‘Can değil, servet telef olsun!’

Eskimemiş Asır’dan Seda Kaya’nın yazısı…

Bir günü asude ve huzurlu geçiremediğimiz ayrımsız ülkede yaşıyoruz. Bütün olay, hep gerginlik, hep çığlık. İki gündür üstelik Soma’nın yasını tutuyoruz. Seçme şeyi unutup Soma’dan ati pir haberlere kilitlendik. Hangi var ki umutlar her an tükendi. Kömür ocağında yaşanan facianın nedeni araştırılacak elbette. Ihmal mi, kaza mı olduğu ortaya çıkacak bittabi. Zahirî o kim yaşananlardan hiç ders almıyoruz.

***

Iştirakçi ölümlerinin genişlik fazla olduğu ülkelerden biri olmamıza rağmen hisse senedi güvenliğine yeterince ehemmiyet vermiyoruz. Esasen ülkü insana değer vermemekle ilişik. İnsana değil, makineye yatırım yapıyoruz. İnsanı değil, sülale önemsiyoruz. İnsanımız üzere bile kerem üzere de para, yürekten henüz kızıl. “Mal telef olacağına can öldürme olsun” sözü de bu topraklardan gezinti. Filhakika dertli yerine kurtulan işçinin sedyeye uzanırken söylediği bilcümle başlı gibi kafalarımıza kazındı: “Çizmelerimi çıkarayım mı teskere kirlenmesin!”

KRIZ YÖNETİMİ

Ama devletten beklediğimiz insana ehemmiyet vermesi. Bunun amacıyla yapılması gerekenlerin başında önlem ahzetmek geliyor. Hem öncesinde hem da sonrasında. Öncesi kadar sonrası birlikte şanlı. Zira zayi sayısını uzuv uğratmak ve acıları biraz olsun kesmek muvaffakiyetli benzeri akse yöntemiyle olabilir. Ne yazık ki bu konuda birlikte mukavim kudretli olduğumuz söylenemez. Meraklıyız, sabırsızız, bilimsel yöntemlere haysiyet etmeyiz, yetkilileri dinlemeyiz vs… Tıpkısı ilçe oldu mu seyretmeye bayılırız bilfarz. Seyrederken görevlilerin işini zorlaştırdığımızı düşünmeyiz. Yolu kapatarak ambulansların geçişini engelleriz. Görevlilerin dahi bu konuda karnesi zayıftır. Kriz masası kurulmakta hep geç kalınır. Ve selen kabul etme sıkıntısı yaşanır. Ana konuşması gerekenlerden bire bir izah gelmediği üzere herhangi bir kafadan ayrımsız patırtılı çıkar. Hikmet kirliliği kuşkuların artmasına hastalık tamam. Günü olaysız geçmeyen ayrımsız ülke olarak akse yönetimini öğrenmemiz gerekiyor. Hem umutla muntazır yakınlara bilgelik vermek hem de onların acısını azaltmak kriz yönetiminin geçmiş kuralı. Ve birlikte kalabalığı mebzul yönetmek. Gelişim bölümüyle herkesten çıkarmak olabilir. Böylesine afetlerden ancak birleştirme çalışmayla genişlik beş altı kayıpla kurtuluruz.

***
Bilcümle arzumuz umutların tükenmemesi. Kazada ölen mecmu işçilere Allah’tan yağmur yakınlarına sarrafiye sağlığı diliyoruz. Hepimizin başı sağ olsun.

Bir Cevap Yazın