşeron işçilerinin kadroya geçirilmesi takvimi Başbakanın açıkladığı eylem planı ile netleşmiş oldu. Kestirmece 200 bin etkin üzere kol tahsisi 2016 ’ın geçmiş üç ayı içerisinde gerçekleşecek. Bu konuda önceki olarak Maliye Bakanlığı ’nın hazırlamakta olduğu yönetmelik bekleniyor, Kabine kararıyla kimlerin kadro alacağı bu takvime bakarak netleşecek.

Yardımlara çeki düzen

Içtimai yardımlarda çokça aşkın türel mütehammil var. Stabil çokça emanet faydalanabileceği yardımların varlığından bihaber. Başvekil Tümleşik Içtimai Arkalama Sistemi ’nin canlı tıpkı şekilde kullanılmaya başlanacağını ve Sülale Içtimai Müzaheret Bindi Programı ’nın hayata geçeceğini anlatım etti. Bu sayede hem içtimai yardımlarda şeffaflık sağlanacak, hem bile karı hepten bir sosyal müzaheret sistemi hayata geçirilmiş olacak.

Primden 1 sene affedilmiş

Içtimai müzaheret alanların istihdam edilmeye başlanması halinde ayrımsız sene boyunca sigorta primi işveren payının tamamının ödeneceği müjdesini verdi. İşverenlerin öge bulamama sorununun bu sayede çözülmesi hedefleniyor. Yardımların suiistimal edilmemesi adına bu tür uygulamaların hassasiyetle uygulanması kocaman.

Kıdem Tazminatı

Mesai yaşamını dikçe etkileyecek bayrılık tazminatı, hususi istihdam büroları, zir işverenlik, streç istihdam biçimleri ve taşerona takım, rüçhan namına ele alınacak. Bayrılık tazminatında görüntü aynı uygulamalar amacıyla enfrastrüktür oluşum edecek eskiz çalışmalar periyot yüzüne çıkacak.

Amme personel reformu

Amme personel reformu dayanabilen çok memuru yakından etkileyecek. Girdisi Çıktısı netleştiğinde amme personel rejiminde mehabetli değişiklikler olacak. Verimliliğin yöre planda olduğu bir tashih gerçekleşirse, istihdam biçimlerinin değişmesi beklenebilir.

Esnek faaliyet geliyor

Iş Kanunu ’nda fark yapılarak, açıktan faaliyet, tele  emek gibi işlerde yasal düzenlemeler hayata geçirilecek. Bu düzenlemeler, hususi sektörün rağbet ettiği fakat sendikaların çekinceleri olduğu bire bir model.

Doğumdan sonradan düzentileme

Çalışan kadınların çocukları ile ilgilenebilmesi amacıyla nısıf zamanlı çalışma modeli sahn geçirilecek. Müteharrik karı ilk çocukta 2, ikinci çocukta 4, üç ve gövde yavru doğumlarında 6 kamer yarı zamanlı çalışabilecek. Bu döneme ait ücretleri, tüm dönme emek kabilinden ödenecek.

Mevsimlik işçiler

Yaklaşık 1 milyon mevsimlik avrat iştirakçi için dahi sosyal düzenlilik kapsamı genişletilecek. Gidiş Geliş kazaları ile gündeme mevrut sezonluk tarım işçilerinin ölümlerinin önüne geçilebileceğini anlatmak olabilir.

Karı memurun kariyeri

Avrat memurların veladet sonrası alabildikleri ücretsiz müsaade süreleri, kademe ve rütbe ilerlemesinde dikkate alınacak. Çocuk bakımı zımnında kadın memurun kariyerinin sekteye uğraması engellenmiş olacak.

Sabahattin Zaim etkisi

Başvekil eylem planını açıklarken Prof. Dr. Sabahattin Zaim hocayı üstelik andı. Bizim de hocamız olan Zaim ’in toplumsal siyasa anlayışının bu dönemde bilgili düşünce olacağını öngörmek mümkün.

(ÇOKLUK KILIÇ / TABIIYET)

Bir Cevap Yazın