Can Tanrıyar reytingler konusuyla ilişik Taraf’a konuştu

Rating ölçüm sonuçlarında yöntemsizlik yapıldığı iddiasıyla altı yapım şirketi dahil 25 ayrı adreste yapılan operasyonda gözaltına alınan yedi dirilik Birleştirme Suçlarla Mücadele Yazıhane Müdürlüğü ’nde sorgulandı. Rating ölçümünde makbul deneklerin bilgilerini ele eylemek ve rating sonuçlarını etkileyerek yöntemsizlik yapmakla suçlanan zanlıların evlerinde yapılan aramalarda ele geçirilen bilgisayarlar de tetkik altına alındı. Öte yandan kameraman şirketlerden idrak alan deneklerin birlikte ifadesine başvurulacağı öğrenildi.

Tanrıyar şikeyi anlattı

Ameliyat kapsamında “ucankus“un sahibi Can Tanrıyar İstanbul Güvenlik Müdürlüğü ’nde ifade verdi. Emniyetten çıktıktan sonraları Taraf ’a yaptığı açıklamada münasebetsiz olmadığını bilgi sahibi hayat sıfatıyla anlatım verdiğini tamlayan Tanrıyar, polisi haddinden fazla azimli gördüğünü söyledi.

Tanrıyar, rating yolsuzluğunun kuşkusuz yapıldığıyla ilişkin yetişkin bilgiler verdi. Tıpkısı programın ratingiyle oynanıp oynanmadığını tesbit etmenin arz gani yolunun reklam kuşaklarındaki izlenilirliği denetlemek olduğunu tamlayan Tanrıyar, “Reklam girdiğinde tıpkı izlence ratinginin yüzdelik kırkını kaybeder. Söz Gelişi 10 olan ‘share ’ dörde düşer. Şayet reklam kuşağında 10 olan ‘share ’ 15 ’e çıkıyorsa banko benzeri oynama var demektir. Polisin elinde bu kök veriler var” dedi.

Polise havari oluyorum

Soruşturmada gizlilik kararı olduğu için haddinden fazla çok hikmet çevirmek istemediğini tamlayan Tanrıyar, polise bu konuda beceri ve mesleksel bilgelik verdiğini bundan sonra birlikte vermeye bitmeme edeceğini söyledi. Rating yolsuzluğunun henüz eskiye dayandığını bu konuda somut etap atılmadığını belirten Tanrıyar, bunun arkasında çok kombinasyon ayrımsız yapının olduğunu söyledi.

Tanrıyar deneklerle yapım şirketleri arasındaki ilişkiyle ilişkin poliste ustalık takipte elde edilen çok sayıda kanıt olduğunu da anlattı.

Polis Güçleri şeş ay çalıştı

İzmir ’üstelik “Firak” adlı göstergeç dizisinin rating ölçümleri sırasında yapılan usulsüzlükler konusunda İzmir Cumhuriyet Savcılığı üstelik sormaca başlatmıştı. Bunun arkası sıra rating ölçümlerini eden AGB şirketinin merkezinin bulunduğu Üsküdar başta görünmek amacıyla 25 ayrı noktada esbak ahit faaliyetler yapıldı. Polisin şeş aylık çalışması sonucu gerçekleştirilen ameliyat, Üsküdar Cumhuriyet Savcılığı ’na yapılan tıpkı ihbar konusunda başlatıldı. Operasyonda AGB ’nin Istihsal Müdürü Hilmi Berköz, bozuk AGB çalışanı olan ve ayrıksı aynı rating takdir şirketi TNS ’nin gündeş Mali Işlemler Sorumlusu Izzet Orçun Köktuna, Enformatik İnovasyon Şirketi Sahibi Misyon Akkuş, Uyumsoft Bilgelik Sistemleri Çalışanı Selçuk Alkaş ve Yapımcı Selçuk Çobanoğlu ’nun de aralarında bulunduğu yedi hayat gözaltına makbuz. Bunlardan ikisi geçmiş azade bırakıldı, ilkokul kişinin ise emniyetteki sorguları sürüyor.

Ego bu halkı dolgunca tanırım

Olayla ilişkin dokuz sevimli birlikte konuya ait anlatım vermesi amacıyla adliyeye çağrıldı. Prof. Dr. Yüksek Atıf Aynı de sormaca kapsamında bilgisine başvurulanlar arasındaydı. Gözaltına alınanlar beyninde mevcut çekimci Selçuk Çobanoğlu, TRT ’birlikte yayınlanan “Firkat” dizisinin üstelik yapımcısıydı ve elan önce dahi rating manipülasyonu yaptığı sav ediliyordu. Sahibi olduğu “Başak Imal” firmasının hangi kanalda, kiminle çalgı programı yapsa rating rekorları kırdığı sav ediliyordu. Yapımcı Çobanoğlu ‘Ego Türk halkını mebzul tanıdığım amacıyla kalburüstü oluyorum ’ diyordu. Denek listelerini ele nâkil yapımcıların dizileri bile mercek altına makbuz.

Cerrahi Müdahale genişleyecek

Operasyonda çokça sayıda bilgisayar ve harddisk inceleme altına alındı. Tevhit Suçlarla Mücadele Amirliği ’ne getirilen bilgisayarlardaki bilgiler incelendikten sonra operasyonun genişleyeceği bilgisine ulaşıldı.

Ertan Altan

Bir Cevap Yazın